gebe
  1. Bilge Gökçen

Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    108
    Ödül Puanları:
    0

M. Vehbi Dinçerler

Konu, 'Biyografi' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

M. Vehbi Dinçerler (1940 - .... )

1940 yılında Gaziantep’te doğan Vehbi Dinçerler, Gaziantep Lisesi’nden sonra İstanbul Teknik Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisi olarak mezun oldu. Lisans üstü çalışmalarını İstanbul Üniversitesi’nde sürdürerek, İşletme Yönetimi Uzmanı olan Dinçerler, daha sonra ABD’de Syracuse Üniversitesi’nde Sanayi Mühendisliği yüksek lisansını tamamladı.

1963 - 1972 yılları arasında Devlet Planlama Teşkilatı’nda çeşitli kademelerde görev yapan Dinçerler, Türkiye’yi temsilen Dünya Bankası’nda muhtelif seminerlere katıldı. Dünya Bankası’ndan bir heyetle, İrlanda Ekonomisi üzerinde incelemelerde bulundu.

Özel Sektör kuruluşlarında Genel Müdürlük ve Genel Koordinatörlük yapan Dinçerler, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Gaziantep Kampüsü’nde kısa bir süre Mühendislik Ekonomisi dersleri verdi. Gaziantep’te çok ortaklı iki tesisin kurulması ve işletmeye açılmasında geniş sorumluluklar yüklendi.

Anavatan Partisi’nin ilk kurucu üyelerinden olan Dinçerler, Anavatan Partisi kurulduğundan bu yana, kısa bir dönem dışında, Merkez Karar ve Yönetim Kurulu Üyeliğine seçilmiştir.

Vehbi Dinçerler, 6 Kasım 1983 seçimlerinde Anavatan Partisi İstanbul Milletvekili olarak TBMM’ye girdi. 17. Dönem milletvekilliğinin yanında Türkiye Cumhuriyeti’nin 46., Turgut Özal’ın kurduğu Anavatan Partisi’nin ilk Hükümetinde Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanlığı (13.12.1983 - 13.09.1985) ve Devlet Bakanlığı (14.09.1985 - 24.12.1987) görevlerini yürüttü.

Partisi, 29 Kasım 1987 tarihinde yapılan 18. Dönem Milletvekili Genel Seçimlerinde Dinçerler’i Hatay ilinde seçime girmekle görevlendirdi. Bu seçim sonucu TBMM’ye Hatay Milletvekili olarak tekrar giren Dinçerler, 20.01.1988 - 16.10.1989 tarihleri arasında TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı olarak da görev aldı.

20 Ekim 1991 Erken Genel Seçimlerinde Ankara 3. Bölge Milletvekili Adayı olan Dinçerler, 19. Dönem Ankara Milletvekili olarak TBMM’ye üçüncü kez girdi. 19. Dönemde Milletvekilliğinin yanı sıra TBMM’nin uluslararası gruplarından, Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Üyesi, ayrıca Avrupa Konseyi Genişletilmiş Başkanlık Divanı ile Bilim ve Teknoloji Komisyonu Üyesi olarak görev yapan Vehbi Dinçerler daha sonra Kuzey Atlantik Asamblesinde Türkiye’yi temsil etti.

alıntı

M. Vehbi Dinçerler konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Vehbi Koç Demiş Ki:

Vehbi Koç Demiş Ki:

DOSTUM; evin varsa bir sıfır koymalısın varlıklar hanene, İşin varsa bir sıfır daha koymalısın, İş seninse üç sıfır daha koymalısın, İşin iyi gidiyorsa üç sıfır daha, Araban varsa bir sıfır, Yazlığın varsa bir sıfır daha, Daha sıralanabilir sıfırlar hanesi... Ancak, Sağlığın varsa bir koyarsın başına, bütün sıfırlar anlamlı bir değere ulaşır.Yoksa sonuç sıfırdır, hiç uğraşmayasın boş...
  2. Cemal Vehbi Günaydın - Söyle (akor)

Cemal Vehbi Günaydın - Söyle (akor)

Am Ben sana ne yaptım G Seni sevmekten başka Am Suçlu hep ben oldum Dm Neden anlatsana G Bak şimdi buradayım Am Çok uzaklarda Am ) Neden neden neden ) G ) Hadi anlat bana ) Am ) A Söyle söyle söyle ) G ) Söyleyemediklerini ) Dm G Gizli saklı kalmasın artık Dm G Kaçırma gözlerini benden Am G Söyle söyleye bilirsen Dm G Bittimi hadi söyle artık TEKRAR A
  3. Vehbi efendiden şiirler

Vehbi efendiden şiirler

Şiirin hikayesi şöyle: Bir gün padişah Vehbi Efendi"yi yanına çağırır ve: "Bana öyle bir şiir yaz ki bir mısrasını okuyunca içimden seni öldürmek, bir sonrakini okuyunca ise ödüllendirmek gelsin" der, o da çaresiz yazar padişaha şiirini hahaha Azm-u hamam edelim, sürtüstürem ben sana, Kese ile sabunu, rahat etsin cism-u can. hahaha Lal-u şarap içurem ve ıslatıp geçirem,...
  4. Dinçer çekmez hayatını kaybetti

Dinçer çekmez hayatını kaybetti

DİNÇER ÇEKMEZ HAYATINI KAYBETTİ Sinema ve tiyatro oyuncusu Dinçer Çekmez, dün saat 16.00 sıralarında İstanbul’da hayatını kaybetti. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları da internet sayfasından yaptığı açıklamada, Dinçer Çekmez’in hayatını kaybetmesinden büyük üzüntü duyduklarını belirtti. 73 yaşında vefat eden Çekmez, 1970’li yıllarda rol aldığı komedi filmleriyle tanınıyordu....
  5. Dinçer çekmez kimdir

Dinçer çekmez kimdir

Magazin - 13 Mart 2013 07:42 Sinema ve tiyatro oyuncusu Dinçer Çekmez, dün saat 16.00 sıralarında İstanbul’da hayatını kaybetti. Dinçer Çekmez kimdir? 1 Ocak 1940 yılında doğan Dinçer Çekmez, Özellikle Kemal Sunal'la birlikte oynadığı Şark Bülbülü, Tarzan Rıfkı, İnek Şaban, Şaban Askerde, Süt Kardeşler, Şabanoğlu Şaban,Atla Gel Şaban gibi film ve TV dizilerinde aldığı rollerle meşhurdur....

Sayfayı Paylaş