gebe
  1. PaSikA

PaSikA Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    598
    Ödül Puanları:
    0

Maymunlar cümle kuruyor

Konu, 'Doğa bilimleri' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

St. Andrews Üniversitesi bilim adamları, Batı Afrika'da yaşayan nokta burunlu maymunların (Cercopithecus nictitans), bir mesaj vermek için çeşitli sesleri bir araya getirdiğini söyledi. Dr. Kate Arnold ve Dr. Klaus Zuberbühler, Nijerya'daki Gashaka Gumti Milli Parkı'nda yaşayan maymunlar üzerine üç yıldan uzun süren bir araştırma yaptı.

Dertlerini anlatıyorlar

İki bilim adamı, nokta burunlu maymunların, yaklaşan bir tehliaaae karşı gruplarındaki diğer maymunları uyarmak için belirli sesler çıkardıklarını buldu.

Fakat fark ettikleri bir şey de, gerçekleşen olaylara göre, bir araya geldiklerinde birbirlerine bir şeyler anlatmak için net bir düzen içeren kalıplar kullandıkları oldu.

Örneğin, etrafta aylak aylak dolaşan bir leopar gördüklerinde özel bir çığlık, dalışa geçen bir taçlı kartal gördüklerinde ise patlamaya benzer sesler çıkarıyorlardı.

İlk iyi kanıt

Primatlar psikolojisi üzerine çalışan Dr. Arnold, leopar homurtuları çıkarıp maymunların seslere verdiği tepkileri kaydetti (wav formatında, 3 MB) ve seslerin şans eseri çıkmadığını, belirli tonlamalar içerdiğini gördü.

Daha önce hayvanların iletişim sisteminin, belirli bir olaya karşılık belirli bir sinyal vererek gerçekleştiği düşünülüyordu.

Dr. Zuberbühler, "bildiğimize göre bu, insan olmayan türlerde doğal sözdizimsel iletişimin ilk iyi kanıtı" dedi.

Maymunlar cümle kuruyor konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. yavru maymunlar(çok şekerler)

yavru maymunlar(çok şekerler)

maymun satış maymun satışı yavru maymunlar yavru fiyatları
  2. saati  sana kuruyorum..

saati sana kuruyorum..

Artık biliyorum. Varsın. Gönderdiğin mesajlar, kendi kendime gönderdiklerimden çok farklı. Birinin, benden başka birinin soluğunu taşıyorlar. Benim yazdıklarımın da sana benzer bir yabancı ruhu taşıdıklarını biliyorum. Ama yine de klavyeye dokunan parmaklarım kadar emin değilim, kuşkularım var. Parmaklarım rahat, mutlu, yazmayı seviyorlar. Benden bağımsızlaştıkları, neredeyse başka birilerine...
  3. Cuma

Cuma

Bu günü görmek sevinç ve mutluluğa, üzüntü ve kederden kurulmaya ve müjdeli haberler almaya; Cuma gününü görmek dağınık ve perakende işinin Allah Teala tarafından toparlanmasına, iki yakasının bir araya gelmesine, çetinliklerin sona ermesine, durumunun yyeniden düzelmesine; İnsanlar cuma namazındayken kendinin işinde gücünde ve dükkanında olduğunu görmek yönetivi ve memur için görevden...
  4. MaymunLar Kafadan TopLama YapıYor :)

MaymunLar Kafadan TopLama YapıYor :)

maymunlar Maymunların kafadan toplama işlemi yapabildiği anlaşıldı. ABD’deki Duke üniversitesinden araştırmacılar, sayıları zihnen karşılaştırabilme yeteneğine sahip oldukları zaten bilinen maymunların, kafadan aritmetik işlemi yapabilme yeteneğine de sahip olduklarını tespit etti. PLoS Biology dergisinde yayınlanan çalışmaya göre, makak türü maymunlar, üzerinde bazı sayılar yazan...
  5. Cümle kuruyoruz...

Cümle kuruyoruz...

Sevgili melekler, oyunumuz kuralı şöyle; herkes bir önceki üyenin yazdığı cümlenin son kelimesini aynen kullanmak şartıyla düzgün cümleler yazmaya çalışacak. :) Katılırsanız çok memnun olurum. Oyunu örnek vererek başlatıyorum müsadenizle: İhanetin acısını ceketim gibi çıkarıp atamadım üzerimden... Üzerimden gelip geçen bütün uğursuzluklara gülümsüyorum... "Gülümsüyorum" yeni...

Sayfayı Paylaş