gebe
  1. narçiçeğimm

narçiçeğimm Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    273
    Ödül Puanları:
    63

Melekler Kurban Etini Ve Derisini Ne Yapmalıyız

Konu, 'Faydalı Bilgiler' kısmında narçiçeğimm tarafından paylaşıldı.

Bu konu;kurban eti ve derisi ne yapılır hakkında bilgi vermektedir.
    Melekler bildiğimiz gibi kurban kesmek mal ile yapılan ibadettir ve vaciptir.Zenginlerin kestikleri kurban etlerinden fakirlerin yararlanması müslüman'lar arasında sevgi ve kardeşlik duygularını güçlendirir.Varlıklı insanlarla beraber yoksullarda sevinir.Kurbanla gelen bu sevinç toplumun huzur ve mutluluğunu artırır.Bu makalemizde siz meleklerimize kurban eti ve derisi ne yapılmalıdır kısaca yer vermek istedim.

Kesilen hayvanın eti, yaklaşık olarak 3`e ayrılır. 3`te bir kısmı ev halkı için ayrılır, üçte biri akraba ve komşulara dağıtılır. Kalan üçte biri de fakir ve muhtaçlara yollanır. Bu taksim şekli mendubtur. Fakat kesen şahıs zenginse, tamamını veya çoğunu fakirlere dağıtabileceği gibi, orta halli veya kalabalık ise, çoğunu veya hepsini evinde kendi için de bırakabilir. Kurbanda esas olan kan akıtmaktır. Bu yapılmadan kurban vecibesi yerine getirilmiş olmaz. Bu sebeble kurbanlık koyunu alıp kesmeden canlı olarak tasadduk etmekle kurban borcu ifa edilmiş sayılmaz. Kurban etinden Müslümanlara yedirmek lâzımdır. Kâfire yedirmek ise mekruhtur. Fakat kesilirken veya yenirken üzerine gelmişse yedirilmesinde kerahet yoktur. Kurbanın etini ve derisini satıp parasını almak da mekruhtur.Yapıldığı takdirde alınan para tasadduk edilmelidir. Kurban derisi çeşitli hayır yerlerine verileceği gibi, evde bırakılıp seccade de yapılabilir.

Son düzenleme: 10 Ekim 2012
Melekler Kurban Etini Ve Derisini Ne Yapmalıyız konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Kurban Etini Saklarken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Kurban Etini Saklarken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Kurban bayramına çok fazla birşey kalmadı bayramda kestiğimiz kurban etinden buzdolabında saklamak istiyorsanız mutlaka dikkat etmeniz gereken bilgiler vardır bu bilgilere gelince: Kurban eti Sağlıklı koşullarda kesildikten sonra, etler hayvanın uygun yerlerinden yağlı kısımları ayrılarak parçalanmalıdır. Kesilen kurban eti mutlaka buzdolabında bir Gün bekletilmelidir. Et beklediğinde suyunu...
  2. kilo veremiyorum ne yapmalıyım? melekler

kilo veremiyorum ne yapmalıyım? melekler

kilo vermem durdu ne yapmalıyım öncelikle merhaba. diyet hakkında araştırma yaparken sitenize rastladım ve kayıt oldum. 21 yaşında 164 boy 64 kiloyum. bundan 2 ay önce fitnessa başlamıştım 1 ay boyunca devam ettim ve bir ay sonunda 2 kilo almış olduğumu gördüm fakat 23 cmlik bir incelme de olmuştu. sonra bir ay sporu bıraktım ve diyete başladım ve evde kendimce egzersiz yaptım. sonuç 72...
  3. Kurban Eti Saklanırken Nelere Dikkat Edilmeli ?

Kurban Eti Saklanırken Nelere Dikkat Edilmeli ?

Bu konu; buzlukta saklanan etler hakkında bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, kurban bayramını yaşadığımız şu günlerde bol bol tüketilen gıdaların başında haliyle et geliyor. Dikkatli ve dengeli bir şekilde tüketmemiz gereken etin saklanış şekli de sağlığımız açısından son derece önemli. Eğer siz de evde bulunan kurban etini nasıl saklayacağınız konusunda emin olamıyorsanız, bu...
  4. Kurban Eti ve Derisi Ne Yapılır? Nasıl Dağıtılır?

Kurban Eti ve Derisi Ne Yapılır? Nasıl Dağıtılır?

kurban eti nasıl dağıtılır, kurban derisi satılırmı, kurban eti ve derisi Kurban olarak kesilen hayvanın etinin nasıl dağıtılması gerektiğini ve derisinin hakkın da merak edilen soruların cevaplarını dini bilgilerle sizler için paylaşıyoruz. Kesilen hayvanın eti, yaklaşık olarak 3'e ayrılır. 3'te bir kısmı ev halkı için ayrılır, üçte biri akraba ve komşulara dağıtılır. Kalan üçte biri...
  5. Çalınan kurbanın yerine tekrar kurban almak gerekirmi?

Çalınan kurbanın yerine tekrar kurban almak gerekirmi?

Kurbanlık hayvan çalınsa veya kaçarak kaybolsa ne yapmak gerekir?Kaybolan hayvan bulunamazsa tekrar kurban almak gerekir?Başka kurban kesildikten sonra kaybolan veya çalınan kurban bulunsa onuda kesmek gerekir mi? Kurbanlık hayvan çalınsa veya kaybolsa zengin olan kişi tekrar kurban alıp kesmesi gerekir.Fakire gerekmez.Ancak kaybolan veya çalınan hayvanlar kurban kesildikten sonra bulunsa...

Sayfayı Paylaş