Menekşe ÇİÇEĞİ

M

Misafir

Forum Okuru
Menekşe ÇİÇEĞİ
menekşenin bakımı menekşe ne zaman açar menekşe çiçeği bakımı ne zaman çiçek açar çiçeği
menekse.jpg
Menekşe ÇİÇEĞİKırlık yerlerde kendiliğinden biten ayrıca bahçelerde yetiştirilen otsu bir bitkidir. Gayet hoş kokan mor çiçekler açar. Bundan dolayı aynı zamanda ‘hercai (alaca) menekşe’ den ayırt etmek için mor menekşe ‘kır menekşesi’ denir. Yürek biçimi, şeker külahlı gibi kıvrık yaprakları vardır. Uzun bitkiler arasında yaşarsa sapı bitkinin güneş görebilmesi için uzun olur. Menekşenin sapından uzun dallar çıkar. Bu dallar toprağa sürünerek uzarlar. Toprağa dokunan boğum yerlerinden küçük kökler salıverirler. Böylece uzun zaman ana bitkiden ilgilerini kesmeyen yeni yeni bir çok bitkiler meydana gelmiş olur.
Hercai menekşe menekşegillerin başka bir çeşididir. Kız menekşesinden daha iridir. Taç yaprakları renk renktir. Bundan dolayı ‘alaca menekşe’ de denir. Kırlarda tarlalarda hercai menekşenin bir çok yabani çeşitleri yetişmektedir. Bahçelerde yetişen hercai çeşitleri bunlarda türetilmektedir.
Menekşegiller bitkiler aleminde ikiçeneklilerin bir familyasıdır. Bu familyada kır menekşesi ‘yabani menekşe’ hercai menekşe, tüylü menekşe gibi menekşe çeşitleri altın kökü gibi bitkiler bulunur.

Ce: Menekşe ÇİÇEĞİ

ben bayılıyorum mekeşselere ev dolu rengarenk ama ınanınkı onalrla konusmayınca acmıyolarrrr ben konusuyorum yapraklarını cok gusel kaldırıyolarr

güzel kokan bir şey dir ve güneşi yere koyumak gerekir ve su vermeliyiz

Geri