Menopoza girdim saçlarım dökülüyor ne yapmalıyım?

Konu, 'Kadın Hastalıkları' kısmında BeyazMelek tarafından paylaşıldı.

1. BeyazMelek

BeyazMelek Super Moderator

Bu konu ; menopoz döneminde saç dökülmesine karşı önlemler ile ilgili bilgi vermektedir.

Kadınların vücut yapılarında ciddi bir değişim olan menopoz dönemi sıkıntılı bir süreçtir. Bu dönemde vücudun verdiği tepkiler kimi zaman kadınları korkutsa dahi tıbbın önerileri sonsuzdur. Menopoz dönemine giren meleklerimize önerimiz, bu dönemde saç dökülmeleri olabilir ve bunun için çeşitli önlemler almanız gerekebilir. Saçlarınızın fazlaca dökülmesi psikolojinizi etkilemesin ve bu dönemi daha da zorlu bir döneme dönüştürmesin meleklerim. İşte bu konuda merak ettikleriniz burada:

Menopozdan önce hem östrojen hem de testosteron üreten kadın vücudunda, menopoz ile birlikte östrojen hormonu düzeyinin testosteron hormonu karşısında daha az etkili olması sebebiyle saç dökülmesi ile karşı karşıya kalınıyor. Menopoz sürecinin devam etmesi ile saç dökülmeleri de artabilmekte.

Kadınların bu dönemdeki saç dökülme mekanizması, erkeklerinkine benziyor

Dolayısı ile tedavisinde de erkek tipi saç dökülmesine yönelik olarak yapılan tedaviler uygulanabilir. Menopoz, saç dökülmesini artırır, ancak menopoz dönemine giren her kadının ille de saçları dökülecek diye bir kaide de yok. çünkü, kadınların menopoz dönemindeki saç dökülmesinde hormonların yanında genlerin de etkisi var. Menopoza giren kadınların yaklaşık olarak üçte ikisinde saç dökülmesi oluyor. Bazılarında ise sadece saçta incelme görülüyor.

Tedavi için neler yapılabilir?
    Menopoz döneminde saç kaybına yönelik ilaç ve hormon tedavileri uygulanabiliyor. Doğru ve güvenilir ilaç için doktor tavsiyesi almanızı öneririz. İlaç ve hormon tedavisi dışında mikrocerrahi ile saç nakli de son zamanlarda başvurulan popüler bir tedavi yöntemi. Fakat bu tedavi, bu problemi yaşayanlar için genellikle son çare olarak görülüyor.

Saçın doğal büyüme yeteneğini artırmak için sağlıklı ve dengeli beslenmenin de önemi göz ardı edilmemeli, insülin seviyesi sağlıklı düzeyde tutulmalı. Balık yağı, keten tohumu yağı, hindistan cevizi yağı tüketimini artırabilir, rafine edilmiş karbonhidrat içeren cips, şeker, kurabiye ve kek gibi gıdalara daha az yer verebilirsiniz. Trans yağları çok daha az tüketmeli, multivitamin takviyesini es geçmemelisiniz. Menopoz döneminde saç dökülmesi için akupunktur, homeopati ve bitkisel tedavi gibi geleneksel tedavilerden de yararlanabilirsiniz.

Menopoza girdim saçlarım dökülüyor ne yapmalıyım? konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Saçlarım çok kuru ne yapmalıyım?

saçlarım çok kuru ne yapmalıyım saclarim cok kuru saçlarım ne yapmalıyım çok saçım Kuru saç bakımı ile ilgili tüm merak ettiğiniz ve bilmek istediğiniz bilgileri sizler için sunuyorum. Çok kuru saçlar kadınların korkulu rüyalarından biri. Bu saç tipi hassas ve kuru olduğu için bakıma ihtiyaç duyar. Çünkü saç yıprandığı zaman mat bir görüntü alır ve bu durumda rahatsızlık vericidir. Bu saç...
  2. Saçım dökülüyor ne yapmalıyım diyenler

saçım dökülüyor, ne yapabilirim, ne yapmalıyım, diyenler sizler için öneriler bu yazımızda. Saç dökülmesi, kadınlarda ve erkeklerde gerek görsel soruni gerek ise psikolojik sorunlar yaratabilir. Meleklermekani.com olarak, bu yazımızda saç dökülmesine karşı alınacak önlemleri sunuyoruz sizlere... Saç Dökülmesini Önleyen Beslenme Birçok hormonal, metobolik ve besinsel etkiler ile saç...
  3. Saçlarım çok dökülüyor:(

Selam; benim saçlarım çok dökülüyor kaç şampuan değiştirdim bir şeye yaramadı:( Doktora gittim Allaha şükür kanımda temiz hiç bir sorun yok.Nasıl durdurucam bu dökülmeyi?
  4. Saçlarım dökülüyor hasta mıyım?

Saçlarım dökülmesi Saç Dökülmesi Hastalık Belirtisi Olabilir Hemen hemen her kadının karşılaştığı saç dökülmeleri gebelik döneminde hormonal değişime bağlanır. Normal dönemler de ise saç dökülmemiz olunca genellikle mevsim geçişlerinden dolayı olduğunu düşünür ve pek de önemsemeyiz. Ancak Uzmanlar bu konuda uyarıda bulunuyor ve saç dökülmelerimizi takip etmemizin önemine dikkat çekiyorlar....
  5. Saçlarım dökülüyor bacılarım

Ben bu yazın başlangıcında saçlarım çok kabarık diye saçlarımı aralattım.Aralatınca saçım bariz bir şekilde azaldı. Neyse 3 ay içinde saçım uzadı ama yine saçım eskisi gibi gür değildi.Okullar açılınca ben saçlarımı düzleştirmeye başladım neredeyse hergün saçlarımı düzleştirdim şimdi ise saçlarım çok dökülüyor saçlarım eskisi gibi gür değil.Yardımınıza ihtiyacım var.Lütfen yardım elinizi...
  6. saçlarım çok dökülüyor çözümü olan var mı ?

merhaba hanımlar son zamanlarda inanılmaz derecede saçlarım dökülüyor kestirdim ama yinede saç dökülmelerinin önüne geçemedim öyle kalitesiz şampuanda kullanmıyorum ama saçlarım çok seyrekleşti ve bu durum bir bayan olarak iyice canımı sıkmaya başladı. Sizler dökülen saçlar için hangi şampuanları kullanıyorsunuz ve faydaları oluyormu eğer verebilirseniz saç dökülmesine karşı bitkisel bakım...
  7. saçlarım çok dökülüyor yardım edin :(

Saçlarım sanki tutam tutam elime geliyor. Artık taramaya korkuyorum.Hele de banyoda suyla akıp gidiyor.Ne yapabilirim ? :(
  8. Saçlarım dökülüyor kızlarr yardım

Daha 19 yaşındayım son günlerde saçım felaket dökülüyo kızlar ne yapmalıyım ççok azaldı saçım çok üzülüyorum :((
  9. Saçlarım Dökülüyor, Ne Yapabilirim?

saçlarım dökülüyor, saç dökülmesi, aşırı saç dökülmesi Sevgili melekler, günlük olarak elinize gelen aşağı yukarı 80 tel saç normaldir. Ancak bu sayı 80'i geçiyor ve tutam tutama doğru gidiyorsa ortada mutlaka bir sorun var demektir. Önüne geçilmediği takdirde böyle bir durumda kişinin saçlarını hızla kaybettiğini belirten uzmanlar, saç dökülmelerinin başlangıç aşamasından itibaren neler...
  10. İlişkiye girdim hamile kalmak istemiyorum ne yapmalıyım?

gebeliği önleyen yöntemler,gebeliği önlemek ,gebe kalmak istemiyorum,hamile kalmak istemiyorum,hamile kalmayı engelleyen yöntemler Doğum kontrolü için uygulanacak yöntem, ailenin dini, ahlaki değerlerine uygun ve kişinin sağlığına da zararsız olmalıdır. Etkili ve sağlıklı doğum kontrolü yöntemi uygulandığında çeşitli yararlar sağlanabilecektir: · Ebeveynler çocukların yetiştirilmesine ve...

Sayfayı Paylaş

Meleklermekani.Com misafirleri bu sayfayı şunları arayarak geldiler :

1. menepoza girdim saclar dokulurmu