gebe
  1. MaWiM

MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    2.213
    Ödül Puanları:
    113

Menteşeli Türküsü

Konu, 'türkülerimiz ve hikayeleri' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

Halk müziği açısından büyük bir olgunluk örneği olan Menteşeli Türküsü: Kocasını oğlunu ve damadını seferberlik yıllarında Yemen'e gönderen;Fatma *****n yakmış olduğu içli bir ağıttır. Mengene yöresinde mutlu bir hayatları vardır Menteşeli ailesinin. Bir gün gelir erler seferberlik dolayısıyla askere çağrılır. Fatma ana kocasını oğlunu ve damadını büyük bir yüreklilikle uğurlar. Kendisi kızı ve gelini ve beş altı torunuyla kalakalır.
    Bunlara kendisi bakar kendisi yedirir kendisi içirir. O yıl Konya'da büyük bir kış olur ki yıllardır görülmemiş bir kış. Kurtlar şehre üşüşür. Bu zorlu kış pek çok ana baba ve çocuğu kara toprağa çekmiş. Bu dar günlerde Fatma ana büyük bir fedakarlık yapmış. Yememiş yedirmiş. Giymemiş giydirmiş. Günlerden bir günde gidenlerin dönüşünü bile göremeden de bu dünyadan ayrılıp kara toprağın bağrına gitmiş.

MENTEŞELİ

Menteşeli menteşeli
    Del oldum derde düşeli
    Üç gün oldu yar gideli
    Tükenmez derdim yalınız,yalınız

Lorostan bir bulut ağdı
    Sulu sepken karlarda yağdı
    Yolcularım hanlarda kaldı
    Kaldım evlerde yalınız, yalınız.

Derviş olsam giysem hırka
    Kimsem yok'ki verse arka
    Götürdüler şamdar şarka
    Kaldım çöllerde yalınız yalınız.

Menteşeli Türküsü konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. ayran türküsü

ayran türküsü

Gurbet ellerinde eğlendim kaldım Güzel cemalini görünce durdum Gelin bu ayranı taze mi yaydın Hüdanın aşkına doldur ayranı Canım ayranı, güzel ayranı İyi hoş doldursun ayranı ya, sen kimsin? Köylük yerde bir genç kız her isteyene bir tas ayranı uzatırsa ne olur, adı nereye çıkar? Demezler mi; falancanın kızını gördüm, bir yabancıya tası doldurup ayran verdi. Aralarında bir şey var, elin...
  2. windows türküsü

windows türküsü

Hepsi de RAR oldu gitti Programların DEMOsu bitti İllegal kullandım, kar oldu gitti İnternet saygı göstermiyor dilime Polisler neylesin bu halime Web'den mail attım da köyüme Virüsleri alıp içine de gitti Web masterlar izin vermez geçeyim Login olup, mp3'ler seçeyim. Zor geldi Q klavye bana Bırakın da ben de F'ye geçeyim. Anket yapmış, sormuşlar Aşkı Ben aşığım,tercihim de...
  3. Meyrik Türküsü

Meyrik Türküsü

Benim sevdigim eserler arasina giren bir Türkü... Agit aslinda kürtce okunmustur daha sonra Türkceye cevrilmistir...Bilmeyenlere tavsiye ederim... Meyrik Türküsü’nün Hikayesi Meyrik, Pazarcık ‘ın Damlataş Köyü’nün "Kantarma Obası"nda veremden ölen ve üzerine ağıtlar yakılan güzel bir gelindir Meyrik evlenmeden önce verem hastalığına tutulmuştur. Teyzesinin oğlu Hasan’la...
  4. Şafak Türküsü

Şafak Türküsü

ahmet kaya, şarkı sözü, parçaları, nevzat çelik, eserleri, şafak türküsü hakkında bilgi burada bulabilirsiniz Çok severim bu parçayı kimden olursa olsun.. yeter ki olsun. Şarkının Şairi Nevzat Çelik ŞAFAK TÜRKÜSÜ Beni burada arama Arama anne Kapıda adımı sorma Saçlarına yıldız düşmüş Koparma anne ağlama. ”Kaç zamandır yüzüm tıraşlı Gözlerim şafak bekledim Uzarken ellerim kulağım...
  5. Çanakkale Türküsü

Çanakkale Türküsü

[MEDIA] Osmanlı Devleti, 1914-1918 yıllarında yapılan Birinci Dünya Savaşı’nda İttifak Devletleri olan Almanya ve Bulgaristan’ın tarafında bulunmuştur. İngilizler ve Fransızlar ise, İtilaf Devletleri adı altında toplanmışlardır. İtilaf Devletleri Rus Çarı II. Nicola’nın Bolşevikler Karşısında yardıma ihtiyaç duyması ile birlikte Rusya’ya yardım göndermek için Çanakkale Boğazı'nı...

Sayfayı Paylaş