gebe
  1. ebraryksl

ebraryksl Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    2
    Ödül Puanları:
    0

Merhametli İnsan..

Konu, 'Dini Hikayeler ve Şiirler' kısmında ebraryksl tarafından paylaşıldı.

Hz. Ömer arkadaşlarıyla sohbet ederken, huzura üç genç girerler. Derler ki :-'Ey halife, bu aramızdaki arkadaş bizim babamızı öldürdü.
    Ne gerekiyorsa lütfen yerine getirin.' Bu söz üzerine Hz.Ömer
    suçlanan gence dönerek :- Söyledikleri doğru mu diye sorar ,
    Suçlanan genç der ki :-evet doğru.
    Bu söz üzerine Hz Ömer anlat bakalım nasıl oldu diye sorar: Bunun
    üzerine genç anlatmaya baslar, der ki :-'Ben bulunduğum kasabada
    hali vakti yerinde olan bir insanim ailemle beraber gezmeye çıktık
    kader bizi arkadaşların bulunduğu yere getirdi. Af edersiniz
    hayvanlarımın arasında bir güzel atim var ki dönen bir defa daha
    bakıyor, hayvana ne yaptıysam bu arkadaşların bahçesinden
    meyve koparmasına engel olamadım, arkadaşların babası içerden
    hısımla çıktı atıma bir tas attı atım oracıkta öldü. Nefsime bu
    durum ağır geldi, ben de bir tas attım, babası öldü. Kaçmak istedim
    fakat arkadaşlar beni yakaladı, durum bundan ibaret' dedi.
    Bu söz üzerine Hz Ömer:-'Söyleyecek bir şey yok, bu suçun
    cezası idam.Madem suçunu da kabul ettin' dedi.
    Bu sözden sonra delikanlı söz alarak:-'Efendim bir özrüm var'
    diyerek
    konuşmaya başladı:- 'Ben memleketinde zengin bir insanim,
    babam rahmetli olmadan bana epey bir altın bıraktı.Gelirken kardeşim
    küçük olduğu için saklamak zorunda kaldım. Simdi siz bu cezayı
    infaz ederseniz yetimin hakkini zayi ettiğiniz için Allah(cc) indinde
    sorumlu olursunuz, bana üç gün izin verirseniz ben emaneti
    kardeşime teslim eder gelirim, bu üç gün içinde yerime birini
    bulurum' der.Hz. Ömer dayanamaz der ki : -'Bu topluluğa yabancı
    birisin, senin
    yerine kim kalır ki?!'Sözün burasında genç adam ortama bir
    göz atar, der ki:- 'Bu zat benim yerime kalır.' O zat Hz. Peygamber
    Efendimizin (sav) en iyi arkadaşlarından daha yasarken cennetle müjdelenen Amr Ibni As' dan başkası değildir. Hz.Ömer
    Amr'a dönerek:- 'Ey Amr, delikanlıyı duydun' der.O yüce sahabi
    -'Evet, ben kefilim' der ve genç adam serbest bırakılır.
    Üçüncü günün sonunda vakit dolmak üzere ama gençten bir haber yoktur.Medine'nin ileri gelenleri Hz. Ömer'e çıkarak gencin gelmeyeceği, dolayısıyla Amr Ibni As'a verilecek idam yerine maktülün diyetini vermeyi teklif ederler, fakat gençler razı olmaz ve babamızın kani yerde kalsın istemiyoruz derler. Hz. Ömer kendinden beklenen cevabi verir der ki : 'Bu kefil babam olsa fark etmez cezayı
    infaz ederim.' Hz Amr Ibni As ise tam bir teslimiyet içerisinde der ki :
    -'Biz de sözümün arkasındayız.' Bu arada kalabalıkta bir dalgalanma
    olur ve insanların arasından genç görünür. Hz. Ömer gence dönerek
    derki evladım gelmeme gibi önemli bir nedenin vardı neden geldin?'
    Genç vakurla basını kaldırır ve (günümüz insani için pek
    de önemli olmayan)
    'AHDE VEFASIZLIK ETTI' demeyesiniz diye geldim der.

Hz.Ömer basını bu defa çevirir ve Amr Ibni As'a der ki :
    -'Ey Amr, sen bu delikanlıyı tanımıyorsun nasıl oldu onun yerine
    kefil oldun'. Amr Ibni As Allah kendisinden ebediyyen razi olsun, vakurla kanımızı donduracak bir cevap verir,-'Bu kadar insanin içerisinden beni seçti. 'INSANLIK ÖLDÜ 'dedirtmemek için kabul
    ettim' der.

Sıra gençlere gelir, derler ki : -'Biz bu davadan vazgeçiyoruz.' Bu sözün üzerine Hz Ömer :-'Ne oldu, biraz evvel babamızın kani yerde kalmasın diyordunuz ne oldu da vazgeçiyorsunuz?'der. Gençlerin cevabı da dehşetlidir ...

-'MERHAMETLI INSAN KALMADI' DEMEYESINIZ DIYE.....

Merhametli İnsan.. konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. insanlar

insanlar

İnsanlar Vardir; Ustu NİlÜferlerle Kapli, Bulanik Bİr GÖl Gİbİ... Ne Kadar UĞraŞsaniz GÖrÜnmez Dİbİ. Uzaktan GÖrÜnÜŞÜ Çekİcİ, Aldatici, İÇİne DaldiĞinizda Ne Kadar Yaniltici.... Ne Zaman Ne GeleceĞİnİ Bİlemezsİnİz; Sokulmaktan Korkarsiniz, GÜvenemezsİnİz! İnsanlar Vardir; Derİn Bİr Okyanus... İlk Anda ÜrkÜtÜr, Korkutur Sizi. Derİnlİklerİnde Saklidir Gİzİ, DaldikÇa Anlarsiniz, DaldikÇa...
  2. Merhametli Insan Kalmadi" Demeyesiniz Diye

Merhametli Insan Kalmadi" Demeyesiniz Diye

Hz. Ömer arkadaşlariyla sohbet ederken, huzura üç genç girerler. Derler ki : -"Ey halife, bu aramizdaki arkadaş bizim babamizi öldürdü. Ne gerekiyorsa lütfen yerine getirin." Bu söz üzerine Hz.Ömer suçlanan gence dönerek : - Söyledikleri doğru mu diye sorar , Suçlanan genç der ki : -Evet doğru. Bu söz üzerine Hz Ömer; -Anlat bakalim nasil oldu diye sorar: Bunun üzerine...
  3. İnsan

İnsan

insan, dünyadaki en baskın canlı türüdür. Kendilerini biyolojik, sosyal ve ruhsal yönleri ile tanımlarlar. İnsanın bilimsel ismi Homo sapienstir, Latince "akıllı adam" anlamına gelir. Homo sapiens'in ilk kez nasıl ortaya çıktığı bugün için hâlâ kesinlik kazanmamıştır. Bugün yaşayan insanlar üzerinde yapılan bazı genetik araştırmalar bu türün yaklaşık 130,000 yıl önce Afrika kıtasında...
  4. İnsanlar

İnsanlar

Aç mısınız?: Yaşamınız boyunca 30.000 kilo kadar yemek yersiniz.Buda 6 filin ağırlığına eşittir. Bunu yut: Yutulan yiyecek vücudunuzda 3,5metre yol alır yani bir otomobilin uzunluğu kadar. Saç: Bilinen en uzun saç Hint'li bir rahibindi.1949'da saçının boyu 8metre olarak ölçüldü.Yani kolunuzdan 13 kat daha uzun. Isı: Vücudun normal ısısı 37 derecedir.Eğer ısı 25 dereceye düşerse ölebilirsiniz.
  5. merhametli insan kalmadı

merhametli insan kalmadı

Hz. Ömer arkadaşlarıyla sohbet ederken, huzura üç genç girerler. Derler ki: - Ey ...halife, bu aramızdaki arkadaş bizim babamızı öldürdü. Ne gerekiyorsa lütfen yerine getirin. Bu söz üzerine Hz. Ömer suçlanan gence dönerek: - Söyledikleri doğru mu diye sorar. Suçlanan genç der ki : - Evet doğru. Bu söz üzerine Hz. Ömer “anlat bakalım nasıl oldu” diye sorar. Genç anlatmaya başlar: - Ben...

Sayfayı Paylaş