Meyve ve meyve suyu ömrü uzatıyor ..

Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında kaprisli tarafından paylaşıldı.

 1. kaprisli

  kaprisli Yeni Üye  gebelikte nar suyu hamilelikte nar suyu hamilelikte greyfurtun zararları greyfurt hamilelere zararlımı zararlı mı Hücrelerin zarar görmesine ve birçok hastalığa yol açan serbest radikallere karşı vücudun en önemli gereksinimi olan antioksidanlar meyve ve meyve suyunda bol miktarda bulunuyor.
  [​IMG]
  İSTANBUL - Kayısı da bol miktarda bulunan E vitamini kalp enfarktüsü riskini yüzde 40 azaltır, böylece kan pıhtısı oluşmasını önler. Portakal, greyfurt, limon, kivi, şeftali, mandalina, armut, çilek, ahududu, siyah üzüm gibi birçok meyvede bulunan C vitamini demir emilimini arttırır. Domates, kırmızı üzüm ve bunların suları prostat kanseri başta olmak üzere kanseri ve kalp hastalıklarını engelleyici özelliğe sahiptir. Nar ise tansiyonun düşmesine, kötü kolesterole, kanser ve kalp hastalıklarına karşı güçlü bir savaşçıdır.

  SERBEST RADİKALLER VE YAŞLANMA
  Serbest Radikaller, hücrelerin zarar görmesine ve birçok hastalığa yol açan reaktif maddelerdir. Normal koşullarda vücut bu serbest radikalleri etkisiz hale getiren antioksidanlar oluştursa da; kimyasallar, radyasyon, röntgen ışınları, besinlerden alınan zararlı maddeler ve yaş ilerledikçe azalan enzim aktivitesi bu koruyucu mekanizmayı zayıflatır. Hava kirliliği, tarım ilaçları, bilgisayar ve cep telefonlarımızdan aldığımız radyasyon, kızarmış yiyecekler, alkol ve kahve buna neden olan kaynaklar arasında yer alır. Ayrıca, sigara dumanı da son derece yüksek seviyede serbest radikal içerir.

  Serbest radikaller niye zararlı? Serbest radikaller zararlıdır çünkü, bir kez oluştuklarında domino taşları gibi ardı ardına ilerleyen bir zincir reaksiyon başlatır, hücrelere ve DNA’ya zarar verir ve vücudumuzdaki hayati bileşenlerin oksitlenmesine bir diğer anlatımla, paslanmasına neden olurlar.

  Serbest radikaller, kanserin en büyük tetikleyicisi olmakla kalmayıp, kalp krizi, Alzheimer hastalığı, yaşlılığa bağlı adale bozulmaları ve katarakt oluşumu ve bağışıklık sisteminin güçsüzleşmesi gibi rahatsızlıklara da yol açar.
  ANTİOKSİDANLAR VE SERBEST RADİKALLER
  Antioksidanlar, serbest radikallerle tepkimeye girerek bunların başlattığı zincir reaksiyonu durduran ve böylece vücudumuzdaki hayati bileşenlerin zarar görmesini engelleyen moleküllerdir. Vücudumuzda birtakım antioksidanlar bulunsa da, düzgün çalışmaları ve yeterli miktara ulaşmaları için meyve ve meyve suyu ile zenginleştirilmiş bir beslenme alışkanlığıyla desteklenmesi gerekir.

  Damarlarımızın serbest radikaller tarafından bloke edilmesi kalp krizi, beyin kanaması, yüksek kolesterol vb birçok hayati rahatsızlığa yol açar. Bunların temizlenmesinde etkin rol oynayan ve bizi bu hastalıklardan koruyan antioksidanlar ise doğanın bir armağanı olarak meyve, sebze ve bunların suyunda bol miktarda bulunur.

  MEYVE SUYU VE ANTİOKSİDAN
  Meyve ve meyve suları A, C, E vitaminleri, karatenoid ve flavonoidler gibi birçok çeşit antioksidan bulundururlar. Ayrıca, antioksidan özellik gösteren pro-vitamin A (beta-karoten) ve selenyum da meyve ve sularında değişik miktarlarda bulunmaktadır.

  Kayısı da bol miktarda bulunan E vitamini kalp enfarktüsü riskini yüzde 40 azaltır, ayrıca aspirin gibi kanı sulandırıcı etkisi olup, böylece kan pıhtısı oluşmasını önler. Güçlü bir antioksidan olarak kanser, katarakt oluşumunu ve bağışıklık sistemin yaşlanmasını önler. Ayrıca sinir sistemi bozukluklarını ve insanın bağışıklık mekanizmasını güçsüzleştiren virüslerin (HIV) ilerlemesini engeller. E vitaminin doğal hali sentetik olanlarına göre iki kat daha etkilidir; dolayısıyla doğal olarak tüketilmesi etkinliğinde önemli bir faktördür.

  Portakal, greyfurt, limon, kivi, şeftali, mandalina, armut, çilek, ahududu, siyah üzüm gibi birçok meyvede bulunan C vitamini demir emilimini arttırır; kemik, deri, göz, kas, kan damarları ve diş eti dokusunu güçlendirir. Ayrıca, bağışıklık sistemini güçlendirerek, yaşlılıkta artan katarakt ve kanser riskini azaltır.

  Şeftali, kayısı,havuç gibi meyve ve sularında bol miktarda bulunan beta-karotenin gerekli kısmı A vitaminine çevrilir. Kalp krizi ve prostat kanseri riskini büyük ölçüde azalttığı belirlenen beta-karotenin kardiyovasküler hastalıklar ve katarakt oluşumuna karşı da etkili olduğu ortaya çıkarılmıştır.

  Domates, kırmızı üzüm ve bunların sularında bulunan bir diğer antioksidan likopen de prostat kanseri başta olmak üzere kanseri ve kalp hastalıklarını engelleyici özelliğe sahiptir.

  Portakallar ve bazı turuncu sebze çeşitleri yüksek miktarda lutein ve zeaksantin pigmentleri içerirler ve bu pigmentler gözleri güçlendirirler.

  Ayva, elma, armut ve bunların suyunda bulunan kuersetin ise kansere karşı etkilidir; kılcal damar, mide sağlığını ve bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar; alerjilere ve katarakta karşı etkilidir.

  Üzüm çekirdeği, güçlü bir antioksidan ve serbest radikal çöpçüsüdür. Üzüm çekirdeğinden, rezveratrol denilen çok güçlü bir antioksidan elde edilir. Antioksidan etkisinin yanı sıra bağ dokusunu güçlendirerek kalp-damar sistemini korur, damar çeperlerinin esnekliğini sağlayarak damar sertliğine engel olur. Varis, hemeroid, ciltteki mavi lekeler ve yaşlılık lekeleri tedavisinde yararlıdır. Üzüm çekirdeğinde bulunan bu rezveratrol adlı antioksidan üretim aşamasında üzüm suyuna da geçmektedir

  Bazı çalışmalar üzüm ve nar suyu gibi antioksidanların, arterlerde plak ya da yağ birikimlerinin oluşmasına katkıda bulunabilecek düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL) ya da “kötü” kolesterol gibi kan lipitlerinin oksidasyonunu önleyebileceğini doğrulamıştır.

  Narda ise polifenol, antosiyanin adlı antioksidanlar bulunur. Ayrıca, C vitamini, demir ve potasyum da bulunduran nar suyu, tansiyonun düşmesine, kötü kolesterole, kanser ve kalp hastalıklarına karşı güçlü bir savaşçıdır.


  alıntı

   
Meyve ve meyve suyu ömrü uzatıyor .. konusuna benzer içeriklerimiz
 1. Sinbo ile meyve suyu keyfi

  Sinbo ile meyve suyu keyfi Günlük hayatı keyifli hale getiren küçük ev aletleri ile dikkat çeken Sinbo piyasaya yeni sürdüğü SJ-3104 katı meyve sıkacağı ile sofralar için doyumsuz meyve suları hazırlamanızı sağlıyor. Modern mutfaklara sağlıklı çözümler getiren Sinbo 3104 katı meyve sıkağı, kendi hazırladığınız üzüm, havuç ve elma suyunu doğal lezzetleri ve vitaminleri bozulmadan tüketmenize...
 2. Meyve Suyu Şişmanlatır mı?

  meyve şişmanlatırmı meyve suyu resmi suyu resimleri meyva Meyve Suyu Endüstrisi Başkanı Prof. Dr. Aziz Ekşi, meyve suyu ile ilgili bazı bilgiler verdi…. Şişmanlatıyor mu? Meyve suyu yüzde 100, meyve nektarı yüzde 25-99 ve meyveli içecek yüzde 10-49 meyveden oluşur. Hiç kimse meyvenin şişmanlattığını düşünmez. Çünkü kalori düzeyi düşüktür. 100 gram meyvenin sağladığı enerji 44-52 kcal...
 3. Meyve suyu

  Meyve suyu içmek has ilme ve güzel inanca, hayırlı amele ve rızka delalet eder. ( Meyve suyunu sıkmakla ilgili olarak Bakınız; Sıkmak.)Ummadığınız birisinin size kötü bir şaka yapacağına işarettir. Hiç beklemediğiniz birisinin size kötü bir şaka yapacağına yorumlanır. Ummadiginiz birisinin size kötü bir saka yapacagina isarettir
 4. Dikkat! Her Meyve Suyu Aynı Değil

  meyve suyu resmi meyve suyu meyva Vücudumuzun yüzde 72’sini sıvı oluşturuyor ve günde ortalama 2.5 litre sıvı kaybediyoruz. Bu nedenle de sıvı tüketimi bizim için büyük önem taşıyor. Özellikle de meyve suyu içmeyi alışkanlık haline getirmek gerekiyor. Peki her meyve suyu gerçekten sağlıklı mı? Meyve suyu seçiminde nelere dikkat etmek gerekiyor? İşte yanıtlar... Meyve suları, gün içinde vücuda...
 5. Çocuklara Hangi Meyve Suyu Verilmeli?

  6 aylık bebek hangi meyveleri yer bebeklere hangi meyveler verilmeli kabız olan bebeğe ne verilmeli 7 aylık bebek meyveleri yer 10 yiyebilir MelekLerim sadece yedikleri degil, ictikleride cok önemli kücük meleklerimizin :) buyrun burdan hangi meyve suyu yararli ögrenebilirsiniz :) Marketlerde satılan meyve sularının gerçek meyvenin yerini tutup tutmadığı her zaman tartışılmıştır. Mayo...
 6. Meyve suyu hazırlamanın püf noktaları

  nar nasıl sıkılır katı meyve sıkacağında neler sıkılır nar suyu nasıl katı meyve sıkacağında hangi meyveler havuç suyu Gripten korunmak için öncelikle bağışıklık sistemini güçlendirmek gerekiyor. Bu da tüketilen gıdalarla mümkün. Dengeli-bilinçli beslenme hastalıklara karşı korurken, vücudun direncini de artırıyor. Vitamin ilaçları yerine doğal korunma için mutlaka yeterli vitamin ve mineral...
 7. Meyve Suyu Zayıflatmaz,Kilo Aldırır

  hangi meyve suyu zayıflatır meyve suyu resimleri meyva suları Sevgili melekler mekanın güzel melekleri;hızla akıp giden haytımızda beslenme alışkanlıklarımızda hazır gıdaları tüketmeye daha çok ağırlık vermeye başladık değil mi?Yiyecek ve içecek alışkanlıklarımız değişti.Su içme alışkanlığımız bile değişti.Artık doktora her gittiğimizde reçeteye günlük 8-9 bardak suyumuzu da yazar oldu.Bence...
 8. Hangi Meyve Suyu Neye İyi Gelir

  meyve suyu meyve, meyve suyu, faydaları, yararları hakkında detaylı bilgiler arkadaşlar Meyve sularıda en az meyveler kadar faydalı...Hangi meyve suyu hangi hastalığı iyi geliyor, hangi meyve suyunun ne yararı var bu yazımızda bulabilirsiniz melekler... YEMEK YERİNE İÇİN Artık herkes biliyor ki, sebze veya meyveleri yemek yerine sularını içmek daha büyük fayda sağlıyor. Çünkü suyun...
 9. En Faydalı Meyve Suyu Hangisidir acaba

  Oğlum mert bu yaz sıcaklarında kendini cola ve gazozlara vurdu resmen asitli içecekler içsin istemiyorum meycve sularınada pek güvenmiyorum evde onun için meyve suyu yapmak istiyorum da ama En Faydalı Meyve Suyu Hangisidir bilmiyorum yazarsanız sevinirim.
 10. Hangi meyve suyu neye iyi gelir

  Kayısı: Göz sağlığı için iyi bir yardımcı, tembel bağırsakların vazgeçilmezi. Nar: İdrar söktürücü, sindirimi kolaylaştırıcı ve bedeni güçlendiren bir tonik kadar etkili. Vişne: Eklemlerle dost. Portakal: En lezzetli C vitamini kaynaklarından birisi, kılcal damarlar için önemli bir kalp dostu. Üzüm: Sindirim sorunlarına iyi gelen, virüs ve bakterilerle savaşan, kan temizleyici. Şeftali: Soğuk...

Sayfayı Paylaş

Meleklermekani.Com misafirleri bu sayfayı şunları arayarak geldiler :

 1. nar kanı sulandırır mı

  ,
 2. nar kanı sulandırırmı

  ,
 3. uzum suyu şişmanlatırmı

  ,
 4. şeftali kan sulandırır mı