MÜrur Teskeresİ

Konu, 'Osmanlı Tarihi' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

 1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  34.092
  Beğenilen Mesajlar:
  2.188
  Ödül Puanları:
  113
  Osmanlı Devleti'nde[​IMG] ülke içinde seyahat etmek ve İstanbul'a gitmek için yerel yönetimden alınan izin ve geçiş belgesi. Bir yıl için geçerli olan müzir tezkiresine kişinin tüm kimlik bilgileri[​IMG] nereye ve niçin gittiği yazılırdı. Gelişigüzel yerleşimleri engellemek[​IMG] vergi yükümlülüğünden kaçışı[​IMG] kaçak işçi ve işsiz akınını önlemeye yönelik olan bu uygulama 1908'de II. Meşrutiyet'in ilan edilmesinden sonra kişisel özgürlüğe aykırı olduğu gerekçesiyle kaldırılmıştır.
  İstanbul'a yapılan akraba ziyaretlerinde bile bu durumu kanıtlayarak kısa bir süre içinde olsa mürur tezkiresi alınması gerekmekteydi. Bazı iskelelere uğrayan gemiler[​IMG] köprü ve geçitlerden geçerken ve hayvan sürüleri için alınan müruriye resmini belgelemek için de ilgili kişilere mürur tezkiresi verilirdi.


   
 2. Melekler Mekanı

  Melekler Mekanı Tavsiye İçerikler Üye

  Benzer İçeriklerimiz:
   
MÜrur Teskeresİ konusuna benzer içeriklerimiz
 1. Vergi Hukukunda Mürur-u Zaman (zaman aşımı) ve süreleri.

  vergide zaman aşımı mürürü zaman vergide zamanaşımı müruru vergi hukukunda süreler Zaman aşımı bir hakkın kazanılması ya da kaybedilmesi için yasada gösterilen sürenin geçmesi nedeniyle "vergi isteme ve dava hakkının" ortadan kalkması anlamına gelir. Vergi Hukukunda zaman aşımı; i.tahakkuk (tarh) zaman aşımı: ii.tahsil zaman aşımı olmak üzere iki türlüdür; Tahakkuk zaman...
 2. Disiplin Cezalarinda Müruru Zaman :

  Madde 179 - Disiplin tecavüzlerine ve kabahatlerine bir ay sonra ceza verilmez. Ancak fiil tahkikatı mucip ise bu husus için iktıza eden zaman yukarıdaki bir aya dahil olmaz. Fiilin disiplin cezasını mucip olduğu askeri mahkemede anlaşılırsa bu bir ay müddet hükmün katileştiği; veya mahkemece muhakemesinin tevkifiyle evrakın ceza verilmek üzere iade olunduğu tarihten cereyana başlar.

Sayfayı Paylaş