gebe
  1. PaSikA

PaSikA Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    598
    Ödül Puanları:
    0

Müslümanın müslüman üzerindeki otuz hakkı

Konu, 'Tüm İslami Bilgiler' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

müslümanın müslüman üzerindeki 5 hakkı müslümanın müslüman üzerindeki 6 hakkı "Müslümanın müslüman kardeşi üzerinde 30 hakkı vardır.O hakları gereklerini yerine getirmedikçe veyahut bağışlanmadıkça,onun için kurtuluş yoktur." Bu haklar:

1.Müslüman kardeşinin kusurunu bağışlar ve suçunu affeder.
    2.Ağlayana merhamet eder,yakın akrabalarına şevkatli davranır.
    3.Ayıbını gizler,örter.
    4.Hatasını görmez.
    5.Özrünü kabul eder.
    6.Kaybettiğini bulduğunda ona verir,gıybetini dinlemez ve izin vermez.
    7.Devamlı olarak ona nasihat eder.
    8.Dostluğunu muhavaza eder ,devam ettirir.
    9.Zimmetine riayet eder.
    10.İyiliğini devam ettirir,meveddetle(sevgiyle) davranır.
    11.Cenazesinde bulunur, hastasını ziyaret eder.
    12.Davetine icabet eder.
    13.Hediyesini kabul eder.
    14.Birbirini ziyaret etmekte onunla müsavi olur.(En az onun kendisini ziyaret ettiği kadar ziyaret eder.)
    15.Verdiği nimete karşılık verir,teşekkür eder.
    16.Ona yardımda kusur etmez.
    17.Kardeşinin helaline kem gözle bakmaz ve baktırmaz korur.
    18.İhtiyacını giderir.
    19.Şefaat isteğini kabul eder.(Yardım ve aracılık işlerinde destek sağlar.)
    20.Ona güzel söz söyler.
    21.Ona vereceğini ayırıp çıkarır.
    22.Yapmış olduğu taksimi tasdik eder.
    23.Zalim olana,zulmünü red etmek suretiyle yardım eder.
    24.Mazlum olana da onu kurtarmakla yardım eder.
    25.Mazlum olana iyilik edip,hakkına tecavüz etmez.Ona kötü söz söyleyip rezil etmez.
    26.Kendisi için istediği iyiği onun için de ister.
    27.Kendisi için istemediği kötülüğü onun için de istemez.
    28.Aksırınca:''yerhamükellah'' yani ''ALLAH sana merhemet etsin...'' der.
    29.Kaybettiğini kendisine gösterir.
    30.Selam verildiği zaman selamını alır.

Bunlardan birini terkettiğinde,kıyamet günü din kardesi onu kendisinden ister.

2. LAMİYA

LAMİYA Aktif Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    8
    Ödül Puanları:
    38
    çok beğendim eline sağlık acaba biz bunları yerine getirebiliyormuyuz...

3. çatlak

çatlak Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    7
    Ödül Puanları:
    0
    çok dogru canım ama şu dünyada yapan olsa bu kadar cinayet işlenmezdi herkez birbirine laf söylemeye korkar oldu herkez saldırcak yer arıyo ve bir sürü şeyler yaşanıyo valla ahirette işimiz zor rabbim affetsin bizleri konunda harika bence saol

Müslümanın müslüman üzerindeki otuz hakkı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Müslüman

Müslüman

Temiz yüzlü, hal ve hareketleri ile insana huzur ve mutluluk veren, tavır ve davranışları insanların hayrına olan kadın yahut erkek müslüman, çok ender bulunan kıymet ve değerlere; nadide eşya ve antikaya, insanoğlunun şeref ve itibarına; sevinç ve mutluuluk kaynağı olan her şeye, saygınlık ve şerefe; kurtuluş ve refaha, dünya ve ahiret müjdelerine, doğru şahitliğe ve vefaya; Müslüman olduğu...
  2. Müslüman olmak

Müslüman olmak

Insanin rüyada Müslüman olmasi, dinde dogruluguna isarettir. Allah'a ortak kosan kimsenin, Müslüman oldugunu ve kibleye karsi namaz kildigini veya Allah'a sükrettigim görmesi, o kimsenin hidayete ermesine isarettir. Bir kimse, Müslüman olmayan bir memleketti oldugunu ve kendisini de islam memleketine geçtigini görse acilen ölür. Bir Müslüman kendisini ikinci kere Müslüman olmus görse bela ve...
  3. Müslüman değilim

Müslüman değilim

Siyasi görüşünü açıklamaktan çekinmeyen Lale Mansur "Söz Sende" programında "’Ben müslüman değilim’ dedi. Cumhuriyet mitinglerinin darbe planlarının bir parçası olduğu düşüncesini taşıdığını söyleyen Lale Mansur, müslümanlığa da inanmadığını açıkça ifade etmekten çekinmedi. "İnanmıyorum, o yüzden müslüman değilim. Bize din dersinde namaz kılacaksın, oruç tutacaksın,...
  4. Sadece Müslümanız

Sadece Müslümanız

müslümanlık islamın şartları müslümanlığın 5 şartı ayrıntılı bilgi konumuzda.Şimdiki zamanda kimi çevirseniz dinini sorsanız elhamdülillah müslümanım der,islamın şartları kaç tanedir ve bu şartları doğru şekilde yerine getiriyormusunuz diye sorsanız gereken cevabı alacağınızdan şüpheliyim.Hz.Muhammed Peygamberin buyurduğu şartları doğru şekilde yapmıyorsanız sadece ezbere anlamadan...

Sayfayı Paylaş