gebe
  1. handanca

handanca Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    106
    Ödül Puanları:
    63

"MÜZİL" Esmaül Hüsnası anlamı ve fazileti

Konu, 'Dua Ayetler Hadis' kısmında handanca tarafından paylaşıldı.

ya müzill ya muzill müzill anlamı el müzil el muzil [​IMG]

Müzill : Alçaltan, zillet veren

Herhangi bir konuda yetki ve söz sahibi kişilerin bu durumlarını yitirmeleri ve itibarlarını tamamen kaybederek haysiyetsiz duruma düşmeleri Müzill isminin tecellisidir.

Zillet, izzetin aksidir. Yüce Allah kullarından dilediğine izzet verir, dilediğene de zillet verir.

Bu isim asıl ahirette tecelli edecektir. O gün zillet içinde bırakılanlar artık telafisi mümkün olmayan bir perişanlığa mahkum olmuşlardır. Kafirlerin, nankörlerin ve mücrimlerin seçtikleri yol budur. Kurtuluş sadece iman ve teslimiyet ile mümkündür.

Bir kimse bir zalimden veya hased eden, kin güden birisinden korksa "Yâ Müzill" ismini 75 kere okusa daha sonra secde eylese ve secde de "Allahım beni filan kişinin şerrinden emin eyle, koru" diye dua ederse Allahü teala onu o adamın şerrinden korur. (1)

Kaynaklar:
    1) Miftahü'l Kulûb, Kalplerin Anahtarı, (Fethiye Evradı Bölümü) Mehmed Nuri Şemseddin Nakşıbendî, Bedir Yayınevi, 2001

"MÜZİL" Esmaül Hüsnası anlamı ve fazileti konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. "FETTAH" Esmaül Hüsnası anlamı ve fazileti

"FETTAH" Esmaül Hüsnası anlamı ve fazileti

ya fettah anlamı ya fettah fazileti ne demek el fazileti el anlamı Fettah : Hayır kapılarını açan Taraflar arasında hüküm veren; birine yardım edip zafere ulaştıran; hayır ve rahmet kapılarını açan O'dur. Silah gücü, kelime cambazlığı ve basit mantık oyunlarıyla hakkı batıla karıştırıp, içine zehir, dışına şeker konmuş öldürücü imansızlık tuzaklarına yakalananlar gerçeği...
  2. "HALİM" Esmaül Hüsnası anlamı ve fazileti

"HALİM" Esmaül Hüsnası anlamı ve fazileti

ya halim fazileti ya halim ne demek el anlamı anlamı Halim : Yumuşak davranan Cenab-ı Hak buyuruyor: "Şunu iyi bilin ki Allah gafûrdur, halîmdir." (1) "Allah, kesinlikle tam bir bilgi sahibidir, halîmdir." (2) "Şüphesiz O, halîmdir, çok bağışlayıcıdır." (3) "el-Halim" kelimesi Kur'an'ın 15 yerinde geçmekte olup bunlardan on birinde Allah'a...
  3. "LATİF" Esmaül Hüsnası anlamı ve fazileti

"LATİF" Esmaül Hüsnası anlamı ve fazileti

ya latif fazileti ya latif duası ne demek anlamı el fazileti Lâtif : Lütfedici, gizliyi bilen. "Allah kullarına lütufkârdır, dilediğini rızıklandırır. O kuvvetlidir, güçlüdür." (Şûra, 19) En ince işleri en gizli işleri bütün incelikleri ile ve kolaylıkla bilendir. Allah kullarına karşı lütuf sahibidir. Kulluğunu bilen, vazifesini doğru yapan kullarına çok...
  4. "RAKİB" Esmaül Hüsnası anlamı ve fazileti

"RAKİB" Esmaül Hüsnası anlamı ve fazileti

ya rakib fazileti ya rakib el esmaül hüsna anlamları ve sırları rakip fazileti Rakîb : Bakıp gözeten ve kendisinden hiçbir şey gizlenemeyen. Cenab-ı hak buyuruyor: "Allah her şeyi gözetler" (1) "Şüphesiz Allah sizin üzerinizde gözetleyicidir." (2) "Ben onlara, ancak bana emrettiğini söyledim: Benim de Rabbim, sizin de Rabbiniz olan Allah'a kulluk edin, dedim....
  5. "ALİYY" Esmaül Hüsnası anlamı ve fazileti

"ALİYY" Esmaül Hüsnası anlamı ve fazileti

ya aliyy anlamı ya aliyy fazileti Aliyy : Çok yüce, yüceltici. Cenab-ı Hak buyuruyor: "O, yücedir, büyüktür." (1) "Allah yücedir, büyüktür." (2) "O, görüleni de görülmeyeni de bilir; çok büyüktür, yücedir." (3) Allah'ın yüceliğinin üstünde hiçbir yücelik yoktur. Bütün dereceler ve mertebeler O'ndan aşağıdır. Alalh, her üstün ve yüksek makamın daha...

Sayfayı Paylaş