gebe
  1. fırtına

fırtına Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    29
    Ödül Puanları:
    0

OKS için anne-babalara öğütler

Konu, 'Rehberlik' kısmında fırtına tarafından paylaşıldı.

OKS... Bazıları için sadece üç harf... Bazı anneler, bazı babalar ve bazı ergeler için ise
    büyük zahmetlerle geçen koskoca bir yılın son haftası...
    belki de
    çocuğunuz, okuma yazmayı öğrendiğinden beri
    evde, ilk defa topyekun olağanüstü hâl ilan edilen bir yılın son günleri
    ya da çocuğunuz için koskoca bir gelecek...

Sevgili anne ve babalar,
    bu yılınız nasıl geçmiş olursa olsun:
    ister çocuğunuz gece gündüz çalışmış olsun;
    ister sizin tüm ısrar ve telkinlerinize rağmen kaygısızca tv karşısında zaman öldürmüş olsun;
    ister onu bunu bahane edip evde sürekli hır çıkarmış olsun;
    bu saatten sonra çocuğunuz için yapabileceğiniz tek şey var:
    ona güven vermek!
    Ama güven vereyim derken onu daha çok da germemek...
    Çocuğunuza yazımın sonunda söylediğim cümleleri söyleyin,
    yok ben iyice kafayı yedim;
    kendimi kontrol edemiyorum, diyorsanız en azından SUSUN! ve AŞAĞIDAKİLERİ SAKIN YAPMAYIN!

1. Sakın bir yıllık diş sıkmanızın acısını sınav öncesinde çocuğunuzdan çıkarmaya kalkmayın:

"Görcez bakalım çalışmış mısın çalışmamış mısın(!)"
    "Senin için bunca sıkıntıya katlandık, inşallah karşılığını görürüz,
    gerçi doğru düzgün çalışmadın ya(!)"​
    Tavrınız buysa, bir dakikalığına durup düşünün: elinize ne geçecek?

2. Abartılı güven telkininde bulunarak çocuğunuzda, sizi hayal kırıklığına uğratma, sevginizi ve sizin gözünüzdeki saygınlığını kaybetme kaygısı yaşatmayın:

"Ben biliyorum; kesin kazanacaksın..."
    "Bak, gör, herkes sana nasıl imrenecek..."
    "Gerçekten elinden geleni yaptıysan(?!) kazanmaman için hiç bir sebep yok!"​
    Tavrınız buysa, kendinizi onun yerine koyun: siz düşünmez miydiniz ya kazanamazsam! diye

3. Çocuğunuzu tehdit etmeyin:​
    "Kazanamazsan ben biliyorum sana yapacağımı!"
    "Kazanamazsan gözüme görünme!"​
    Tavrınız buysa, sizi ciddiye almaması için dua edin: Çünkü evden kaçarsa ya da kendine zarar verirse en çok ağlayan yine siz olursunuz!

4. Paniğe kapılmayın ve kendi yaşadığınız kaygıyı ona yansıtmayın:​
    "İnanamıyorum sana, hiç umrunda değil!"
    "Sanki sınava ben gireceğim(!)"
    "Senin bu rahatlığın beni öldürecek!"​
    Tavrınız buysa, bu saatten sonra çocuğunuzun kaygı duymasının size ve ona herhangi bir faydasının olup olmayacağını düşünün, vereceği zarar da cabası..

Sonuç olarak bu saatten sonra çocuğunuza söyleyebileceğiniz tek şey var:
    Seni seviyorum
    sınavın nasıl geçerse geçsin
    sonuç ne olursa olsun
    sen benim biricik çocuğumsun...
    Veeee ben seni seviyorum!!!
    Sınavda, elinden gelenin en iyisini yap,
    kazanırsan hepimiz mutlu oluruz
    ama kazanamazsan da bu, hayatın sonu değil!
    unutma (ve sevgili anne babalar siz de unutmayın!)
    OKS, sadece bir ARAÇ, amaç değil!

2. Monera

Monera Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Cevap: OKS için anne-babalara öğütler
    OKS kalktı :)

OKS için anne-babalara öğütler konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Annem babam beni sevmedikleri için ayrılıyor

Annem babam beni sevmedikleri için ayrılıyor

Büyük umutlar sonucu gerçekleştirilen evlilikler...Herkesin hayilidir mutlu bir yuva kurmak.Peki bu sorumluluğu almaya hazırmıyız?Böyle bir karar varmadan önce iki kez düşünmeliyiz. (Olaydaki isimler değiştirilmiştir) 5 yıllık evliydiler, ama şimdi ayrılma noktasındalar.. Altı aylık tanışmanın ardından evlenen Ahmet ile Ayşe evliliklerinin ilk yıllarında mutluydular. Ayşe Hanım annesinin...
  2. OKS sonuçları için geri sayım

OKS sonuçları için geri sayım

OKS 1. yerleştirme sonuçları, 25 Temmuz Cuma günü açıklanacak. 1. yerleştirme için 590 bin civarında adayın tercih yaptığı öğrenildi. Sonuçlar nasıl öğrenilecek? Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğünce gerçekleştirilecek yerleştirme işlemlerinin sonuçları, Bakanlığın internet sitesinden yayınlanacak. 1. yerleştirme için 590 bin civarında adayın tercih yaptığı...
  3. Anne ya da Babasını Kaybeden Çocuklar için ne yapılmalı

Anne ya da Babasını Kaybeden Çocuklar için ne yapılmalı

Öksüz ya da yetim çocuğun davranışları, ölen ebeveynin cinsiyeti, diğer ebeveynin yeniden evlenip evlenmemesi ve başka kardeşlerin varlığına bağlı değişiklikler gösterir. Çocuğun öksüz ya da yetim kaldığı yaş, tepkilerde farklılıklara neden olur. Yaş dilimlerine göre tepkileri şöyle belirlenebilir: 7 yaş öncesinde sonuç pek ağır değildir. Çocuk çok küçüktür, ebeveynin yerine gelecek birini...
  4. tatil sonrası okul dönemine geçişte anne babalara öğütler

tatil sonrası okul dönemine geçişte anne babalara öğütler

anne baba öğütleri anne ve babalarımızın bize verdiği öğütler ve babanın verdiği öğütler annemizin bize Tatil dönemi bitiyor ve okul dönemi başlıyor.Okul alışverişleri,dersler,ödevler,servisler...........Hem çocuklar hem aileleri için heyecanlı bir süreç.........:) Yaz tatiliyle birlikte esneyen uyuma saatleri, eğlence ve oyun zamanları yakında sona eriyor. Çocuklar ve ebeveynler için daha...
  5. Anne ve Babalara 13 ÖĞÜT

Anne ve Babalara 13 ÖĞÜT

İngiltere’nin Londra şehrindeki “Guy’s Hospital” hastanesinde çocuk psikiyatrisi servisinde yatmakta olan Kevin Hickey (15) adlı bir çocuk doktorlara göre anne ve babasının kendisini eğitememeleri sonucu bunalım geçirerek hastaneye düşmüştü. Yapılan zeka ve kültür testleri Kevin’in aslında son derece aklı başında bir çocuk olduğunu ortaya koyuyordu. Kevin bir gün hasta yatağında kağıdı kalemi...

Sayfayı Paylaş