gebe
  1. TİTAN

TİTAN *Melekler Mekanı*

Beğenilen Mesajlar:
    2.685
    Ödül Puanları:
    113

Oruç Tutarken Krem Sürünce Oruç Bozulur mu?

Konu, 'Ramazan özel bölüm' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

oruçluyken krem sürmek oruçluyken krem sürmek orucu bozar mı oruçluyken krem sürülür mü

Sevgili melekler, ramazan ayı geldiğinde özellikle bayanların merak ettiği konulardan biri krem sürmenin oruç için sakıncalı olup olmadığıdır. Ele yüze ya da vücuda sürülen kremin sakıncalı olduğunu söyleyenler olduğu gibi sakıncalı olmadığını söyleyenler de var. İşte bu sorunun cevabı...

krem.jpg

Oruçluyken kişi merhem yada krem kullanabilir bunları kullanmasının tututuğu oruca hiçbir sakıncası yoktur orucun bozulmasına neden olmaz.

Yalnı vücutta yara varsa ve sürülen krem yahut merhem derinin içerisine girecekse bu durum sakıncalıdır.Derideki gözeneklerden içeri giren merhem, krem vb. şeyler orucu bozmaz. Çünkü bu gibi şeylerin orucu bozabilmesi için tabii yollardan içeri girmesi gerekir. Ancak vücutta derin bir yaraya sürülen ilâç içeriye veya dimağa kadar nüfuz ederse, orucu bozar ve bozulan orucun kazası gerekir.

Son düzenleme: 24 Temmuz 2013
    SadmiN bunu beğendi.
  2. Mehmet

Mehmet Forum Okuru

Sual: Damardan serum verilmesi, sadece imam-ı a’zama göre orucu bozduğu söyleniyor. Diğer mezheplere göre bozmuyor mu? Serumla gıda ve deva verilebiliyor. İhtiyacı olan suyu, gıdayı ve ilacı serumla alan kimsenin orucu bozulmaz mı? Oruçta gaye, yiyip içmeyi terk etmek olduğuna göre, ağız yolu ile değil de, damar yolu ile yiyip içenin orucu niçin bozulmaz? CEVAP
    Dört mezhepte de, sağlam deriye konan ilaç, gıda ve deva, emilip içeriye nüfuz etse de oruç bozulmuş olmaz. Mesela kalb hastalığında, göğüs üzerine nitroderm ihtiva eden bir ilaç [TTN] konur. Bu deriden içeriye emilir. Sağlam deriden içeri girdiği için dört mezhepte de orucu bozmaz. Bunun gibi, sağlam deriye konan nikotin yakısı da, vücut tarafından emildiği halde, dört mezhepte de orucu bozmaz. Tabii menfezlerden [deliklerden] giren şeyler orucu bozar.

Şafii’de, kulak tabii menfezdir. Kulağa konan sıvı-katı her şey, mideye girmiş gibi orucu bozar. Şafii’de idrar yolu da tabii menfezdir. Buraya ilaç, hatta pamuk konsa bile orucu bozar.

Dört mezhepte de ve bütün imamlara göre, yaraya konulan ilaç, cevfe [içeriye] giderse oruç bozulur. Şafii mezhebinde, dimağ [beyin], karın, bağırsak, mesane birer cevftir. Mesela, baştaki kemik yarılsa, buradaki yaraya konulan ilaç, cevfe, yani beyne gideceğinden oruç bozulmuş olur.

Şafii’de karna bıçak saplansa, bıçağın ucu mideye, yani cevfe girdiği için oruç bozulur. Sağlam deriden bıçak cevfe girince oruç bozulduğu gibi, iğne ile adaleyi veya damarı yırtarak verilen ilaç, cevfe ulaşınca oruç bozulmuş olur. Hanefi’de ise, bıçak tamamen midenin içine girerse oruç bozulur.

Bugün tıpta, serumun mesaneye, dimağa ve vücudun her yerine gittiği kesin olarak bilinmektedir. O halde serum, dört mezhepte de orucu bozar. Sadece kaza gerekir. (Serum veya enjeksiyonla verilen ilaç, cevfe, [yani dimağ ve mesane gibi yerlere] gitmez) demek, çok yanlış olur, ilme ters olur.

Bütün doktorlar, damardan veya adaleden verilen ilacın, dimağ ve mesaneye gittiğini bildiriyorlar. O halde, işin aslını bilmeyenlere kanıp da, enjeksiyonla orucu telef etmeyelim.

3. BEYZA21

BEYZA21 ♥ سن بنيم جننتيم نفسيمسين ♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    1.524
    Ödül Puanları:
    113
    Ramazan da akla gelen bu soruları önceden okuyup, araştırıp hazırlıklı olmak gerekir.Özellikle sahih kaynaklı içeriklerden faydalanmanızı öneriyorum.

Oruç Tutarken Krem Sürünce Oruç Bozulur mu? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. bir kadın muayene olursa orucu bozulur mu?

bir kadın muayene olursa orucu bozulur mu?

adetliyken oruc bozulurmu adetliyken oruç bozulur mu oruçluyken adet olunursa oruç bozulurmu oruçluyken muayene olmak "Bir hanım oruçlu olduğunu unutup doktora muayene olsa keffaret gerekir mi?" Asıl itibariyle bir insan unutarak yiyip içse, cinsi yakınlıkta bulunsa veya doktora muayene olsa bile bu çeşit davranışlardan sonra ne oruç bozulur, ne de kaza...
  2. Kustum orucum bozulur mu

Kustum orucum bozulur mu

istifra edince oruç bozulur mu istifra edince oruç bozulurmu kustum orucum bozulurmu istifar oruc Kustum yani istifra ettim orucu karşılamak için bi kaç gün tutayım dedim ama istifra ettim melekler orucum gittimi şimdi ?
  3. Yüzerken ağzıma su kaçtı orucum bozulur mu

Yüzerken ağzıma su kaçtı orucum bozulur mu

Yazlıkta yüzerken diyelim ki ağzıma şu kaçtı burundan ordan mideye melekler, orucum ne oluyor bozuluyor mu ?
  4. Krem Sürmek Orucu Bozuyor mu arkadaşlarım

Krem Sürmek Orucu Bozuyor mu arkadaşlarım

Selamlar, bir komşumuz oruçlu iken krem bile sürmek istemedi ve orucu bozar dedi. Ben o kadar orucuna bişey olmaz ayşe abla dediğim halde o beni dinlemedi benimde kafamda soru işaretleri oluştu. Acaba kızlar sahiden de krem sürmek orucu bozuyor mu ya ?
  5. Kızlar Denize Girince Oruç Bozulur Mu

Kızlar Denize Girince Oruç Bozulur Mu

Selam arkadaşlar ramazan ayına girmemize çok az kaldı bu yıl ramazan tam da yazın ortasında geliyor acaba diyorum Denize Girince Oruç Bozulur Mu bu konuda bilgisi olan bana yazsın cevabını.

Sayfayı Paylaş