gebe
  1. TİTAN

TİTAN *Melekler Mekanı*

Beğenilen Mesajlar:
    2.685
    Ödül Puanları:
    113

Oruçluyken Dişler Fırçalanabilir mi?

Konu, 'Ramazan özel bölüm' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

oruçluyken diş fırçalamak, oruç tutarken diş fırçalanırmı, oruç tutarken

Sevgili melekler, her Ramazan öncesi sorulan bazı sorular vardır. Bunlardan birisi de oruçluyken diş fırçalamanın orucu bozup bozmadığıdır. Bilmeyenler ve öğrenmek isteyenler için tekrarlıyoruz diş fırçalamak orucu bozmaz. İşte detaylar...

orucluykendis.jpg

Oruç tutarken dişler fırçalanabilir mi?
    İftar ve sahur yemeklerinden sonraki ilk 20-30 dakika içinde bakteriler dişte çürümeye neden olabileceği için dişlerin fırçalanması gerekir. Boğaza su kaçırmadan ağzı su ile çalkalamak orucu bozmadığı gibi diş fırçalamakla da oruç bozulmaz. Bununla birlikte, diş macununun, misvak parçalarının veya suyun boğaza kaçması halinde oruç bozulur. Orucun bozulma ihtimali dikkate alınarak, dişlerin imsakten önce ve iftardan sonra fırçalanması uygun olur.

Ramazanda ağız bakımı nasıl yapılmalıdır?
    Oruç tutmadan önce olduğu gibi oruç tutarken de ağız ve diş sağlığımıza özen göstermeliyiz. Bunun için iftar ve sahurdan sonra dişler mutlaka özenle fırçalanmalıdır. Ramazan ayı boyunca dil yüzeyi ve diş eti bölgelerinin de iyi bir şekilde fırçalanarak temizlenmesi gerekir. Ayrıca antiseptik gargaranın da kullanılması diş ve ağız temizliği açısından önemlidir. Diş ipi kullanımı ve dilin fırçalanması da bakterilerin oluşumunu engelleme bakımından önemlidir. Sigara içmek ağız kuruluğuna neden olduğu için ağız kokusuna da neden olur. Bu nedenle iftardan ve sahurdan sonra sigara içenler mutlaka ağız bakımı yapmalıdırlar.

Oruçluyken Dişler Fırçalanabilir mi? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Diş Tedavisi Oruçlu Yaptırılabilinir mi?

Diş Tedavisi Oruçlu Yaptırılabilinir mi?

Oruçlu bir kimsenin morfinli veya morfinsiz olarak dişlerini tedavi ettirmesi veya çektirmesi orucu bozmaz. Ancak tedavi esnasında, kan veya tedavide kullanılan maddelerden herhangi bir şeyin yutulması orucu bozar. (5)
  2. Oruçluyken diş fırçalanır mı

Oruçluyken diş fırçalanır mı

oruçluyken diş fırçalanır mı oruçken diş fırçalanır mı Hayırlı ramazanlar melekler:) ben bişey merak ettim, ağzımız kokuyor ya bunun için diş fırçalayabilirmiyiz. yani oruçluyken diş fırçalanır mı? şimdiden cevap için tşkler meleklermekani.com :)
  3. oruçlu iken tırnak kesilir mi

oruçlu iken tırnak kesilir mi

oruçlu iken tırnak kesilir mi öncelikle hepinizin ramazan ayı hayırlı olsun arkadaşlar. şimdi de gelelim benim soruma, oruçluyken tırnak kesilir mi? oruçlu iken tırnak kesmek orucu bozar mı? Cevaplar için şimdiden sağolun melekler.
  4. Oruçluyken Yemeğin Tadına Bakmak,Diş Fırçalamak

Oruçluyken Yemeğin Tadına Bakmak,Diş Fırçalamak

oruçluyken, yemeğin tadına bakmak, diş fırçalamak, orucu bozar mı, mekruh mu, ile ilgili bilgiler burada melekler En çok merak edilen konulardan biridir oruçluyken diş fırçalamanın, yemeğin tadına bakmanın orucu bozup bozmayacağı melekler :) Araştırdık ve öğrendik.Sizler de öğrenin istedik :) Oruç tutan hanım bazen pişirdiği yemeğin dil ucuyla tadına, tuzuna bakıyor, sonra da dilinin...
  5. Oruçluyken diş fırçalanır mı bu mekruh mudur ?

Oruçluyken diş fırçalanır mı bu mekruh mudur ?

Oruçlu iken de dişimi fırçalıyorum bana göre bir sorun yok gibi olsada geçen arkadaşım oruçlu iken diş fırçalanır mı ya dedi. Ne bilim içimde bi şey kaldı acaba bununla ilgili bir bilgi var mı teşekkür ediyorum.

Sayfayı Paylaş