Otomotiv ihracatında Rusya'nın yıldızı parlıyor

Bilge Gökçen

Yeni Üye
Üye
Otomotiv ihracatında Rusya'nın yıldızı parlıyor
Yılın ilk 5 aylık döneminde Türkiye'den Rusya'ya yapılan taşıt araçları ve yan sanayi ihracatı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 116 oranında artarak 697 milyon 636 bin 525 dolara yükseldi. Böylece Rusya'nın sektör ihracatı içindeki payı yüzde 8,68 olarak gerçekleşti.

Son yıllarda Türkiye'nin yıldız sektörü haline gelen otomotiv sektörü, birbiri ardına geliştirdiği yeni modelleri ve üretim kalitesi ile Avrupa'nın önemli üretim üslerinden biri durumuna geldi.

Geçen yılı bütün sektörler içinde yüzde 20'lik ihracat payı ile ilk sırada kapatan otomotiv sektörü, bu yıl da ihracat başarısını devam ettiriyor. Sektörün 1 Ocak-31 Mayıs 2008 tarihleri arasındaki ihracatı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 46,14 oranında artarak 11 milyar 374 milyon dolara ulaştı.

Avrupa'dan Orta Asya'ya, ABD'den Afrika'ya kadar pek çok ülkeye taşıt araçları ve yan sanayi ürünleri ihraç eden Türkiye'nin en önemli pazarını ise Avrupa ülkeleri oluşturuyor.

Sektörün ülkeler bazındaki ihracatına bakıldığında Almanya, Fransa, İtalya ve İngiltere'nin üstünlüğü göze çarparken, son yıllarda Rusya'ya yapılan ihracat artışı da dikkat çekiyor.

Yılın 5 aylık döneminde Türkiye'den Rusya'ya yapılan taşıt araçları ve yan sanayi ihracatı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 116 oranında artarak 697 milyon 636 bin 525 dolara yükseldi. Böylece Rusya'nın sektör ihracatı içindeki payı yüzde 8,68 olarak gerçekleşti. Rusya, ihracat sıralamasında Almanya, Fransa, İtalya ve İngiltere'nin ardından 5. sırada yer aldı.

UTAYSİB YÖNETİMİNDEN BİR KİŞİ RUSYA İÇİN GÖREVLENDİRİLDİ

Uludağ Taşıt Araçları ve Yan Sanayi İhracatçıları Birliği (UTAYSİB) Başkanı Erkut Özerman, konuya ilişkin AA muhabirine yaptığı açıklamada, Rusya'nın otomotiv ihracatındaki yükselen payını Yönetim Kurulunda değerlendirdiklerini söyledi.

Rusya'daki otomotiv sektörünün daha yakından takip edilmesi için Yönetim Kurulundan bir kişiyi görevlendirdiklerini ifade eden Özerman, şunları kaydetti:
“Rusya'da son yıllarda petrolün varil fiyatının yükselmesi Rus ekonomisine artı katkılarda bulundu. Rusya ekonomisi hızla iyileşiyor. Dolayısıyla refah seviyesi arttıkça otomotiv mamullerine olan talep artıyor. Rusya çok büyük bir ülke. Üretim olarak baktığımızda yılda 1,5 milyon adet gibi bir üretimleri var. O da bizimle birebir gibi. Rusya çok potansiyeli olan bir ülke. Ekonomik durumları düzeldikçe talep daha da artacaktır. Sevindirici olan bir durum ise Rusların Türk müteşebbisleri ile yakın ilişkilerinin olması. İleriye yönelik ciddi bir gelişme bekliyoruz.”

Özerman, Rusya'ya yapılan ihracatın ağırlığının hafif ticari modeller olarak devam etmesinin beklendiğini söyledi.
Türk otomotiv sanayisinin kısa ve orta vadede ihracat pazarlarının aynı şekilde olmasını beklediklerini dile getiren Özerman, yeni yeni ABD'ye ihracatın başladığını, önümüzdeki 3-4 yıl içinde Rusya'nın da ilk sıralarda yer almasının beklenebileceğini ifade etti.
hurriyet.com

Geri