gebe
  1. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

padişah gömleklerinin sırrı nedir

Konu, 'Soru-Cevap' kısmında Kayıtsız Üye tarafından paylaşıldı.

Bir yerde okumuştum paişah gömlekleri dualı oluyormuş.Hatta Topkapı Sarayında gördüğüm gömleklerin üzerlerinde arapça yazılar vardı.Acaba padişah gömleklerinin başka sırları var mı ?

2. TİTAN

TİTAN *Melekler Mekanı*

Beğenilen Mesajlar:
    2.685
    Ödül Puanları:
    113
    Osmanlı padişahlarının savaşta galip gelmek, nazardan korunmak ve şifa bulmak için giyindikleri tılsımlı gömleklerin üzerindeki harf ve rakamların işaret ettiği anlam şimdilik bir sır. Üstelik çözülemeyen yalnızca şifreler değil, kumaşların nasıl olup da 8 bin çözgü ipiyle dokunduğu da anlaşılabilmiş değil.
    1978 yılından bu yana Topkapı Sarayı Müzesi’nde Osmanlı tekstili ve padişah giysileri üzerine çalışan Doç. Dr. Hülya Tezcan, tılsımlı gömlekleri grafik sanatının zirvesi olarak tanımlıyor.Osmanlı sultanlarının ayet, hadis ve sembollerle süslü her biri üç-dört yılda dokunan tılsımlı gömlekler’inin sırrı hâlâ çözülemiyor. Uzmanlar, gömleklere işlenen şifrelerin Osmanlı tarihine ışık tutacağına inanıyor.
    Koleksiyonun en eski tarihli gömleği Şehzade Cem’e ait.

Üzerinde 1477-1480 yılları arasında yapıldığına dair bir not bulunan gömlek ihtimal ki, 18 Temmuz 1482’de Anamur açıklarında şövalyelerin gemisine binerek Rodos’a hareket eden Cem Sultan’ın üzerindeydi.

Cem’in gömleği şimdi Topkapı Sarayı koleksiyonunda. Ancak Viyana kuşatmasında bozguna uğrayan Merzifonlu Kara Mustafa Paşa’nın gömleğinin hâlâ Viyana’da bir manastırda olduğu tahmin ediliyor..

padişah gömleklerinin sırrı nedir konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. PadİŞahin İŞİ Ne ?

PadİŞahin İŞİ Ne ?

PADİŞAHIN İŞİ NE ? Sultan Murad Han o gün bir hoş"tur. Telaşeli görünür. Sanki bir şeyler söylemek ister sonra vazgeçer. Neşeli deseniz değil, üzüntülü deseniz hiç değil. Veziriazam Siyavuş Paşa sorar: - Hayrola efendim, canınızı sıkan bir şey mi var? -- Akşam garip bir rüya gördüm. - Hayırdır inşallah?.. -- Hayır mı şer mi öğreneceğiz. - Nasıl yani? -- Hazırlan, dışarı...
  2. Padişahlar neden yeşil domates yerdi?

Padişahlar neden yeşil domates yerdi?

Zengin Osmanlı mutfağının püf noktaları “Kültür” başlığı altında değerlendirildiğinde başlangıcı 15. Yüzyıl olarak ele alınan Osmanlı Saray yemekleri ilk kez büyük bir organizasyonla Türkiye’nin ünlü otellerindeki şeflerin katılacağı yarışmayla tanıtılacak. Yarışma, dünyanın üç büyük mutfak kültüründen biri olan Osmanlı mutfağının günümüzde de bilinirliğinin artırılmasına katkı sağlayacak....
  3. Eski gömlekten ne olur?

Eski gömlekten ne olur?

eski gömlekleri değerlendirme eski gömlekten ne yapılır gömlekten elbise gömlekleri yenileme Hamarat meleklerim bakın eşinizin yada babanızın gömleklerini nasıl değerlendireceksiniz.Ben eşime aldığım çok güzel bir gömlekle yapmaya başladım bitince gösteririm sizlerede. :deli:
  4. Muhteşem Padişahların Muhteşem Gömleklerinin Sırrı!..

Muhteşem Padişahların Muhteşem Gömleklerinin Sırrı!..

Padişahların gömleklerinin sırı, muhteşem gömleklerin tılsımı, muhteşem padişahlar, gömleklerin sırrı, kaftanlar, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz Sevgili melekler, Son günlerde ekranlara bizleri bağlayan Muhteşem Süleyman dizisinde ki kıyafetler ,benim olduğu kadar herkesin de ilgisini ileri derecede çekmekte.Anlaşılan o ki filmin yapımcıları dönemin ihtişamını ve...
  5. Osmanlı padişahlarının hobileri nelerdir ?

Osmanlı padişahlarının hobileri nelerdir ?

bazı osmanlı padişahlarının hobileri,osmanlı padişahlarının uğraşları,osmanlı padişahlarının yetenekleri,osmanlı padişahlarının en sevdiği hobiler Fatih Sultan Mehmed’in bahçıvanlığa özel bir merakı vardı. Bu meslekte iddialıydı ve bu yüzden boş vakitlerinin çoğunu bahçıvanlığa ayırır, bundan da büyük bir haz duyardı. I. Mahmud Hilalci, mühür kazıcısı ve kuyumcuydu. Eserlerini çarşıda...

Sayfayı Paylaş