Peygamber efendimizin ramazan hutbesi

PaSikA

Yeni Üye
Üye
Peygamber efendimizin ramazan hutbesi
Ey insanlar! Büyük ve mübarek bir ayın gölgesi başımıza düştü.Bu ay öyle bir ay ki içinde bin aydan daha hayırlı olan kadir gece vardır. Allah Teâlâ bu ayın düzlerinde orucu far gecelerinde nafile namazı meşru kıldı.
Bu ayda bir hayır yapan başka aylarda farz eda etmiş gibi sevap kazanır. Bu ayda eda edilen bir tek farz başka aylarda edilen yetmiş farzın sevabını verir.
Bu ay sabır ayıdır. Sabrın karşılığı ise cennettir. Bu ay ihsan ve yardım ayıdır.Bu ay mü'min'in rıskının arttırıldığı bir aydır. Bu ayda oruçluya iftar ettirenin günahları bağışlanır ve o kimse cehennem azabından kurtulur. Ayrıca iftar ettirdiği kimsenin kazandığı sevap kadar sevap kazanır. Bununla beraber diğerinin sevabından da birşey eksilmez.
Allah teâlâ bu sevabı bir yudum su ile bir içim süt ile bir tek hurma ile bile olsa oruçluya iftar ettirene verir. Allah teâlâ bir oruçluyu doyuran mü'min'i cennette benim havzımdan içirir. Ondan içen de bir daha susamaz.
Bu ayın başı rahmet ortası mafiret sonu da cehennemden kurtuluştur. Bu ayda emri altındakilerin yükünü hafifleten kimseyı Allah teâlâ bağışlar ve onun cehennem azabından kurtarır.....
İnşallah AMİN

Geri