gebe
  1. Bilge Gökçen

Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    108
    Ödül Puanları:
    0

'PKK birası'na izin yok

Konu, 'Çöplük' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

Viyana'dan gelen ikinci 'Kürt birası' Noş da pazara giremedi Radikal Gazetesi'nden Tarık Işık'ın haberine göre Noş Bira'ya da Türk standartlarına uygun olmadığı gerekçesiyle ithal izni verilmedi. Üretici şirketin PKK bağlantılı olduğu yolunda iddialar var.
    Avusturya'da 'Bir yudum özgürlük' sloganıyla üretilen ilk 'Kürt birası' Roj Bira'nın Türkiye'ye ithaline izin verilmemesinin ardından Noş (Kürtçe 'şerefe' anlamına geliyor) Bira da bürokrasiye takıldı. Daha önce Roj Bira'nın PKK ile ilişkisi yüzünden izin alamadığı haberlerini yalanlamayan Tütün, Tütün Mamulleri ve Alkollü İçkiler Piyasası Düzenleme Kurumu (TAPDK) Noş Bira'nın Türk standartlarına uygun olmadığı yönünde rapor hazırladı.
    Ancak TAPDK'nın olumsuz görüşünde, Noş'u üreten şirketin Roj'un üreticisiyle aynı olmasının rol oynadığı öğrenildi. Roj Bira'nın ortaklarından Nurettin Keskin ile Noş Bira'nın sahibi Şeyhmus Demirtaş iki şirket arasındaki tek ilişkinin "yardımlaşma" olduğunu belirtiyorlar.

PKK engeli çıkmıştı
    Roj (Türkçesi 'gün', 'güneş'), 'İlk Kürt birası' olarak Türkiye piyasasına girmeye çalışmış, ancak Türk standatlarına uymadığı gerekçesiyle izin alamamıştı. Roj Bira'nın "PKK'nın propagandasını yaptığı için" ithaline izin verilmediği iddiaları da basına yansımış, bu iddialar yalanlanmamıştı. Roj Bira'nın ardından bir başka Kürtçe isimli biranın da ithalat için TAPDK ve Tarım Bakanlığı'na başvurduğu ancak aylardır sonuç alamadığı ortaya çaktı.

İsim ticari kaygılardan
    Radikal'in sorularını yanıtlayan Noş Bira'nın sahibi Şeyhmus Demirtaş, biranın Avusturya'da Kavgam Handel GmbH tarafından üretileceğini, piyasanın vereceği tepkiye göre de Türkiye'de iki fabrika kurmayı amaçladıklarını anlattı. Roj Bira'nın kendilerine sadece 'aracı' olduğunu söyleyen Demirtaş şunları kaydetti:
    'Noş' ismiyle piyasaya girersek özellikle bölgede (Güneydoğu Anadolu) tutacağını düşünüyoruz. 'Kürt birası' gibi bir iddiamız yok. Biranın adı Kürtçe, o da ticari nedenlerden dolayı. İthalatın ardından Diyarbakır'da veya Elazığ'da bir dolum, bir de üretim tesisi açacaktık. Avusturya'daki üreticiyle irtibata geçmemizde Nurettin Keskin aracı oldu. Tarım Bakanlığı'na ocakta başvurduk. 15 gün içinde 40 bin şişelik izin aldık. Sonra TAPDK'ya başvurduk. Evrakları tamamladıktan sonra 'bir hafta içinde izin çıkar' dediler. Ama TAPDK hâlâ izin vermedi. Sanki gizli bir el dosyamıza ulaştı. Hiçbir şekilde bize açıklama da yapılmıyor."

TAPDK: İki şirket aynı
    Roj Bira'nın ortaklarından Nurettin Keskin de Noş Bira'ya sadece 'aracılık' yaptıklarını, iki şirket arasında 'direkt bir bağ olmadığını' söyledi. Radikal'in sorularını yanıtlayan bir TAPDK yetkilisi ise 'iki şirketin sahiplerinin aynı olduğunu' tespit ettiklerini ayrıca Noş Bira'nın Türk standartlarına uymadığını, bu nedenle gerekli iznin verilmediğini söyledi. TAPDK'nın izin makamı olan Tarım Bakanlığı'na gönderdiği raporda da 'resmi gerekçe' olarak 'Türk Standartlarına uygun olmama' gösterildi.

'PKK birası'na izin yok konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Ceza Bana İzin Yok Mu?

Ceza Bana İzin Yok Mu?

Her zaman record'la on bu mic bırak beni be kolpa bu son şarkım bu bol keseden bi rap mi?değil mega bi rap bu fark yere serer bu mekanizma bu matematik alsay düşmanı sorma bana düşaman alsayt ben farklı ben pi sayısı yoksa olmaz.bu denklem fazla naza dayanmazki ve sen kes kısa bana sıra geldi ben express bin gigabayt.. akıma değer hat akıma değil hat..olmadı olmaz o korkdukça gül solar ama ben...
  2. Kimlerin Parmak İzi Yok?

Kimlerin Parmak İzi Yok?

parmak izi kaç gün kalır parmak izi ne kadar kalır ne kadar süre nasıl silinir kaç günde silinir Kimlerin Parmak izi yok.. Yetişkinlerin parmak izleri bir zeminde bozulmadan birkaç gün kalırken, çocukların parmak izleri neden 24 saat içinde kaybolmaktadır? * Gözle zor görülen parmak izlerimizle, kendimize ve yaptığımız faaliyetlere dâir geride nasıl emareler bırakmaktayız? * Parmak izlerinin...
  3. Mojave kraterinde su izi yok

Mojave kraterinde su izi yok

ANKARA - ABD’nin Arizona Üniversitesi tarafından geliştirilen HiRISE (High Resolution Science Imaging Experiment) adlı teleskopik kamerayla çekilen fotoğraflarda, yaklaşık 20 metre genişliğindeki dev kayalar dikkati çekerken, kayalar, kraterin kabaran kabuğundan erozyona uğramış ve tepeden yuvarlanmış gibi görünüyor. Görüntüler ayrıca kraterin ortasında herhangi bir su izi bulunmadığını...
  4. Pkk cephaneliğinde yok yok

Pkk cephaneliğinde yok yok

Meleklerim; Hakkarinin Çukurca ilçesinde teröristlere ait bir silah deposu ortaya çıkarıldı..... Genelkurmay Başkanlığı internet sitesinde yapılan duyuruya göre, güvenlik güçleri bu sabah saatlerinde Hakkari ili Çukurca ilçesi dağlık arazi kesiminde arazi arama taraması gerçekletirdi. Gerçekleştirilen operasyon sırasında bölücü terör örgütü mensuplarına ait 1 adet RPG-7 roketatar, 1 adet...
  5. akne izini yok etmek için gel....

akne izini yok etmek için gel....

akne izi kremi akneleri yok etme sivilce izi yok etme pembe maske sivilce izleri her kadının sorunudur akneler ahh nedir onlar cektiğimiz böle ya cıkar ayrı bir dert izi kalır ayrı bir dert ama artık izi kalmayacak dermanı bende buyrun okuyun:D:D Yüzümde çıkan sivilceler geçti ama kızarıklık şeklinde kaldı diyorsanız: Bir tutam menekşeyi sıcak suda demleyip süzün. Her gün yüzünüzü...

Sayfayı Paylaş