gebe
  1. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

Ramazanda Neden Oruç Tutulur merak ettim

Konu, 'Soru-Cevap' kısmında Kayıtsız Üye tarafından paylaşıldı.

Arkadaşlar garip gelebilir ama işte doğmatik inançlı değilim ben mantığımla benliğimle bilinçli inançlı olmak istedim için merak ettim Ramazanda Neden Oruç Tutulur bu konuda bana bilgi verirseniz çok sevinirim.

2. TİTAN

TİTAN Forum Okuru

Neden Oruç Tutulur

Orucu Tutma Sebebi Nedir

Ramazan, kelimesinin gerçek anlamı oruç değildir. Oruç, “İstirahatte olmak” anlamına gelen “sıyam” kelimesinden gelmektedir. Oruç ile insan, yemekten, içmekten, cinsel ilişkilerden uzak kaldığından vücut istirahate çekilir ve organizma yeniden canlanma fırsatı bulur.

Ramazan ayı oruç tutma ayıdırRamazan Ayında Neden Oruç Tutulur ? Ramazan, oruçla beraber nefislerin terbiye edildiği, zekat, sadaka ve iftarlarla yoksulların doyurulup gözetildiği, Kur’an okuma, mukabele takip etme, teravih kılma, zikir, dua ve niyazlarla sevap ve mükafatın bol olduğu bir ayıdır.

Peygamberimiz (sav) Ramazan ayı ile ilgili hadislerinde şöyle buyuruyor:

''Mübarek Ramazan ayına kavuştunuz. Allah bu ayda size oruç tutmayı farz kıldı. Bu ayda cennet kapıları açılır, cehennem kapıları ise kapatılır ve şeytanlar bağlanır. Kim faziletine inanarak ve karşılığını Allah’tan bekleyerek ramazan orucu tutarsa, geçmiş günahları bağışlanır.''

Kur’ân-ı Kerim, düşük arzular önlenmedikçe insanın kurtuluşa ulaşamayacağını bildirir. Mürselât suresinin 40-41. ayetleri bu husus ile ilgilidir. Buyuruluyor ki:

“Kim Rabb’inin makamından korkar ve nefsinin hevasından sakınırsa; artık şüphesiz cennet onun için bir barınma yeridir.”

Helâl ve yapılmasına izin verilen şeylerden uzak durmak eylemi, sırf Allah (c.c.) rızası için yapılır. Böyle bir eylem insanın kendisini kontrol etmesini güçlendirir. Allah’ın azabından sakınmayı sağlar. Bütün bunlar orucu sağlık nedeniyle yapılan perhizden ayıran özelliklerdir.

Oruç, mü’minleri günahlardan sakındırır. Fedakâr olmak vasfını kazandırır. Bunun için Oruç, öncelikle beyinde tutulur. Bu ibâdetin yerine getirildiğini Allah’tan başka kimse de bilmez.

Oruç sadece fiziksel sağlığı korumanın en iyi ve en emin yolu değil, ayrıca hudutsuz ruhsal mükâfaatların da kazandırıcısıdır. Bundan dolayı Yüce Rabb’ımız; “Oruç, Benim rızam için yapılır, onun mükâfaatını Ben vereceğim.” buyurmuştur.

Ramazanda Neden Oruç Tutulur merak ettim konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Oruç, Niçin Ramazan Ayında Tutulur?

Oruç, Niçin Ramazan Ayında Tutulur?

Neden oruç sadece Ramazan ayında tutulur? Bu sorunun cevabını merak edenlere :tik: Orucu mâlum olduğu gibi Ramazan ayında bir ay boyunca tutmak farzdır. Ramazan ise kamerî bir aydır. Ramazan Kur'an'ın indirildiği ve içinde Kadir gecesi denilen çok fazîletli bir gece bulunduğu amellerin sevabının kat kat verildiği çok kıymetli bir aydır. Oruç da bu ayda tutulur. Diğer aylarda tutulan oruçlar...
  2. Almanların Mezhebi Nedir merak ettim

Almanların Mezhebi Nedir merak ettim

Merhaba arkadaşlar ben almanlar ile ilgili bir çok konuyu merak ediyorum ve şimdide sizden Almanların Mezhebi Nedir diye bilgi rica ediyorum şimdiden cevaplar için çok tşk ederim.
  3. Ramazanda Neden 30 Gün Oruç Tutulur biliyor musunuz

Ramazanda Neden 30 Gün Oruç Tutulur biliyor musunuz

Merhaba arkadaşlar merak ettim acaba neden Ramazanda Neden 30 Gün Oruç Tutulur biliyor musunuz?
  4. Niyet Etmeden Oruç Tutulur mu?

Niyet Etmeden Oruç Tutulur mu?

niyet etmeden oruç tutmak niyet etmeden oruç tutulur mu Sevgili melekler, oruçla ilgili merak edilen sorulardan biri de niyet etmeden oruç tutulup tutulmayacağıdır. Diyanet'ten aldığımız bilgilerle işte bu sorunun cevabı... Orucun önemli bir şartı da niyettir. Niyetsiz oruç sahih değildir. Bu sebeple; niyetin ne zaman ve nasıl yapılacağının bilinmesi gerekir. Niyet zamanı itibariyle...
  5. Bayram Günü Oruç Tutulur mu?

Bayram Günü Oruç Tutulur mu?

bayram günü oruç tutulur mu bayramda oruç tutulur mu Sevgili melekler, oruç ibadetine ramazan ayından sonra da devam etmek isteyenlerin akıllarına takılan sorulardan birisi bayram günü oruç tutulup tutulamayacağıdır. Bilmeyenler ve öğrenmek isteyenler için işte bu sorunun cevabı... Ramazan bayramının 1.günü Kurban bayramının 1.2.3.4.günleri oruç tutmak haramdır.Zira bu gün Cenab-ı...

Sayfayı Paylaş