Raventi Ne Kadar Tanıyoruz?

karakuzu

Daimi Üye
Üye
Raventi Ne Kadar Tanıyoruz?
Ravent nedir
Ravent neye iyi gelir
Ravent nas?l bir bitkidir

Ben cok seviyorum raventi.Yerken binbir surat olsamda yiyorum.Tadi cok eksi.Sizde tadin deneyin...

ravent-34f.jpg

ravent%20(2)-12b.jpg

Ravent

Di?er ?simleri : Ravend-i Hindi, Ravendiyye, I?g?n, Rheum, Rhubarb, Rhubarbe

Botanik Bilgi : Karabu?daygiller familyas?ndand?r. Ravent 1-2 m boyunda çok y?ll?k oldukça güçlü bir bitki olup ilk 3 – 4 y?l çiçek açmaz ve bütün gücünü köklere verir. Yapraklar? oldukça büyüktür ve boyu 1 metreyi bulabilir, uzun sapl?, sar?ms? ye?il renktedir. Üst yapraklar? ise oldukça küçülür ve sap? da oldukça k?sad?r. Çiçekleri sap?n en üst k?sm?nda topluca bir arada dizili olup say?s?z çiçekten meydana gelir bazen sar?ms? ye?il, bazen esmerimsi ye?il bazen de k?z?l?m t?rak renkte olabilir. Kökleri; Ana kök kafa büyüklü?ünce olup ondan çevresine yay?lan yan kökler ve yumrulardan meydana gelir.

Yeti?tirildi?i Yerler : Anayurdu Uzakdo?u olan raventlerin, ülkemizde Do?u Anadolu Bölgesi’nde, I?k?n ya da I?g?n denilen (R. ribes) adl? tek türü yeti?ir.

Toplanmas? - Saklanmas? : Kökleri Ekim – Kas?m sökülür temizlenir, küçük parçalara ayr?l?r, güne?te veya soba üzerinde hafif ate?te kurutulur.

Bilinen Bile?imi : Bitki, tanen ve kokulu esanslar? içerir.

Faydalar? :

Az miktarda al?n?nca sindirimi kolayla?t?r?r, fazla al?n?rsa müshil etkisi gösterir.

Bedeni güçlendirici tonik etkisi vard?r.

Kullan?m ?ekli : 1 ka??k kurutulmu? bitki kökü 1 bardak su içinde önce kaynama noktas?na kadar ?s?t?l?p sonra ate? k?s?larak 10 dakika daha ?s?t?lmas? sürdürülür. Böylece haz?rlanan çaydan, sabah ve ak?amlar? olmak üzere, günde iki kez birer bardak içilir.

UYARI : Ravent kökü, idrar? sar? ya da k?rm?z? renge boyayabilir.

Son düzenleme:
Geri