gebe
  1. karakuzu

karakuzu Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    476
    Ödül Puanları:
    113

Raventi Ne Kadar Tanıyoruz?

Konu, 'Faydalı Bilgiler' kısmında karakuzu tarafından paylaşıldı.

Ravent nedir Ravent neye iyi gelir Ravent nasıl bir bitkidir

Ben cok seviyorum raventi.Yerken binbir surat olsamda yiyorum.Tadi cok eksi.Sizde tadin deneyin...

Ravent

Diğer İsimleri : Ravend-i Hindi, Ravendiyye, Işgın, Rheum, Rhubarb, Rhubarbe

Botanik Bilgi : Karabuğdaygiller familyasındandır. Ravent 1-2 m boyunda çok yıllık oldukça güçlü bir bitki olup ilk 3 – 4 yıl çiçek açmaz ve bütün gücünü köklere verir. Yaprakları oldukça büyüktür ve boyu 1 metreyi bulabilir, uzun saplı, sarımsı yeşil renktedir. Üst yaprakları ise oldukça küçülür ve sapı da oldukça kısadır. Çiçekleri sapın en üst kısmında topluca bir arada dizili olup sayısız çiçekten meydana gelir bazen sarımsı yeşil, bazen esmerimsi yeşil bazen de kızılım tırak renkte olabilir. Kökleri; Ana kök kafa büyüklüğünce olup ondan çevresine yayılan yan kökler ve yumrulardan meydana gelir.

Yetiştirildiği Yerler : Anayurdu Uzakdoğu olan raventlerin, ülkemizde Doğu Anadolu Bölgesi’nde, Işkın ya da Işgın denilen (R. ribes) adlı tek türü yetişir.

Toplanması - Saklanması : Kökleri Ekim – Kasım sökülür temizlenir, küçük parçalara ayrılır, güneşte veya soba üzerinde hafif ateşte kurutulur.

Bilinen Bileşimi : Bitki, tanen ve kokulu esansları içerir.

Faydaları :

Az miktarda alınınca sindirimi kolaylaştırır, fazla alınırsa müshil etkisi gösterir.

Bedeni güçlendirici tonik etkisi vardır.

Kullanım Şekli : 1 kaşık kurutulmuş bitki kökü 1 bardak su içinde önce kaynama noktasına kadar ısıtılıp sonra ateş kısılarak 10 dakika daha ısıtılması sürdürülür. Böylece hazırlanan çaydan, sabah ve akşamları olmak üzere, günde iki kez birer bardak içilir.

UYARI : Ravent kökü, idrarı sarı ya da kırmızı renge boyayabilir.

Son düzenleme: 20 Nisan 2012
    CeMoŞ bunu beğendi.
Raventi Ne Kadar Tanıyoruz? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. eşinizi ne kadar tanıyorsunuz acabaa?

eşinizi ne kadar tanıyorsunuz acabaa?

Memory Center Nöropsikiyatri uzmanlarından Prof. Dr. Nevzat Tarhan'dan, evli çiftlerin birbirlerini ne kadar tanıdıklarını anlamalarına yardımcı olabilecek bir test... Memory Center Nöropsikiyatri uzmanlarından Prof. Dr. Nevzat Tarhan'dan, evli çiftlerin birbirlerini ne kadar tanıdıklarını anlamalarına yardımcı olabilecek bir test... Soruları önce siz cevaplayın, daha sonra eşinizin...
  2. Tuba fena kızdı.."Ne prensi ne de emiri tanıyorum!"

Tuba fena kızdı.."Ne prensi ne de emiri tanıyorum!"

'Ihlamurlar Altında' dizisinin güzel oyuncusu Tuba Büyüküstün son günlerde hakkında çıkan haberleri yalanladı. Günaydın'ın ahberine göre, Büyüküstün, Katar Emiri Şeyh El Thani'nin 'Ihlamurlar Altında' dizisinin fanatiği çıktığı ve dizinin tüm bölümlerini CD'ye kopyalatıp kendisine gönderildiği haberinin gerçek olmadığını söyledi. Ayrıca Katar Emiri'nin eşinin saçlarını kendisi gibi...
  3. Erkekleri ne kadar tanıyorsunuz?

Erkekleri ne kadar tanıyorsunuz?

Siz bugüne kadar erkekleri seks düşkünü, çapkın, egoist varlıklar olarak tanıdınız fakat ne yazık ki yanıldınız. Çünkü aslında onlar çok ama çok farklı! 1- Bir erkeğin kalbine giden yol midesinden geçer. Yemek onlar için önemlidir. Modern erkekler kadında iyi yemek yapmaktan daha fazla şeyler arıyor. Sahanda yumurtayla bile mutlu olabiliyorlar! 2- İlk adım hep erkekten beklenir. Erkekler...
  4. kendinizi ne kadar tanıyorsunuz?

kendinizi ne kadar tanıyorsunuz?

Kendinizi ne kadar tanıyorsunuz? Kendinizi başkalarının anlattığı kadar mı tanıyorsunuz? İşte size karakterinizi keşfetmek için bir fırsat... Aşağıdaki sorularda verilen üç seçenekten kendinize uygun olanı seçiniz. Doğru bir değerlendirme elde etmek için her soruda bir seçeneği işaretlemek zorundasınız. 1. Soru A.) değişken B.) duygulu C.) uyumlu 2. Soru A.) bilgili B.) gayretli...

Sayfayı Paylaş