Saçlarda Sirke ve Bitlerden Kurtulma Yolları...

Konu, 'Saç Bakımı' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

 1. TİTAN

  TİTAN Forum Okuru  bitlerden kurtulma yolları sirkeden kurtulma yolları bitten sirkelerden saçlarda sirke, bit, kurtulma yolları, korunma yolları, nasıl temizlenir, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz

  [​IMG]


  Sevgili melekler,
  Özellikle çocuklarımızın okul ilköğretim dönemlerinde mutlaka bir bit salgınıyla karşı karşıya kalırız.Bu durumda ne yapmak konusunda bazı bilgileri sizlerle paylaşmak istiyorum..

  Saç bitleri insan saçında yaşayan ve üreyen çok küçük , kanatsız, günde 2-8 kez kan emerek beslenen gri böceklerdir. Sirke denilen yumurtaları görmek bitin kendisini görmekten daha kolaydır ve genellikle enseye yakın, kulakların arkasında ve başın arkasında saç tellerine tutunmuş halde bulunurlar. Sirkeler kir veya kepek gibi yıkanarak temizlenemezler. Önce etkili bir ürün ile öldürülmeli, sonra bu amaç için yapılmış ürünün kutusundan çıkacak olan özel bir tarak ile saçtan temizlenmelidir.
  Saç biti insan vücudu dışında yalnızca 48 saat yaşayabilir ve evcil hayvanlar üzerinde yaşayamaz. Sirkeler ise insan vücudu dışında kumaş ve battaniye üzerinde 10-15 gün canlı kalabilirler.

  Bitlenmeyi gösteren ilk ipucu sık sık kafa derisinin ka şınmasıdır. Biti tespit etmek ve yayılmasını engellemek amacıyla, ensenin arka kısmındaki ve kulak arkasındaki saçlar dikkatle incelenmelidir. Bitler ışıktan kaçtıkları için, yalnızca saç kılına yapışmış küçük beyazımsı, oval yumurtaları (sirkeleri) görebilirsiniz.


  [​IMG]


  Bitlerden nasıl kurtulunur?
  1- Bitlerden kurtulmak için bitleri öldüren bir madde kullanmak gereklidir.
  2- Bunun için gerekli maddeleri doktorunuz veya doğrudan eczane aracılığıyla edinebilirsiniz.
  3- Bitten arındırma müdahalesi küçük bir bebek veya çocuk üzerinde veya hamilelik ve emzirme döneminde yapılacaksa mutlak suretle bir doktora danışılmalıdır.
  4- Doktordan veya eczaneden edindiğiniz ilaçlı maddeyi kullanmadan önce paket içeriğindeki prospektüsü baştan sona mutlaka okuyunuz ve talimatları birebir uygulayınız. Ancak bu şekilde etkili bir sonuç almak mümkün olacaktır.
  5- Saç ne kadar kısa olursa müdahale de o denli kolay ve sonuç da o kadar başarılı olacaktır.
  6- Baş yıkanırken son durulama suyuna mutlaka belli miktarda sirke karıştırılmış olmalıdır. Karışım 5 birim suya karşılık bir birim % 6’lık yemeklik sirkeden oluşmalıdır. Sirkenin, bit yumurtalarının (bit sirkesi) saça tutundukları maddeyi yumuşatma özelliği bulunmaktadır. Şifalı Bitkiler
  7- Baş yıkandıktan sonra saçlar tırnak aralıkları çok dar olan özel bir tarak ile defalarca ve dikkatli bir şekilde taranarak sirkeler ayıklanmalıdır.
  8- Bu işlemlerden sonra saçlar bit sirkesi açısından dikkatle incelenmelidir. Anti-bit ilaçlarının yanlış kullanımı, bit sirkelerinin hayatta kalması anlamına gelebileceğinden bitlerin bir iki hafta sonra tekrar ortaya çıkması söz konusu olabilir.
  9- Tüm parazitlerden tam olarak kurtulabilmek için, ensenden başlayarak saçlar öne doğru küçük demetler halinde bağlanmalı ve diplerinde bit sirkesi olan kesimler dibe yakın yerden olacak şekilde kesilmelidir. Bu yöntem çok zaman alıcı olsa da, oldukça işe yarar.

  Uygulama Hataları Nelerdir?
  1- Yağlı durumdaki saça ilaçlı maddeyi kullanmayınız, etkisi yetersiz kalacaktır.
  2- Uygulamadan önce saçı yağlandıracak şampuan veya solüsyon kullanarak saçı yıkamayınız.
  3- Saçı iyice kurulayınız. Islak saç ilaçlı maddeyi incelterek etkisinin azalmasına neden olmaktadır.
  4- Kalıcı ve güvenli bir uygulama olması açısından tüm prosedür 8 gün sonra tekrar edilmelidir. Çünkü hayatta kalmış olabilecek bit sirkeleri bu zaman zarfında larvaya dönüşmeye başlamaktadır.
  5- Bitleri yok etmeye yönelik bu uygulama, bitin gelme ihtimali olan tüm ev halkı gibi yakın çevresindekileri de kapsayacak şekilde ve mümkünse aynı zamanda yapılmalıdır.
  6- Başarılı bir müdahalenin ardından, özellikle çocuklar belirli bir zaman boyunca düzenli olarak kontrol edilmelidirler. Çünkü yapılan bu uygulama yeniden bit bulaşmasını önlememektedir.
  7- Bit bulaşmış veya bitlerden tam olarak arındırılmamış kişilerle yakın temas kurulması, bitlerin tekrar bulaşmasına neden olacaktır. Bitlerin tekrar bulaştığının tespit edilmesi halinde, bitten arındırma uygulaması tekrar yapılmalıdır.
  8- İşin en önemli kısmı, bitlerin kaynağının tespit edilmesidir. Öğretmenin veya velilerin bilgilendirilmesi oldukça önemli bir adım olacaktır.

  Kullanım eşyaları ve çamaşırlar:
  Çoğunlukla bitlerin geldiği yerle doğrudan teması olan eşyalar ve çamaşırlar bitleri veya bit sirkelerinin barındırmaktadır.
  Tarak, saç ve elbise fırçası, toka, saç lastiği gibi saç süsleri: İyi bir şekilde temizlenmelidir (örneğin, bit şampuanı ile).
  El bezleri, çamaşırlar ve nevresimler, giyim eşyaları, tüylü küçük oyuncaklar birer potansiyel taşıyıcı olabilirler.
  En uygun bitten arındırma yöntemleri:
  1- Çamaşırlar ya kaynatılarak veya en az 60 °C’de yıkanarak
  2- -10 °C ila -15 °C’de bir günden fazla tutarak
  3- Ağzını iyi bir şekilde kapatma imkanı olan bir naylon poşetin içinde dört hafta boyunca kapalı tutmak. Bu şekilde bitlerin ölmeleri ve sonradan çıkacak olan larvaların da açlıktan ölmeleri sağlanmaktadır.
  4- Odaların, mobilyaların, kitap veya defterlerin bitlerden arındırılmaya çalışılması boşuna bir çabadır ve gereksizdir. Genel olarak bu tür bitlerin her 2 ila 3 saate bir kan emmeye ve aynı zamanda insan vücudunun yaydığı sıcaklığa ihtiyacı vardır. Bu nedenle bitlerin kendi istekleriyle insan dışında bir yere gitmeleri mümkün değildir. Ancak çok güçlü bir bit salgını söz konusu olduğunda yerlerin ve kumaş kaplı koltukların dökülmüş saçlardan iyice temizlenmesi yararlı olacaktır.   
 2. _YakamoZ_

  _YakamoZ_ Yeni Üye  bilgiler için tşk canım malesef okullarda birinde oldumu herkese dağılan bi canlı bizim oğlanda olmuştu da şampuan alıp temizlemiştim allahtan her şeyin bi çözümü var :D:D
   
 3. SERKANIM

  SERKANIM Forum Okuru  ŞU ANDA YAZILANLARI DİKKATLİCE OKUDUM BİRAZDAN 6 YAŞINDAKİ KIZIM ÜZERİNDE UYGULİCAM BİRAZ UGRAŞLI İŞ AMA KURTULUR KIZIM BU SİRKELERDEN DİYE UMUT EDİYORUM..:))
   
 4. Gülsüm Havva

  Gülsüm Havva Forum Okuru  Kızım Ayşen, bitlendi ben de bir çözüm buldum. Eşimin traş kopugunu kafasına sıkıp yıkadım sadece olu sirkeler kaldıyada sacinizi sifira vurun gitsin hic ugrasmayin benden soylemesi
   
 5. zeynep güven

  zeynep güven Forum Okuru  bence bitli olan kız ise saçını sıfıra değil de az bişey kesilmeli ama erkek ise kesilmeli bi de bu yöntemler işe yaramazsa paranit kullanmalısı ben de bitlenmiştim ama paraniti koydum 1 saat beklettim sonra da tarağıyla taradım hiç bişey kalmadi yha sen de dene tavsiye ediyorum ben
   
 6. bitli

  bitli Forum Okuru  10 yıldır bu bitlerle savaşıyorum her şeyi denedim hemen hemen . traş kopügü gaz yagı bit ilaçları saatlerce ince uçlu tarakla tarammayı . bitler bitti ama hala sirkeler var o kadar zorki neren bulaştı bilmiyorum annem babam çok ugraştı kurtulmam için bit ilaçlarına yatırdıgımız paranın haddi hesabı yok 1.000 fazla belki hiç yok çaresi lütfen yardım ednin yeter kurtulayım nolur cvp yazın
   
 7. THESECRET

  THESECRET "Adalet olunca yiğitliğe lüzum kalmaz" Yetkili Kişi  Demek ki tam temizliyemiyorsunuz, öncelikli olarak eczanelerde avrupa bit ilaçları var sprey şeklinde sıkıyorsunuz taragi ile tarayip yıkıyorsunuz 1 hafta sonra bir kez daha uyguladığinizda sorun çözülüyor. Alternatif olarak limon kolonyasi ile bir uygulama yapabilirsiniz. Sirke limon kolonyasindan kaçar. Ama Ecz. Satılan ürünler her zmn kökten çözümdür. Kolay gelsin.
   
 8. BUSE BUSE

  BUSE BUSE Forum Okuru  MERHABA . BIZ 4 KIZ KARDESIZ. 3 HAFTADIR BITLERLE UGRASIYORUZ . HER BIT SAMPUANINI DENEDIK SONUC GOSTERMEDI.SONRA BU COZUMU BULDUK . ONCE KOLONYAĞI ILE SACLAR IYICE ISLATILIR. SONRA TRAS KOPUGU ILE SACIN HER TARAFINA EKSIKSIZ SURULUR. SAC, TRAS KOPUKLU 40 DK BEKLETILIR. SONRA BIT TARAGIYLA TARANIR. ( BITLER GELIYOR EN AZ (HER TARAYISTA) 10 TANE ) SONRASINDA SAC YIKANIR. BITLERDEN KESIN COZUMM.

  HER SADECE SIRKE VARSA KWELLADA LOSYON (4,50 TL) KULLANARAK SIRKELER FELC OLUYOR :)
   
  THESECRET bunu beğendi.
 9. melike cumhur

  melike cumhur Forum Okuru  Merhabalar, ben 8.sınıf öğrencisiyim. 4 aydır falan bitlerle uğraşıyorum . Aslında uğraşamıyorum arkadaşlar . İlk başlarda bit değildir diye fazla önem göstermedim . Yenilerde annem baktı bir saç telimde beşi geçik sirke var , bitlerde var. Ya yalvarırım yardım edin . Ama asla saçımı kestirmem yani .
   
 10. Bitliii kiiiizzz

  Bitliii kiiiizzz Forum Okuru  1 bucuk yildir bu dertle ugrasiyorum ama hic bir cozum bulamadim temizliyorum 2 gun veya 1 hafta sonra eskisi gibi bittlliiyimm ne olursunuz yardim edin nisanliyim evlenicemm ama hala bu illettenn kurtulamiyorum siz kurtulmussunuz ama ben ayniyim of ya ben nezaman Kurtulacagim :(:(:(
   
 11. gyeıruhgylrhaes

  gyeıruhgylrhaes Forum Okuru   
 12. arzuburak

  arzuburak Yeni Üye  Çocukken bitlenmiştim lanet birşeydir bilirim.3 ayda falan kurtulabildim o bitlerden.Sık sık bit şampuanıyla yıkandım sonra sonra azaldı.Ama birden yok olmuyorlar lanetler.
   
Saçlarda Sirke ve Bitlerden Kurtulma Yolları... konusuna benzer içeriklerimiz
 1. Okul çantası kaynaklı bel ağrılarından kurtulma yolları

  Sekiz yıl olan ilköğretim döneminin ilk kademesi olan ve 1 – 5. sınıfları kapsayan dönem, çocukların büyüme ve gelişmelerinin hızlandığı dönem olarak karşımıza çıkıyor. Bu dönemde iyi beslenememe, ağır işlerde çalışma, hastalık gibi birçok faktör çocuğun uygun şekilde büyümesini etkiliyor. Yine bu dönemde okulda oturuş şekli, çanta taşıma şekli ve çantanın ağırlığının, özellikle postürü...
 2. sınav stresinden kurtulma yolları!

  sınav stresinden kurtulma yolları öss stresinden kurtulmanın yolları sınav kurtulma stresten kurtulmanın Sınavdan önceki gece uyuyamama korkusu daha çok uykusuz bırakır Öğrencilerin sınavdan önceki gece 'mutlaka 8 saat uyumam gerekiyor' diye kendilerini zorlamaması gerektiğini söyleyen Psikolog Yeşilyurt: Bu zorlama uykunuzu daha fazla kaçırabilir.... Şirketiniz için çocuk...
 3. saclarda kuruluk

  Sebumun yetersiz salgılanması gibi iç etkenler veya perma, boya, sıcak kurutma, uzun süreli güneşlenme gibi dış etkenler saçlarda kuruluğa yol açar. Bu duruma gidermenin yolu besleyici bir program uygulamaktır. Ne yapmalı? Eğer saçınız çok yıpranmışsa ( güneş sonrası gibi ) şampuandan önce besleyici bir ürün uygulayın. Saçınızı sıcak bir havluyla sararak, uyguladığınız üründe önerilen...
 4. Kırmızı Lekelerden Kurtulma Yolları

  yanaktaki kırmızılık yanaklardaki kırmızılık lekelerden kurtulmanin yollari yanaklarda kırmızı lekeler yanakta kırmızı leke Genellikle yüzde meydana gelen bu lekeler, kılcal damarların genişlemesi sonucu ortaya çıkar. Bu*runda, alın bölgesinde ve yanaklarda sıkça rastlanır. Bunun için; a) Bir tutam asma yaprağı bir kaba konulur. Yeteri kadar su ilave edilerek kaynatılır. Soğuduktan sonra temiz...
 5. tüylerden kurtulma yolları

  tüylerden kurtulma yolları tüylerden kurtulma batıklardan kurtulmanın yolları bacak kıllarından vücut tüylerinden tüylerden kısa bir süre yada uzun bir süre yada tamamen kurtulmanın bir kaç yolu vardır.işte size o yöntemler hakkında detaylı bilgiler buyrun kızlar:) Kaşlar: Kaş alırken kullanılan en yaygın metot cımbızdır. Başlamadan önce kaşları bir losyonla veya kolonya ile silin. Acı...
 6. Karıncadan Kurtulma Yolları !!

  karıncadan kurtulma yolları karıncalardan kurtulma yolları karıncalardan kurtulmanın kurtulmak Karıncadan yana benim bir derdim olmadı ama annem çok çekti, keşke bu bilgiye daha önce sahip olsaydım.. Annem aylarca karıncalarla sözleşmeye yapmaya çalıştı ama karıncaların annemi taktıkları yoktu ve sonunda evi ilaçladık ve üzülerek sölüyorum yok oldular.... İnşallah bu bilgi sizlere yardımcı...
 7. Saçlarda Son Moda

  Günlük hayatta severek kullandığımız at kuyruğu saç modeli ;2010 ilkbahar-yaz döneminde altın çağını yaşıyor diyebiliriz. Özel davetlere katılırken saçlarınızı at kuyruğu modelinde şekillendirerek hem şık hem de zarif görünebilirsiniz.Dağınık yandan ya da sıkı toplanmış at kuyruğu modellini bu yıl her yerde göreceğiz kızlar! Kuaföre gitmeden evde at kuyruğu saç modeli yapmak...
 8. Bitlerden nasıl kurtulacağım

  Merhaba arkadaşlar .Ben bu bit olayının bugün farkettim.Hemen eczaneden ilaç aldık ve kulllandım . 1 saat e yakın br süre içinde taradım ve ölü bitler döküldü . 8 saat sonrada yıkayacağım . Nasıl geçeceği hakkında bilgi almak istiyorum . Lütfen yardım edin lütfen .
 9. Güneş Yanığı Tedavi Yolları...Güneşten Korunma Yolları..

  Güneş Yanıklarından Korunma Yolları Güneş Yanıklarının Zararları Yazın güneşe çıkmak elbette bir yere kadar yararlı ve keyiflidir ancak unutmayın ki; güneş yanığı kolaylıkla yakalanacağınız ve tatilinizi burnunuzdan getirecek bir durumdur.Güneş yanığından kendinizi ve çocuklarınızı koruyun...İşte Güneş Işınlarından korunma yolları... Sağlıklı Bronzlaşma Olmaz! Korumasız olarak...
Tags: Add Tags

Sayfayı Paylaş

Meleklermekani.Com misafirleri bu sayfayı şunları arayarak geldiler :

 1. bite kesin çözüm

  ,
 2. bitlerden kurtulmanın kesin çözümü

  ,
 3. bitlere kesin çözüm

  ,
 4. bite çözüm,
 5. bite kesin çözüm nedir,
 6. bitlere kesin çözüm nedir,
 7. bitten kurtulmanın en etkili yolu,
 8. bitlere karşı kesin çözüm,
 9. bitten korunma yolları,
 10. bıtten kurtulma yolları