gebe
  1. PaSikA

PaSikA Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    598
    Ödül Puanları:
    0

Sara nedir?

Konu, 'Bebek & Çocuk Hastalıkları' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

sara nedir Sara, beyinde anormal elektrik akımlarının oluşmasıyla gelişen ve havale nöbetleri ile seyreden bir hastalıktır. Tedavi edildiğinde, çoğunlukla ergenlik çağına gelinceye kadar kaybolur. Saranın bir çok türü vardır. Çocuklarda en sık görülen türleri absans nöbetleri ve büyük sara nöbetleridir.
    Belirtiler:

Absans nöbetleri
    - Ani hareket kaybı
    - Konuşma bozukluğu
    - Birkaç saniye içinde bütünüyle düzelme

Büyük sara nöbetleri
    - Ani bilinç kaybı ve buna bağlı olarak düşme
    - Bacakların ve kolların katılaşması
    - Titreme ve çekilme biçiminde hareketler
    - İdrar kaçırma
    - Uyuma ya da kasılmalardan sonra bilincin yavaş yavaş yerine gelmesi

Ne yapmalı?

- Nöbet geçiren çocuğu yan olarak yere yatırın. Kendisini yaralamasını önleyebilmek için yanında bulunun, ancak onu tutmaya çalışmayın.
    - Büyük sara nöbetinin ardından çocuğunuzu yüz üstü kafa sağda sağ ayak karna çekilmiş konumda yatırın. Uykuya dalarsa uyandırmayın, ama düzenli soluk alıp almadığını denetleyin.
    - Havale gelirse tehlike yaratacak durumları baştan önlemeye çalışın; sözgelimi, merdivenlerin başına geçici bir alçak kapı yaptırın, çocuğu banyoda yalnız bırakmayın.Ancak bu önlemlerde aşırıya kaçarak çocuğun kendisini anormal görmesine yol açmamalısınız.

Doktoru ne zaman aramalıyım?

- Çocuğunuz ilk kez büyük sara nöbeti geçiriyorsa,
    - Nöbet üç dakikadan uzun sürerse,
    - Birbirini izleyen nöbetler üst üste gelirse,
    HEMEN DOKTORUNUZU ARAYIN.

Çocuğunuzun absans nöbetleri geçirdiğini düşünüyosanız doktorunuza danışın.

Doktor ne yapar?

Doktor, bazı tahliller için çocuğun hastaneye yatmasını isteyebilir. Ayrıca, kasılma nöbetlerini önlemek için ilaç yazar. Bu ilacı kullanırken çocuğun davranışlarında bir değişiklik saptarsanız doktorunuza bildirin, ama ilacı kesmeyin.

Sara nedir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. ßaL Neden saRıdır ßiLen warMı :) ???

ßaL Neden saRıdır ßiLen warMı :) ???

Güneşin bala bu rengi verdiğindenmi ?... Çiçeklerin pollenlerisarı olduğundanmı ?... Hayır bal sarı değil şeffaf... sence.....?? aşağıya bakmadan önce bi düşün bakalım.... düşün dedim ama.............ayıp ...........söz dinle accık.. ALLAH tan düşün dedik yaaa......nese al sana cvp.... __________________
  2. sordum sarı çiçeğe sizce neden sarı??

sordum sarı çiçeğe sizce neden sarı??

hadi herkes sarı çiçeğin neden sarı olduğunu cevaplasınn bence sarı çiçek güneşte çok kalmış sararmış:hhh::26:
  3. Bal neden SarıdıR biliyormusunuz?

Bal neden SarıdıR biliyormusunuz?

Güneşin bala bu rengi verdiğindenmi ?... Çiçeklerin pollenlerisarı olduğundanmı ?... Hayır bal sarı değil şeffaf... sence.....?? aşağıya bakmadan önce bi düşün bakalım.... düşün dedim ama.............ayıp ...........söz dinle biraz. ALLAH tan düşün dedik yaaa......neyse! al sana cvp....
  4. Bal Neden Sarıdır ?

Bal Neden Sarıdır ?

Meleklerim hic kendinize BAL NEDEN SARIDIR diye sordunuzmu?? Eger yanit, evet ise buyrun cevap :) Arı balının rengi neden sarı ??? Güneşin bala bu rengi verdiğinden mı ?... Çiçeklerin pollenleri sarı olduğundan mı ?... Hayır bal sarı değil şeffafmi ?... sizce meleklerim :).....????? aşağıya bakmadan önce bi düşünün bakalım.......
  5. Açık Sarı Nedir

Açık Sarı Nedir

Açık Sarı Nedir evet kızlar Açık Sarı Ne demektir anlamını lütfen yazın bana

Sayfayı Paylaş