gebe
  1. Bilge Gökçen

Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    108
    Ödül Puanları:
    0

Satışta İknanın Gücü

Konu, 'İş ve Kariyer' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

iknanın gücü Satışta Satış ve Pazarlama Uzmanı Hakan Ömer Gider, “müşteriye nasıl satış yapıyorsunuz ?” diye sorduğumda “ikna ediyoruz” diyorlar ama ikna etmek için ne kullanıldığı konusunda hala her şey muallakta… diyor.
    Gider, Kültür Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde verdiği Müzakere Teknikleri dersinde öğrencilele yaptığı beyin fırtınası ile bulduğu, insanları etkilemenin 40 yolunu anlatıyor.

"İkna sadece satışta değil hayatımızın tüm alanlarında kullandığımız bir yöntem. İkna etme konusunda herkes kendine göre değişik yöntemler kullanmakla birlikte, karşımızdaki kişiler ile iletişimde kullandığımız sözlü ve sözsüz davranışların da iknadaki yeri önemlidir. " diyen Gider`in Satışta iknanın gücü yazısında belirttiği yöntemler şunlar;

1. Jest ve mimikler ile
    2. Dış görünüş ile (karizma, prestij vb.)
    3. Sarhoş ederek
    4. Yağ çekerek
    5. Zaaflarından yararlanarak
    6. Şantaj yaparak
    7. Psikolojik yöntemler ile
    8. Güven vererek
    9. Tutarlı olarak
    10. Ortak payda da buluşarak
    11. Gaza getirerek
    12. Doğruyu konuşarak
    13. Sesimizi yükselterek
    14. Tehdit ederek
    15. Rüşvet vererek
    16. Duygu sömürüsü yaparak
    17. Laf kalabalığına getirerek,
    18. Geçmişten emsaller kullanarak
    19. Sebep-sonuç ilişkisi ile
    20. Korkutarak
    21. Yalvararak
    22. Siyasi baskı kurarak
    23. Yalan söyleyerek
    24. Vaat vererek
    25. Hayal kurdurarak
    26. Mesafe koyarak
    27. Otorite kullanarak
    28. Elde edeceklerini anlatarak
    29. Araştırma ve bilgileri kullanarak
    30. Kıskandırarak
    31. Özendirerek
    32. Bilgilendirerek
    33. Erteleyerek
    34. Bezdirerek
    35. Pozisyonunu değiştirerek
    36. Pazarlık yaparak
    37. Reklam yaparak
    38. Aracı kullanarak
    39. Ekonomik baskı kurarak
    40. karşılaştırarak

Satışta İknanın Gücü konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. İkna Savaşı

İkna Savaşı

İKNA SAVAŞINDA HALKLA İLİŞKİLER Bağımsız özel tüzel kişilerden birinin ötekine; ötekinin gündeminde bulunmayan duyguları, düşünceleri ve davranışları benimsetme çabası ve bu çabaya karşı öbürünün direnç göstermesi; savaştır. Özel tüzel kişiler; kendi dışlarındaki dış güçlerin benimsetmeye çalıştıkları isteklere karşı, ne olur ne olmaz kaygısıyla; doğal savunma refleksi içindedirler. Benimsetme...
  2. Güç

Güç

Bakınız; Kuvvet.Rüyasında kuvvetlendiğini gören kimse gerçek yaşamında da kuvvetli olacak demektir. Rüyasında kuvvetlendiğini gören kimse gerçek yaşamında da kuvvetli olacak demektir. Güç rüyaları olduğu gibi alınır.Rüyasında güçlendiğini gören gerçek hayatta da güçlü olur. Güç rüyaları olduğu gibi alınır.Rüyasında güçlendiğini gören gerçek hayatta da güçlü olur. Güç rüyaları olduğu gibi alınır.
  3. İkna

İkna

Bir psikoterapi tekniği olarak ikna Freud tarafından geliştirilmiştir. Tartışma ve hekimin bilgisini kullanması yoluyla, hasta semptomlarını aslında yalnızca kendisinin uydurduğuna, bunların kendisine de, başkalarına da zararlı olduğuna ikna olur. Bu yöntemi uygulayabilmek için, hekim kendi bilgisine ve hastası üzerindeki hâkimiyetine güvenir. Bkz. Psikoterapi
  4. Haydarın ikna mektubu

Haydarın ikna mektubu

Menekşe moru gözlüm, al yanaklım, seni bir daha dövmeyeceğim. Lütfen artık eve dön. Bak Yaşar halıya kustu, kusmuk seni bekliyor. Ayaklarım bugün de hep seni aradı, yıkanmak için. Seni çok arıyorum, bir haftadır akşam rakılarının tadı tuzu yok... Ev sensiz çok ıssız. Gerçi nasıl, nerede yattığımı, kime nasıl çaktığımı falan hiç hatırlamıyorum ama onun sen olmadığını bir büyük rakının sonunda...
  5. babamı ikna etmem lazım

babamı ikna etmem lazım

ya arkadaşlar benim bir doktorum var evinde tedavi yapıyor bu günde gittik bana dediki ben seni çok sevdim yanımda 4-5 gün kal dedi kadın psikoloji ve bioenerji ile ilgileniyor babamın garip ve sinir bir insan olduğunu görünce bir kaç gün yanımda kalsın dedi ama babam eve gelince kalamazsın dedi babamı nasıl ikna edebilirim çünkü evde tıkılı kaldım ve artık canım sıkılıyor hava değişikliğine...

Sayfayı Paylaş