gebe
  1. handanca

handanca Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    106
    Ödül Puanları:
    63

Şeb-i Arus ve Mevlanayı anmak

Konu, 'Hz Mevlana' kısmında handanca tarafından paylaşıldı.

şebi arus ne demek şebi arus hakkında bilgi [​IMG]

Konya'ya gittiğim için, bu güzel yerlerde seni hissettiğim için şükürler olsun bana.. Zevkle paylaşıyorum hakkındaki bilgileri.....

ŞEB-İ ARÛS

Mevlânâ'nın ölüm gününün hatırası olarak yapılan merasim hakkında kullanılan bir tabir. İkindi vaktinden sonra Kur'an okumak ve Aynü'l-Cem' yapılmak sûretiyle icra edilen bu merasimin gecesine aynı zamanda "Leyletü'l-Arûs" da denilir. Şeb, Farsça; Leyle, Arapça "gece" demek olduğu için tabirlerin ikisi de aynı manâya delâlet etmektedir.

Mevlânâ Celaleddin ölüm gününü "Hakk'a vuslat", "Düğün günü" saymıştır (Hilmi Yücebaş, Edebiyatımızda Mevlânâ, (Konya İl Yıllığı), Konya 1973, 30)

Bilindiği gibi, Mevlâna (hicrî 672) miladî 17 Aralık 1273'de Pazar günü akşam üstü güneş gözden kaybolup, Konya ufuklarını kızıla boyarken bu âlemden can ve bekâ âlemine göç etmiştir. Mevlânâ ölümünü gerdek gecesi "Şeb-i Arûs" "Sevgiliye kavuşma" günü olarak kabullenmişti. Şeb-i Arûs, fedakârlıkla başlar, ölüm boyunca devam eder, öbür âleme kavuşmakla tamamlanır.

Mevlânâ, "Ölümümüzden sonra mezarımızı yerde arama, arif kişilerin gönlündedir. Bizim mezarımız. Burada ölüm (olarak) tezahür ediyorsa da orada doğumdur" der. Yine Rabbine, "Ölmek şeker gibi tatlı bir şey, canı sen aldıktan sonra seninle olunca da tatlı candan da tatlıdır, ölüm" şeklinde seslenir. Böylelikle ölüme bir başka açı kazandırır (Alişan Özattila, Hak Aşığı Mevlânâ Celâleddin, 180-181).

Gerçekte iki türlü ölüm vardır. Birincisi, nefsi (egoyu) feda ederek oluşan "manevî ölüm". Yani Hz. Peygamber (s.a.s.)'in "Ölmeden evvel ölünüz” emrince "Hak'ta yok olmak" anlamındadır. Bu ölüme, "ilk vuslat" adını da verebiliriz. İkinci ölüm ise, "fizikî ölüm"dür. Bugüne kadar, Şeb-i Arûs olarak kabul ettiğimiz, canın beden kafesinden kurtularak aslına döndüğü, katrenin denize, can ummanına erdiği an. Ki bu an "vuslat gecesi" olarak isimlendiriliyor (Feyzi Halıcı, Mevlânâ Sevgisi, 20).

2. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

Şeb-i Arus ve Mevlanayı anmak konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Anmak

Anmak

Birini anmak onunla karşılaşmaya, dostluklara önem vermeye delalet eder
  2. mevlanadan

mevlanadan

oraya gitme demedim mi sana ? seni yalnız ben tanırım demedim mi ? bu yokluk yurdunda hayat çeşmen benim demedim mi ? bir gün kızsan bana alsan başını yüzbin yıllık yere gitsen, dönüp kavuşacağın yer benim demedim mi ? ...ben bir denizim demedim mi ? sen bir balıksın demedim mi ? demedim mi o kurak yerlere gitme, senin duru denizin benim demedim mi ? demedim mi yolunu vururlar senin, demedim...
  3. Ankaradan ŞEBİ ARUS MEVLANAYI ANMA TÖRENLERİ TURLARI gezisi biletleri (konya turu)

Ankaradan ŞEBİ ARUS MEVLANAYI ANMA TÖRENLERİ TURLARI gezisi biletleri (konya turu)

ŞEB-İ ARUS KONYA MEVLANAYI ANMA TÖRENLERİ OTOBÜSLE GÜNÜBİRLİK 10 ARALIK 11 ARALIK 16 ARALIK 17 ARALIK Otobüsle Saat 07.00 da Emekli Sandığı(Güvenpark üstü) önünden hareket. Tesisimizde verilen mola ve aldığımız sabah kahvaltımız sonrasında Konya’ ya varış. Konya’da Karatay Medresesinin gezilmesi akabinde Öğle yemeği... Yemekten sonra Şeb-i Aruz Törenleri’ni izlemek için Konya...
  4. Ankaradan HIZLI TRENLE ŞEBİ ARUS MEVLANAYI ANMA TÖRENLERİ TURLARI gezisi biletleri

Ankaradan HIZLI TRENLE ŞEBİ ARUS MEVLANAYI ANMA TÖRENLERİ TURLARI gezisi biletleri

ŞEB-İ ARUS KONYA MEVLANAYI ANMA TÖRENLERİ YÜKSEK HIZLI TREN İLE GÜNÜBİRLİK 10 ARALIK 11 ARALIK 16 ARALIK 17 ARALIK üksek hızlı Trenle Saat 07.00 da Gardan hareket.08.42 sularında Konya’ya varış. Bizi bekleyen aracımızla restaurantımızda alınan kahvaltı sonrası sonrasında Konya’ ya varış.Konya’da Karatay Medresesinin gezilmesi akabinde Öğle yemeği... Yemekten sonra Şeb-i Aruz...
  5. ŞEB-İ ARUS MEVLANAYI ANMA TORENLERI KONYA TURU (Ankara Çıkışlı)

ŞEB-İ ARUS MEVLANAYI ANMA TORENLERI KONYA TURU (Ankara Çıkışlı)

ŞEB-İ ARUS MEVLANAYI ANMA TORENLERI KONYA TURU 08 Aralık - 08 Aralık 09 Aralık - 09 Aralık 10 Aralık - 10 Aralık 11 Aralık - 11 Aralık 12 Aralık - 12 Aralık 13 Aralık - 13 Aralık 14 Aralık - 14 Aralık 15 Aralık - 15 Aralık 16 Aralık - 16 Aralık 17 Aralık - 17 Aralık Hızlı Trenle Saat 07.00 da Ankara Gar’dan hareket 08.52 de Konya’ ya varış. Restaurantımızda aldığımız sabah...

Sayfayı Paylaş