Sigarayı bıraktıran ilaç.psikolojiyi bozuyor..

Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında SadmiN tarafından paylaşıldı.

 1. chantıx
  sigara biraktiran ilac,psikolojiyi bozuyor
  Sigara bıraktıran ilaç psikoloji bozuyor

  Pfizer'ın, "tiryakinin derdine zehirsiz çözüm" olarak tanıttığı, sigarayı bıraktıran ilaç Chantix’in başta intihar olmak üzere bir dizi davranış bozukluklarına ve psikolojik sorunlara yol açtığı belirlendi.
  Chantix'e ilişkin açıklama yapan Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), bunu kullanan insanlarda intihar girişimi, intihar etmeye eğilim ve depresyon gibi psikolojik sorunlar ortaya çıktığını duyurdu.
  FDA, beyinde nikotinden haz alma merkezlerini körelterek sigara içme isteğini azaltan Chantix'in üreticisi Pfizer'dan ilacın kutusunun üstüne yan etkilerini gösterir uyarı yazısı eklemesini istedi. Uzmanlar ilacın insanın psikolojisini bozduğu gibi, aynı zamanda geçmişte yaşanan bir psikolojik rahatsızlığın yinelemesine de neden olabileceği uyarısında bulunuyor.
  Pfizer firmasından yapılan açıklamada ürünün olası yan etkileri konusunda ilacın kullanma talimatı ve kısa ürün bilgilerinin gücellendiği, ancak, kutu üzerine uyarı yazısı yazılmasının gündeme gelmediği belirtildi. Yapılan açıklamada şöyle denildi:
  “Pfizer ve FDA tarafından, Chantix ürününün Amerika'da pazara sunulmasını takiben yapılan değerlendirme sonucunda; hastaların ve sağlık çalışanlarının ilacın olası yan etkileri konusunda bilgilenmeleri amacıyla ilacın kullanma talimatı ve kısa ürün bilgileri güncellenmiştir. İlaç kutusu üzerinde ise herhangi bir uyarı yazısının yer alması gündeme gelmemiştir. Söz konusu güncellemeler, Türkiye'deki ruhsat otoritelerine ve Sağlık Bakanlığı'na bildirilmiştir.”
  Türkiye'de satışı ruhsat aşamasında olan ilacın bazı kesimler tarafından kullanım amacıyla yurt dışından bu ilacı getirtildiği belirtiliyor. 2006 yılında FDA'dan satış izni alan Chantix, bugüne kadar, doktorlar tarafından sadece ABD'de 4 milyon kez reçetelere yazıldı. Viagra'dan sonra Pfizer’in ürettiği en başarılı ilaçlardan olarak bilinen Chantix, üretici kuruma 2007 yılı içinde 883 milyon dolarlık gelir sağladı. alinti
 2. Ce: Sigarayı bıraktıran ilaç.psikolojiyi bozuyor..

  paylasim icin tskler emegine saglik canimmm
 3. Ce: Sigarayı bıraktıran ilaç.psikolojiyi bozuyor..

  nisancım siğara içenlere destek için yazıyı buraya koymak istedim..ben yeni bırakan birisi olarak:)
 4. Ce: Sigarayı bıraktıran ilaç.psikolojiyi bozuyor..

  evet canm tebrik ederim senii,umarim bidaha asla icmezsinn,sevgilerle canmm
 5. Ce: Sigarayı bıraktıran ilaç.psikolojiyi bozuyor..

  inşallah nisancım dün 1 aydan sonra 2 tane içtim onun iğrenç tadı hala ağzımda nerdeyse kusuyordum..iyi bir ders oldu bir daha asla içmem..

Sayfayı Paylaş