gebe
  1. Misafir

Misafir Forum Okuru

Sünneti inkâr etmek ya da her zaman şüpheyle bakmanın hükmü nedir?

Konu, 'İslam ve İnsan' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

Yazar Hanzala
    Monday, 09 July 2007

En aşağı sapıklıktır, dalâlettir. Sünnet inkâr edilirse, insan kâfir de olur. Ebû Yusuf'a göre, sünneti inkâr küfre götürür insanı... Çünkü, Kur'an-ı Kerim'de Allah-u Teâlâ Hazretleri:

(Kul in küntüm tuhibbûnallàhe fettebiûnî yuhbibkümullàh) [De ki: Eğer Allah'ı seviyorsanız, bana itâat edin ki Allah da sizi sevsin!] buyuruyor.

(Etîullàhe ve etîur rasûl) [Allah'a itâat edin ve Rasûlüne itâat edin!] buyuruyor. Rasûlüllah'a itâat şarttır. Sünnetine tabi olmak lâzım!.. İnkâr eden kâfir olur.

Sünneti inkâr etmek ya da her zaman şüpheyle bakmanın hükmü nedir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Sünnet etmek

Sünnet etmek

Rüyada sünnet ettigini görmek, pisliklerden temizlenmeye, ferahliga ve sevince isarettir. Bir kimse rüyada sünnet oldugunu görse, isleyecegi bir amelden dolayi Allah onun günahlarim affeder. Bu rüyayi gören, bekar kiz ise evlenir. Sünnet, evlenmeye müracaat etmektir. Bazen de sünnet, ismin yüceligine ve namusun korunmasina isarettir. Sünnet olmak, hanim ve çocuktan ayrilmaya, isarettir. Bir...
  2. Ya benim ol her şeyinle Ya da unut her şeyimle..

Ya benim ol her şeyinle Ya da unut her şeyimle..

ya benim ol herşeyinle yada unut herşeyimle ya bir kere sev beni bin kere öl el aşkıyla benim ol herşeyinle yada unut herşeyimle dinle . Ya kendini bırak bana Ya da beni bana bırak da YAŞAYAYIM.. Her başlangıç yeni bir son getirir, biliyorum.. Belki de en büyük hatamız başlamaktı, biteceğini bile bile. Belki dedik gölge düşürmeyiz bu sefer sevdanın üstüne. Belki biz beceririz diye...
  3. Oğlumu Ne Zaman Sünnet Ettirmeliyim?

Oğlumu Ne Zaman Sünnet Ettirmeliyim?

çocuğumu ne zaman sünnet ettirmeliyim,sünneti hangi mevsimde yaptırmak gerekiyor,sünnet için uygun zaman,sünnet kaç yaşında yapılmalı,sünnet hakkında bilgiler Sünnet, en sık bahar ve yaz aylarında yapılıyor. Kimi aileler yenidoğan döneminde sünneti tercih ederken, kimileri de çocuğunun bu anı hatırlayabilmesi ve sünnet düğününün de yapılabilmesi için ilkokul dönemini tercih ediyor. Peki...
  4. Ne zaman gusül etmek gerekir?

Ne zaman gusül etmek gerekir?

Esasen hükmî-dinî temizlenme ve arınma vasıtası olan guslün sebebi, hükmî kirliliktir. Bu sebeple hükmî kirlilik hali sayılan cünüplük, hayız ve nifas halleri guslü gerektiren üç temel sebeptir. Ancak bu üç durumun dinî literatürde büyük kirlilik olarak anılması, bu durumdaki kimselerin dinen necis sayıldığı anlamına gelmez. Mümin necis olmaz. Hatta müşriklerin necis olduğu meâlindeki âyet de...
  5. Yenidoğan bebeğin sünnet edilmesi doğrumu?

Yenidoğan bebeğin sünnet edilmesi doğrumu?

Çocuk gelişim uzmanları, psikolojik olarak çocukların sorun yaşamaması için sünnetin 2 yaşından önce mümkün olduğu kadar erken dönemde yapılmasını veya 6 yaş sonrasında yapılmasını önermektedirler. Ancak tabii ki bu acil tıbbi sünnetler dışında bir durumdur. Son yıllarda sadece lokal anestezi değil bir ameliyat mantığı ile genel anestezi verilmesi çocuklarda oluşabilecek psikiyatrik sorunların...

Sayfayı Paylaş