gebe
  1. Misafir

Misafir Forum Okuru

Teoman - Söz Müzik Teoman - 2008

Konu, 'Yerli Albüm Tanıtımları' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

[​IMG] [​IMG]

Albümdeki Parcalar:
    01. Paramparça - Sezen Aksu
    02. Gönül Çelen - Yalın
    03. Kim? - Candan Erçetin
    04. Rüzgar Gülü - Yaşar
    05. İstanbul'da Sonbahar - Nil Karaibrahimgil
    06. Sürpriz - Emre Aydın
    07. Senden Önce Senden Sonra - İzel
    08. Güzel Bir Gün - Mirkelam
    09. Duş - İrem Candar
    10. İki Çocuk - Yavuz Bingöl
    11. Bugün - Kreş
    12. İstasyon İnsanları - Harun Tekin
    13. Kişisel Bir Şey - Rashit
    14. Gökdelenler - Hayko Cepkin

Dokuz albümü kapsayan bir seçki kitabı olan bu kitap Teoman’ın şarkı sözleri ve notalarından oluşuyor. Teoman’ın kendi el yazısıyla yazdığı sözlerin ilk hallerinin de bulunduğu kitapta hiçbir yerde göremeyeceğiniz Teoman fotoğrafları ve konserlerinden kareler yer alıyor.

Yine tamamının söz ve müziği kendisine ait olan şarkıları farklı müzisyenlerin seslendirdiği ve kitapla aynı adı taşıyan albümü de eşzamanlı olarak piyasaya sürülüyor.

Kitabın önsözünden…

Şarkılar nasıl yazılırlar, ne derler, siz nasıl anlarsınız? Hangileri tam yüreğinizden vurur? Şarkı ne
    zaman şarkıya, ne zaman hayata benzer? Bazıları niye sadece şarkı, bazılarıysa yaşamın ta kendisidir? Hüzünlü şarkılar dağlayan bıçaklardır, biraz fazla kaçarlarsa pansuman niteliklerini kaybederler. En steril ve etkili olan yöntemlerinde alkol de yardım eder ve her şeyi anlatırlar, her şeyi hatırlatırlar. Hatta siz onları sevmeseniz bile. Sanki cevap üçmüş gibi gelir, şarkılar yön olarak kaça ayrılır diye düşündüğünüzde; "Kendine, karşıdakine, etrafa" doğru... En az yaralayanı ve en az inanılanı üçüncü şıktır ve etrafa söylenir. En
    fazla inanılanı ise "ikinci şık", karşıdakine olanıdır ve bir monolog olarak söyleme-dinleme ilişkisini en özel alana kurar.

Sanki yatakta ikinizsinizdir, sizin mecaliniz ve lafınız yoktur, o ise söyler, söyler. Aynı,
    aşk sözleri gibilerdir, siz hissetmiyorsanız duymazsınız da. Ve sizin için gerçek değillerdir, olamazlar. Şarkılar aynı sessizlikte kalır, monolog ise siz istediğinizde söylenmek üzere CD, Kaset, mp3 ya da plak formatında bekler, inanacağınız zaman çalarsınız, sanki ilk kez dinlemiş gibi olursunuz. Bazen tam doğru yere dokunur, "Hah" dersiniz, " işte tam orası, biraz daha yukarı çık, hah işte tam da orası".

“Kendine karşı” olan birinci
    şık ise, ikinci şık’a öykünür ve aşkın başka bir boyutuna benzer. “Ben bunları hep O’nun için yapıyorum, umarım O biliyordur, anlıyordur” durumları… Sanki yukarıdadır O ve hislerinizi, hareketlerinizi duruşunuzu, biliyor, görüyordur. İkinci tekil şahıs “Sen”e, birinci tekilde söylenir ama aslında “sen” ortada yoktur. “Sen gittin” şarkıları bunlardır. Giden miden yoktur aslında, sadece olmayan vardır ve en acıklı şıkkımız da budur. Birinci şıkkın bir alt kolu, şarkıyı “gerçek ben”e söyler. Mesela; “Bir zamanlar aşık olmuştum “Ama şimdi ismi neydi unuttum”* dediğinizde lafınız kendinizedir. Eskilerden bir şeyi hatırlar, tam çıkaramazsınız. Burada artık sanal bir “sen” veya “O” yoktur, şarkı “ben”e söylenir, tam bir kalp ve yarım bir ağızla…

Yarım ağızla dedik, çünkü şarkılar aslında hayatın metaforlarıdır ve çok da didiklemeye gelmez. Dinlersiniz, seversiniz, sıkılırsınız da değiştirirsiniz. Aynı başka bir şarkının içinde söylendiği gibi;

Başka bir şarkı söyleyelim çocuklar
    Bu eskidi ve buruklaştı.
    Tüm tırnaklarını görüyorum
    Kırık
    Tüm gemileri alev alev yanıyor
    ………………………………….
    Oraya bakın arkadaşlar
    Hayatta kalan bir yolcu görünüyor
    …………………………………..
    Başka bir şarkı söyleyelim
    Bu eskidi ve buruklaştı”**

*(M. Alanson)
    **(L. Cohen)

Teoman - Söz Müzik Teoman - 2008 konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Teoman - 17

Teoman - 17

Boşver beni Mühim değilim Bu O'nun hikayesi Çok beyazdı, kir tutardı Ömrü kelebek kadardı Mektupları şişedeyken Bir de bakmış deniz yokmuş Tek başına dans ederken Mutsuzluktan sarhoşmuş Daha 17'ymiş. Oyundan kalkmak isterken Kağıtlar dağıtılmış Bu hava boşluğunda Artık her şey satılıkmış Trafikte akmayan Hep onun seridiyken Söylediği son şarkı Elveda Zalim Dünyaymış Daha 17'miş
  2. Teoman

Teoman

dursun dünya bir çılgın gibi şimdi hayatım ne sevgim kaldı çünkü ne gözyaşlarım kurtulmak için her seferinde kaçtım koşar gibi içimdeki senden ateş düşünce hep söndüm,hep sırılsıklam şimdi dursun ister dönsün dünya dursun ister dönsün dünya etrafında hiç farketmez çünkü artık sen yoksun ya sönsün tüm mumlar bitsin sevgim ister dursun ister dönsün dünya.. mektuplar gibiyiz hiç açılmamış...
  3. Teoman Müziği Bırakıyormuş doğru mu

Teoman Müziği Bırakıyormuş doğru mu

Teoman müziği bırakarak müzik hayatına veda ediyor diye bir haber duydum. Hangi olaydan dolayı böyle bir karar almış bununla ilgili haberv ar mı
  4. Teoman Müziği Bıraktı mı?

Teoman Müziği Bıraktı mı?

teoman, müzik hayatı, müziği bıraktı mı, doğru mu, açıklaması, ile ilgili bilgiler burada melekler Teoman az önce resmi sitesinden müziği bıraktığını açıkladı melekler..Açıklamayı aynen yayınlıyoruz; ''Sevgili arkadaşlar; müziği bırakıyorum. ya çok çok uzun bir süre. ya da büyük ihtimalle, hiç dönmemek üzere. 3 eylül berlin son konserimdir. anlatayım nedenini; önce küçük bir...
  5. Teomanın Açıklaması ( müziği bırakan teomanın basın açıklaması ve yazısı )

Teomanın Açıklaması ( müziği bırakan teomanın basın açıklaması ve yazısı )

teoman ın açıklaması teomanin aciklamasi teoman basın açıklaması teomanın ''Sevgili arkadaşlar; müziği bırakıyorum. ya çok çok uzun bir süre. ya da büyük ihtimalle, hiç dönmemek üzere. 3 eylül berlin son konserimdir. anlatayım nedenini; önce küçük bir açıklama; sanatçı denilen yaratık, dünyayla çözemediği bir sorununu başkalarına saçma gelecek bir işi çok önemseyerek halletme yoluna giden...

Sayfayı Paylaş