gebe
  1. MaWiM

MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    2.224
    Ödül Puanları:
    113

Tepkisel Bağlanma Bozukluğu

Konu, 'okul öncesi eğitim' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

tepkisel bağlanma bozukluğu Osman Abalı
    Uzman Doktor

Beş yaşından önce gelişen ve tek nedeni sağlıksız çocuk bakımı ile ilgili bir bağlanma ve iletişim problemidir. Çocukta mevcut ilişki kurma ve bağlanma probleminin tek nedeni çocuğa doğumun ilk yıllarından itibaren yetersiz bakım, sağlıksız ilişki ile beraber gelişir. Çocuk toplumsal iletişim ve yaşında uygun tepki verme konusunda yetersizdir. Çocuk seçici olmayan bağlanmalar ve uygunsuz toplumsal ilişkiler sergiler.Çocuğun gelişimini gösterdiği ortamda bakım veren kişinin sürekli değişmesi ile de böyle bir durum gelişebilir.

Çocukta ilişki kurmada duygusal yakınlık göstermede belli bir bozukluk vardır. Çocuğun gelişim süreci içerisinde içe çekilme, konuşma gecikmesi, insanlara karşı ilgisizlik, çevreye karşı duyarsızlık olabilir. Ek olarak bu çocuklar otistik belirtiler de gösterebilirler Bu belirtiler arasında insanlara ve yaşıtlarına ilgisizlik, yaşına uygun konuşmanın gelişmemesi, tekrar eden hareketler, insanlara karşı ilgisizlik, göz kontağı kurmama, nesnelere karşı aşırı ilgi, dönen cisimlere ilgi, kendine özgü törensel davranışlar, kendi etrafında dönme, sallanma, saatlerce belli bir hareketi tekrar edebilme, beslenme konusunda düzensizlik, etraftaki duygusal değişime ilgisizlik, yaşıtlarına karşı ilgisizlik, parmak ucunda yürüme, yandan bakış, taklit gerektiren oyunları oynamama, TV ve müziğe aşırı ilgi vb.

Gerekli pedagojik müdahalenin yapılması ve sebep olan nedenlerin ortadan kaldırılması ile gerekli tedavi düzenlenmelidir. Çocuğun gelişim dönemindeki böyle bir inhibisyon çocuğun mental motor gelişmini kötü yönde etkiler. Başka psikiyatrik nedenler ve eşlik eden durumlar araştırılmalıdır. Ne kadar erken müdahale yapılırsa o kadar iyi sonuç alınır. Çocuğun bu durumu genelde çocuğun aşırı TV izlemesi ile karakterize olabilir . Bu çocuklara TV izlemenin engellenmesi gerekir. aynı zamanda mümkün olduğu kadar çok insanlar ile birlikte olmaları, onlara yönelik duygusal yakınlık kurulması, onun ile günün belirli saatlerinde birlikte sadece ona ayrılmış olarak vakit geçirme, mümkünse kreşe veya anaokuluna gitmelerini sağlama gibi önlemler bir an önce alınmalıdır. Otistik bozukluk ile karışabileceğinden ayırıcı tanının yapılması ile beraber bir an önce eğitime başlanmalıdır.

Bu türlü bir durumun hiç olmaması içinde anne babaların çocuğun doğumundan itibaren onun duygusal ihtiyaçlarını karşılamaları ile engellenebilir. Çok sık bakıcı değişmesi, çalışan annelerin işte yorulduktan sonra çocuk ile duygusal yakınlık kuramaması, aile içi stres faktörleri nedeni ile çocukların ihmal olması, anne veya babanın kendilerine ait psikiyatrik problemlerinden dolayı çocuk ile ilgilenememeleri, çocuğun gün içerisinde saatlerce TV karşısında kalması, gibi nedenler ile bu durum oluşabilir...

Tepkisel Bağlanma Bozukluğu konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Bağlanma mı ? Bağımlılık mı?

Bağlanma mı ? Bağımlılık mı?

BAĞLANMA NEDİR? Bağlanma; İnsanların kendileri için önemli olan kişiler ile güçlü duygusal bağlar kurma eğilimi nedenlerini açıklayan bir yaklaşımdır. Duygusal bağ kurma eğilimi ve gereksinimi, yeni doğan bebeklerin yaşamlarını sürdürebilmeleri için gereklidir. BAĞLANMANIN GELİŞİMİ Bebekler 2 günlükken annelerinin suratlarını, birkaç gün sonra annelerinin seslerini ve kokularını...
  2. Hakan Peker - Bağlanmam

Hakan Peker - Bağlanmam

Ara beni birşeyler yap Hadi gel bu gece Dokunma hiç tenime Gel, gel göz göze sevişelim Çıldırt beni, uğraş benle Bir kadın gibi Denedin bak olmuyor Ah eskisi gibi Bağlanmam İnanmam ben aşka Sevmek başka ah Sevişmek başka Kandırmam İnanmam ben aşka Dikkat et yavrum Benimle oynaşma Savur beni gönlümden geç Hadi gel güzelim Utanma okşa beni Gel, gel biz bize sevişelim Uçur beni hadi hadi Bir...
  3. yeme bozuklukları

yeme bozuklukları

Yeme davranışındaki ciddi bozulmayla karakterize olan “yeme bozuklukları” iki klinik tabloyu içermektedir : Anoreksiyo Nervoza (AN) ve Bulimia Nervoza (BN). Her ikiside biyolojik, ruhsal ve sosyal yönü olan bozukluklardır. AN’da hastanın yemek yemeyi reddetmesi, aşırı derecede kilo kaybı ve zayıflık söz konusudur. Buna karşın beden imgesindeki bozulmaya bağlı olarak hasta yine de kendisini...
  4. Tepkisel Bağlantı Bozukluğu Nedir?

Tepkisel Bağlantı Bozukluğu Nedir?

tepkisel bağlanma bozukluğu Çocuğunuz size karşı soğuk duruyor ve sizinle bağlantı kurmuyorsa bunun altında psikolojik bir rahatsızlık yatıyor olabilir arkadaşlarım. Bunu dikkate alın ve çocuğunuzun geleceğini de etkileceyebilecek olan bu gibi rahatsızlıklar için önlem almayı geciktirmeyin... Tepkisel bağlantı bozukluğu çocukların aileleri veya bakıcıları ile sağlıklı bağlar kuramamaları...
  5. Reaktif Bağlanma - Reaktif Bağlanma Bozukluğu Nedir?

Reaktif Bağlanma - Reaktif Bağlanma Bozukluğu Nedir?

Reaktif Bağlanma Reaktif Bağlanma Bozukluğu Reaktif bağlanma bozukluğunu merak eden meleklerimiz işte Reaktif Bağlanma bozukluğu nedir?? Belirtiler nedir???Çocuk hastalıklarında merak ettikleriniz burada ... Reaktif Bağlanma - Reaktif Bağlanma Bozukluğu Nedir? Reaktif Bağlanma Bozukluğu Olan Çocukların Özellikleri, Reaktif Bağlanma Bozukluğunun Sebepleri, Otizm ve Reaktif Bağlanma...

Sayfayı Paylaş