Tüp bebek Sonrası Yaşanan Gebelik Belirtileri

Konu, 'Tüp Bebek Özel Bölüm' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

 1. bu konu tüp bebek sonrasında gebelik belirtileri hakkında bilgilere yer vermektedir.

  Normal yolla bebek sahibi olamayan çiftlerin başvurduğu yöntemlerden biri olan tüp bebek transer işleminden sonra eğer gebelik oluşmuşsa yaşanan gebelik belirtileri hakkında bilgi sahibi olmak isteyen üyelerimiz ve ziyaretçilerimiz için genel bilgileri paylaşıyoruz.

  [​IMG]

  Tüp bebek sonrası hamilelik belirtileri olarak adlandırılan bulgular, öncelikle yumurta hücresinin döllenmesini gerektirir. Tüp bebek transfer sonrası gebelik belirtileri döllenen yumurta hücresinin uygun denetimlerden geçtikten sonra anne karnına konulması ile başlar. Tüp bebek sonrası belirtiler üzerine araştırma yapan doktor, ilk olarak yapılan embriyo transferinden 12 ve 14 gün sonra toplam iki kez kanda gebelik testi (B-hCG) yapılır. Eğer gebelik testi negatif sonuç verirse progesteron tedavisi kesilir ve birkaç gün içinde görülen adetle tüp bebek programı sona erer. Gebelik testi pozitif çıkarsa progesteron tedavisine devam edilir. Testlerden bir hafta sonra gebelik kesesinin görülmesi, bundan bir hafta sonra da bebek kalp hareketlerinin görülmesi vaginal yolla yapılan ultrasonografik muayenede mümkün olur. Düşük olmaması için doktor tarafından progesteron desteğine devam edilir.

  Tüp bebekte gebelik belirtileri ile ilgili yorumda bulunan doktor, daha sonra anne karnındaki bebeğin durumunu düzenli olarak inceler. Bu dönemde tüp bebek sonrası dinlenme annenin atlamaması gereken bir noktadır. Dışarıdan vücuda eklenen embriyo zaten kararsız yapıda olduğundan, tüp bebek sonrası dinlenme konusu bebek başarını doğrudan etkilemektedir. Tüm bebek sonrası hamilelik belirtileri doktorun anne karnındaki bebekten kalp atışı alabilmesi ile başlar.

  Esasen tüp bebek transfer sonrası gebelik belirtileri normal gebelikte görünenler ile fazla farklılık göstermez. Tüp bebek sonrası belirtiler genel olarak her kanın yaşadığı bulgular olarak, baş dönmesi ve mide bulantısı gibi durumlardan ibarettir. Ancak tüp bu gebelik süreci içerisinde bebeğin anneye sağlam bir şekilde tutunabilmesi için tüp bebek sonrası dinlenme konusuna dikkat edilmesi gerekir. Tüp bebek sonrası dinlenme yeni döllenmiş olan yumurtalık hücresinin zarar görmeden gelişebilmesi için gereklidir.

Sayfayı Paylaş

Meleklermekani.Com misafirleri bu sayfayı şunları arayarak geldiler :

 1. tüp bebek tutma belirtileri

  ,
 2. tup bebekte hamilelik belirtileri

  ,
 3. tüp bebek transfer sonrası tutunma belirtileri

  ,
 4. tüp bebekte hamilelik belirtileri ne zaman başlar,
 5. transferden sonra tutunma belirtileri,
 6. tüp bebekte transfer sonrası tutunma belirtileri,
 7. transfer sonrasi belirtiler,
 8. tup bebekte tutunma belirtileri,
 9. tüp bebekte gebelik belirtileri,
 10. tüp bebek hamilelik belirtileri ,
 11. embriyo transferi sonrası gebelik belirtileri,
 12. tüp bebekte gebelik belirtileri ne zaman başlar,
 13. tüp bebeğin tutma belirtileri,
 14. tüp bebek tutunma belirtileri,
 15. transfer sonrası gebelik belirtileri