gebe
  1. TİTAN

TİTAN Forum Okuru

Türkiye'nin İlk Heykeli

Konu, 'Bunları Biliyor musunuz ?' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

türkiyenin ilk heykeli, nedir, nereye dikildi, kim yaptı, resimleri, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz [​IMG]

Sevgili melekler,
    Türkiye'nin dikilen ilk heykelini biliyor muydunuz?Ben bilmiyordum yeni öğrendim ve paylaşmak istedim.

Türkiye’nin ilk heykeli 10 metre uzunluğundaki Osman Gazi büstüdür. Bu büst 1914-1918 arasında Sivas Valisi Muammer Bey’in girişimiyle Hafik-Zara yolu üzerinde yapılmıştır. Gericiler heykeli protesto ederek törene katılanları ‘Taş Dikenler’ olarak adlandırmışlardır. İlginç olan, açılış törenini devrin müftüsünün yapmış olmasıdır. Bu heykel 1937′de yine Sivas Valisi Nazmi Toker tarafından kaldırılmıştır.

Türkiye'nin İlk Heykeli konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Türkiye'nin İlk Engelli Güzeli

Türkiye'nin İlk Engelli Güzeli

Türkiye'de ilk kez organize edilen Türkiye Engelli Güzellik Yarışması sonuçlandı. Duyma, işitme, görme ve bedensel engelli 25 güzelin yarıştığı Türkiye'de ilk kez organize edilen Türkiye Engelli Güzellik Yarışması sonuçlandı. Duyma, işitme, görme ve bedensel engelli 25 güzelin yarıştığı finalde, Samsun'dan Nergis Demiraslan kraliçelik tacının sahibi oldu... Antalya'nın Kemer İlçesi'nde...
  2. Türkiye'nin ilk çocuk sahnesi

Türkiye'nin ilk çocuk sahnesi

Türkiye'nin ilk çocuk tiyatrosu sahnesi, 10 Mart'ta düzenlenecek törenle Kağıthane'de açılacak. Türkiye'nin ilk çocuk sahnesi ''Küçük Kemal Çocuk Sahnesi'', 10 Mart salı günü İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kağıthane Sadabad Sahnesi içinde açılacak. Türkiye'de çocuk tiyatrosunun kurucusu kabul edilen ve ''Çocuklara İlk Tiyatro Dersi'' oyunuyla çocukları tiyatroyla tanıştıran Kemal Küçük...
  3. işte türkiye'nin ilk mankenleri

işte türkiye'nin ilk mankenleri

bahar verel ŞİMDİLERDE ETRAFIMIZ MANKEN KAYNIYOR GÜZELLİK YARIŞMALARI MODELLEİK YARIŞMALARI DERKEN FİZİGİNE GÜVENEN ERKES ORTADA:) AMA ESKİDEN ÖYLE MİYDİ??? AZ SAYIDA KİŞİ MODELLİK YAPIYORDU İŞTE CESUR MANKENLER ÇOK ESKİLERDEN:) LALE BELKIS BAHAR VEREL BAŞAK GÜRSOY FİLİZ ÇAGLAR DENİZ YAZICI MERİH AKALIN ASUMAN YOLAÇ...
  4. Türkiye'nin İlk Demiryolu..

Türkiye'nin İlk Demiryolu..

Türkiye'nin ilk demiryolu, ne zaman yapıldı, nerede yapıldı, tarihi, ayrıntılar, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz Sevgili melekler, Ekonomik oluşuyla ülkemiz insanının tercih ettiği demiryolları, bir çok ilde istasyonların varlığı sebebiyle sık kullanılan bir ulaşım aracıdır. Trenin ülkemize girmesi aslında şu olayların arka arkaya gelişmesi ile olmuştur. Sultan...
  5. Türkiye'nin İlk İnternet Sitesi

Türkiye'nin İlk İnternet Sitesi

Türkiye'nin İlk İnternet Sitesi hangisidir bilen var mı varsa cevabı yazsın:)

Sayfayı Paylaş