gebe
  1. GREY

GREY Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    362
    Ödül Puanları:
    63

Uçaklar arkalarında neden bulut bırakıyorlar

Konu, 'Bunları Biliyor musunuz ?' kısmında GREY tarafından paylaşıldı.

Uçaklar arkalarında neden bulut bırakıyorlar, nedeni, nasıl gerçekleşir, resimleri hakkında detaylı bilgi alalım arkadaşlar.

Hep merak ettiğimiz konudur bu neden giderken uçağın arkasında bulut oluşur. Bakalım nedeni neymiş melekler.

Bu, çocukların gökyüzüne bakarak en sık sordukları sorulardan biridir. Kim bilir kaçımız, kaçamak cevaplar vermiş, uçağın motorlarından çıkan duman olduğunu söylemiş ama aynı yükseklikte uçan her uçakta aynı şeyin olmadığını açıklayamamışızdır.
    Bir bulutun oluşabilmesi için, havanın, yeryüzünden buharlaşan suyu absorbe edemeyecek, yani içine alamayacak kadar düşük sıcaklık ve basınçta olması, bir de bulutu oluşturacak su damlacıklarının etraflarında tutunabilecekleri toz parçacıklarının olması gereklidir. Yerden 10 bin metreden fazla yükseklikte uçan yolcu ve savaş uçaklarının uçtuğu bu yükseklikte normal şartlarda hava çok temizdir, hiç toz yoktur, yani bir bulutun oluşması için gereken şartlardan biri eksiktir.

Bilindiği gibi jet uçaklarının motorları, ön taraflarından havayı alarak, yakıt ile yakar ve işlev tamamlandıktan sonra, arka taraflarındaki küçük çaptaki egzozdan büyük bir basınç ile dışarı verirler. Bu motorların aldıkları hava ile birlikte giren su buharı, motorun içinde daha da koyu hale gelerek dışarıdaki çok soğuk havanın üzerine püskürtülür. Buna teknik dilde 'sublime' olma olayı denir. Yani buhar halindeki suyun, sıvı hale geçmeden, doğrudan donması, buz haline geçmesidir.

Aslında uçakların arkalarında bıraktıkları bulut, insan yapısı bir buluttan başka bir şey değildir. Soğuk havada verdiğimiz nefes havada nasıl buharlaşıyorsa onun gibi bir şeydir. Deniz seviyesinde, yüksek sıcaklık ve basınçta buharlaşan suyu hava kolayca absorbe eder. Yükseklik arttıkça, hava sıcaklığı ve basınç düştükçe, hava artık su buharını içine alamaz hale gelir. Ancak bulutun oluşması için bir üçüncü şart daha vardı, yani toz parçacıkları.
    İşte burada toz parçacıklarının görevini, uçağın motorlarından egzost olarak çıkan yakıt parçacıkları yerine getirir. Bu sayede bir bulutun oluşması için üç şart da yerine getirilmiş olur ve motorların gerisinde uzun, ince bir bulut oluşur.
    Esasında alçak irtifada uçan uçaklarda da aynı şey oluşur, motorlardan su buharı salınır ama düşük ısı, nem miktarı, rüzgar yönü gibi etkenler tam oluşmadığı için uçakların arkasında beyaz bulut oluşmaz. İlave edelim ki, bu olayda uçağın ve motorlarının cinsi ve kapasitesinin hiçbir etkisi yoktur.

2. Cennet-ul Meva

Cennet-ul Meva Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    159
    Ödül Puanları:
    63
    ben biliyorum zaten :D :D

Uçaklar arkalarında neden bulut bırakıyorlar konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Bu ot ne sıkıntı bırakıyor ne gerginlik !

Bu ot ne sıkıntı bırakıyor ne gerginlik !

İŞTE ŞİFA DOLU OTUN FAYDALARI Bu ot ne sıkıntı bırakıyor ne gerginlik ! Yan etkisi olmayan bitki beyne ve kalbe de faydalı... İbni Sina'nın kitabında ''oğul otunun kalbi ferahlandırdığı, kalbe verdiği kuvveti kırmızı yakutun fiiline muadildir'' diye övdüğü melisa ya da diğer adıyla oğul otu, özellikle mevsim geçişlerinde etkisini artıran depresyon, huzursuzluk ve sıkıntıları gidermek için...
  2. uçaklar arkalarında niçin bulut bırakıyorlar?

uçaklar arkalarında niçin bulut bırakıyorlar?

Bu, çocukların gökyüzüne bakarak en sık sordukları sorulardan biridir. Kim bilir kaçımız, kaçamak cevaplar vermiş, uçağın motorlarından çıkan duman olduğunu söylemiş ama aynı yükseklikte uçan her uçakta aynı şeyin olmadığını açıklayamamı-şızdır. Bir bulutun oluşabilmesi için, havanın, yeryüzünden buharlaşan suyu absorbe edemeyecek, yani içine alamayacak kadar düşük sıcaklık ve basınçta olması,...
  3. Uçakları Neden Karakutunun Malzemesinden Yapmıyorlar?

Uçakları Neden Karakutunun Malzemesinden Yapmıyorlar?

neden uçakları kara kutunun malzemesinden yapmıyorlar uçaklar,karakutu,uçaklar hakkında bilgiler,bunları biliyormusunuz,uçakları neden karakutunun malzemesinden yapmıyorlar. Uçak kazalarında uçak paramparça olsa da, denizin dibine gitse de hemen kokpit denilen pilot kabinindeki son konuşmaları kaydeden karakutular aranır. Çoğunlukla korkunç kaza enkazı arasından sağlam olarak bulunan...
  4. Eşim Diyeti Bırakıyor Ne Yapmalıyım

Eşim Diyeti Bırakıyor Ne Yapmalıyım

kilo kilo kilo kurtulmanın bi yolu olmalı hadi bana yardım edin melekler eşim çok tatlı bi o kadar tonton:yahoo:ayyy sevesimm geliyo bölee sıkıp sıkıp:hihi:ama kilo vermesini istiyorum.diyete başlıyo fakat sadece başlıyo:)devamı yok yani kızlar.şuan 115 kilo boyu uzun olduğu için fazla göstermiyo ama bi 15 kilo verse çok mutlu olcam:yahoo:şimdi sizlerden yardımlarınızı istiyorum.onu nasıl ikna...
  5. Yağmurdan önce neden bulutlar kararır ?

Yağmurdan önce neden bulutlar kararır ?

Yağmur yağmadan önce neden bulutlar kararır, her yer simsiyah olur ? O zamanlarda ben çok tırsıyorum, nedir bunun sebebi ?

Sayfayı Paylaş