Umut Kaya Biyografisi

kaprisli

Yeni Üye
Üye
Umut Kaya Biyografisi
umut kaya biyografi umut kaya biyografisi kayanın hayatı hayatı bateristi

umut-kaya-resmi10-4524.jpg

Alternatif Alaturka Rock Tarzıyla UMUT KAYA
Umut Kaya, son dönemde müzik dünyasına önemli sanatçılar kazandıran İzmir’den çıkan en taze isim. O’nu en iyi şu üç kelime anlatıyor: “Alternatif Alaturka Rock”. Alternatif Rock, çoğu müzikseverin aşina olduğu üzere, ana akımdan farklı bir duruşu ve sound’u tanımlıyor. Ancak Umut Kaya’nın en önemli farkı, “Alaturka”lığı. Alaturka kelimesi, O’nun içe kapanık değil dışa dönük, ve arabeskleşmeden yerelleşebilmiş olan müziğini temsil ediyor. Daha iyi anlamak için ülkemizin önde gelen müzik yazarı ve eleştirmenlerinden Tolga Akyıldız’a kulak verelim: “Umut Kaya, gitar-bas-davul duruşunu bozmayan basit sound'u, cazip gırtlak nağmeleri, damardan sözleri ile kısa sürede sevilecek. Sert sound'una rağmen içki sofrasında bile dinlenebileceğine inandığım albümün bence en büyük başarısı da bunu sırtını arabeske dayayarak yapmaması, kendi kıvamını bulması.”
Umut Kaya’nın kendi adını verdiği ilk albümü, Aralık 2008’de Taşoda Müzik etiketiyle raflardaki yerini aldı. Albüm, yakın bir dostun rakı masasında içini döktüğü hissini verirken; dinamizmini ise son şarkıya kadar koruyor. Söz ve bestelerin tamamında Umut Kaya’nın imzası olan albümde toplam 10 parça bulunuyor. Çıkış parçası Mevsimler Geçerken, Aralık itibarıyla müzik kanallarında yayımlanmaya başladı. Albüm tanıtım konseriyle yeni şarkılarını ilk defa 7 Ocak 2009 tarihinde seslendirecek olan sanatçının turnesi de aynı tarihten itibaren başlayacak.
Umut Kaya müzik hayatına lise orkestrasında çalarak başladı. İzmir’de Türkçe canlı müzik geleneğini başlatan Detone isimli grubuyla kısa zamanda hem cover parçalarla, hem de kendi parçalarıyla ün kazandı. Özellikle Mevsimler Geçerken ve Mor Yazma adlı parçaları İzmir dinleyicisi tarafından Bornova marşları olarak nitelendirilir hale geldi. Grup, 2007’de gerçekleşen 12. Roxy Müzik Günleri’nde özel ödüle layık görüldü. Yaban Gülü dizisinin 13. bölümünde canlı performans sergiledi. Umut Kaya’nın aynı zamanda Benim Annem Bir Melek dizisinin jenerik müziğinde imzası bulunmakta.
Umut Kaya, Aralık 2008’de çıkan albümündeki alternatif alaturka rock parçalarının samimiyeti ve sıcaklığıyla, gönüllerde hızlı bir şekilde yer edinecek.

Cevap: Umut Kaya Biyografisi

Kendi ağzından biyografisi:

1981 İzmir doğumluyum. Müzik hayatıma okul orkestrasında davul çalarak başladım. 1999 yılından itibaren yakın zamana kadar grubum Detone'yle İzmir'in önemli rock barlarında canlı performanslar yaptım. İzmir'de Türkçe rock müziğinin yaygınlaşmasında ilk adımları Detone ile attık. Emre Aydın'la beraber albümü öncesinde bir süre performanslar gerçekleştirdik. Ayrıca bildiğiniz gibi o zamanki Detone adlı grubumla Roxy Müzik Günleri'nde jüri özel ödülü aldık. Jack Daniels Rock Müzik Yarışması'nda finale kadar geldik, ancak teknik nedenlerden dolayı geri çekilmek zorunda kaldık. Sonrasında İstanbul'a yerleştim ve "Benim Annem Bir Melek" dizisinin jenerik müziğini besteledim. Bunun dışında Taksim'de çeşitli mekanlarda bar performanslarım oldu.

Geri