gebe
  1. fırtına

fırtına Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    29
    Ödül Puanları:
    0

üniveriste har(a)çları....

Konu, 'Çöplük' kısmında fırtına tarafından paylaşıldı.

Üniversite harçlarına %10 zam geldi. İşte fakültelerin zamlı harç ücretleri...

Üniversite öğrencilerinin ödediği katkı payına (harç) ortalama yüzde 10 zam geliyor. Her yıl yaz aylarında belirlenen harçları görüşen YÖK, öğrencilerin ödeyeceği katkı payının enflasyon oranında artırılmasını istedi. YÖK, harçların arttırılması için aldığı kararı Milli Eğitim Bakanlığı'na gönderirken bu konudaki son kararı Maliye Bakanlığı'nın da görüşü alındıktan sonra Bakanlar Kurulu verecek. Geçen sene harçlar ortalama yüzde 5 zamlanmıştı.

Bakanlar Kurulu'nun da YÖK'ün teklifini kabul etmesi halinde en yüksek harcı 550 YTL ile tıp fakültesi ve devlet konservatuvarı öğrencileri ödeyecek.

Mühendislik fakültelerinin harcı 332 YTL'den 365 YTL'ye çıkacak.

Hukuk, iktisat, işletme ve siyasal bilgiler fakültelerinin harcı ise 269 YTL'den 295 YTL'ye yükselecek.

İlahiyat, eğitim bilimleri ve fen-edebiyat fakültelerinin harcı da 268 YTL olacak.

İkinci öğretim ücretleri ise 910 YTL (iletişim, fen edebiyat) ile 4 bin 32 YTL (konservatuvar, sivil havacılık) arasında değişecek.

Zaman'ın haberine göre mühendisliklerin ikinci öğretim ücreti 1.314 YTL'den 1.445 YTL'ye, ilahiyat, eğitim ile dil tarih ve coğrafya fakültelerinin ikinci öğretim harcı 882'den 970 YTL'ye yükselecek.

Üniversite yönetim kurulları, belirlenen öğrenci katkı miktarlarını 'üniversitelerin özellikleri, öğrenim dallarının nitelikleri ve sürelerini göz önünde tutarak' %20 oranına kadar artırabilecek.

Öğrenci katkı payını süresi içinde ödemeyen öğrencilerin kayıtları yapılmayacak ve yenilenmeyecek. Öğrenci katkı payı iki eşit taksitte ödenecek. İlk taksit eğitim-öğretim yılı başında kayıt olma ve yenileme sırasında, ikinci taksit ise ikinci sömestr başında kayıt yenilenirken, sömestr sistemi uygulanmayan eğitim programlarında ise şubat ayında kayıt yenileme sırasında ödenecek.

üniveriste har(a)çları.... konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Ata bin, saatte 600 kalori harca

Ata bin, saatte 600 kalori harca

ata binen kadın ata binen kadınlar NTALYA (İHA) - Ata binerek saatte 600 kalori harcayabilirsiniz. Antalya’da Orfe at çiftliği, yerli ve yabancı turistlere yönelik hazırladıkları zayıflama paketleriyle, turistleri, hem zayıflatıyor hem de güzel bir tatil geçirme fırsatı sunuyor. Konaklamasız 500 ile 750 YTL’lik paketlerin içinde biniciliğin dışında bir de en çok kalori kaybettiren sporların...
  2. hara

hara

Bolluk, murat, kısmet ile ilgilidir.
  3. Emre Aydın - Geçen Cuma

Emre Aydın - Geçen Cuma

geçen cuma gördüm sni bn deildim yanındaki görmemiş gibi yaptm biraz daha hızlandım koştum sonra uzaklaştım düştüm artık yoldan çıktım bilsen neler kaçırdın peki bn nerde yanlış yaptım dur brz snde düşün bn artk çok deiştim hep sustum hep dinledim snde düşün(2)
  4. üniveriste diplomanız internetten

üniveriste diplomanız internetten

Artık internetten diploma alabileceksiniz. Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Rektörü Prof. Dr. Mehmet Durman, lisans düzeyinde uzaktan eğitim vermek için hazırladıkları projenin YÖK tarafından onaylandığını belirterek, Türkiye'de ilk kez uygulanan proje kapsamında, ek kontenjanla öğrenci alacaklarını söyledi. Prof. Dr. Durman, 1997 yılında başladıkları SAÜ İnternet Destekli Eğitim çalışmasında...
  5. Çamur-Hara

Çamur-Hara

Dize geldim anladımki bu alem budur Yazamadım sevdiğime beş altı satır Neyse dedim ve duruldum tutuldum aşka Hem üzüldüm hemde üzdüm susaydım keşke Duman oldu o halimden eser kalmadı Aşkım ziyanım gülüm baharım Meyhanelerde sakiler derman olmadı Çok istedim olsun diye sensiz olmadı Bana yine gül yüzünle gel tek sözünle gel Gözüm yolda gönlüm sende kaldığı anda gel Yana yana yaz oldu kışım...

Sayfayı Paylaş