gebe
  1. İzmirella

İzmirella Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    10
    Ödül Puanları:
    0

Ünlü bir öyküdür bu...

Konu, 'Hayat Bilgisi' kısmında İzmirella tarafından paylaşıldı.

Ünlü bir öyküdür bu. Bir imparator sabah gezintisi sırasında bir dilenciye rastlar. 'Dile benden ne dilersen' der. Dilenci güler ve: 'Sanki dileğimi gerçekleştirebilecekmiş gibi soruyorsunuz.' diye yanıtlar. Kral alınır ve söyleşi koyulaşır....Pek tabii her dediğini yerine getirebilirim. Sen söyle hele; ne istiyorsun?

'Söz vermeden önce iki kez düşünün kralım'. Dilenci sıradan bir dilenci değildir. İmparatorun ilk yaşantısında öğretmeni olmuştur. Ve ona şu sözü vermiştir. 'Bundan sonraki yaşantında tekrar karşına çıkıp seni uyaracağım.' İmparator olayı çoktan unutmuştur. Zaten geçmişi hangimiz noktasına virgülüne kadar anımsayabiliriz ki? Birlikte yaşlanan kişilerin bile anıları farklıdır. Bu nedenle imparator bastırır.

Ne istersen verebilirim. Ben güçlü bir imparatorum. Yerine getiremeyeceğim hiçbir dileğin olamaz. Bunun üzerine dilenci, çanağını uzatıp, 'Şu çanağı herhangi bir şeyle doldurabilir misiniz?' diye sorar. İmparator kahkaha atar ve vezirine çanağı altınla doldurmasını emreder. Çanak dolup taşmakta ve anında boşalmaktadır. Paralar buhar olup uçmaktadır sanki. İmparatorun onuru kırılır. Bir dilenci çanağını dolduramadığı kulaktan kulağa yayılır. Giderek pırlantalar, elmaslar, yakutlar akıtılır çanağa. Ne var ki çanağın dibi yoktur sanki. Yer yutar ama boş kalır. İmparator yenik düşmüştür. Dilenciye yakarır: 'Tamam, sen kazandın. Dileğini yerine getiremedim ama ne olur bana çanağın neden yapılmış olduğunu itiraf et.'

Çok basit, diye yanıtlar dilenci. İnsan dimağından yapılmıştır. Yani insanın arzu ve isteklerinden. Doymak bilmez oluşu da bundandır. Bu gerçeği bir kez kavrarsan yaşantın değişir.

İstek nedir ki! İstek ulaşılana kadar, belli bir süre heyacan veren bir duygudur. Örneğin; bir araba istersin... bir yat... bir ev... bir eş... vs vs... Tek tek her birini elde ettiğinde, tümü anlamını yitirir. Neden? Çünkü beynin, aklın onları dışlar. Araba garajdadır ve artık istek uyandırmamaktadır. Heyecan, onu elde ettiğinde sönüp gitmiştir. Eş yatağında, para cebindeyse, onlara erişmek için katlandığın yoğun istek yok oluverir. Gene boşluğa düşer, yeni bir istek yaratmak zorunda kalırsın....

İstek doyumsuzluk uyandırır ve giderek dilenci olursun. Bir istekten bir diğerine çırpınıp durursun. Amacına ulaşır ulaşmaz bir yenisini yaratırsın. İsteğin bu yönünü kavradığında hayatının dönüm noktasındasın demektir. Sürekli yolculuk hali iyi sonuç vermez. Geri dön... Evine dön... Seni mutlu edecek öğeleri dışında değil, kendi içinde ara!

2. aSqimSin

aSqimSin Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    20
    Ödül Puanları:
    0
    Cevap: Ünlü bir öyküdür bu...
    teşekkürler canım öykü için

3. ρємвє_мєℓєк

ρємвє_мєℓєк Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    3
    Ödül Puanları:
    0

çok teşekkürler

4. Bilge Gökçen

Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    108
    Ödül Puanları:
    0

Gerçekten güzeldi...

Rilke'nin Die Insel'den bir alıntısını vermek istiyorum ben de:

"Nah ist nur Innres, alles andre fern"

Sadece içte olan yakındır, başka herşey uzakta...

Gerçekten de öyle...

5. zuzu65

zuzu65 Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    19
    Ödül Puanları:
    0
    hayatta her ilklere sıfırdan desteksız yardımsız basladım her konuda ama bu bir yaradılış ve prensıp meselesıdır.tırmanmak zorlanmak onun zevkını alarak yaptığım her başarımdan büyük bir keyif alarak katıldığım maratondu hayat benim için.şükürler olsun bugün ku konumuma oda hayatın bana geri verdiği bir hediye ama burda küçük bir hatırlatma durulması gerektiği nokta dada durmasını bilmezsen o maratona boşuna katılmış olursun.çıktığın yarışta elenmek de var pes etmekde var kendını fazla hırpalatıp zorlayıp hırslarınıp finishi görememekte var.emekle mantıkla zamanlamayı doğru kullandığın sürece yaşamla dengeyi kurmuşsun demektir....
    arkadaşım hakikaten zevkle yorum yaptığım güzel hoş bir anlatım...çok teşekkürler ederim

6. @şK_MeLeĞ!.

@şK_MeLeĞ!. Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    20
    Ödül Puanları:
    0

çok guzel olmuş canım tşekkur ederımm

7. __nazlim__

__nazlim__ Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    tesekkrlerr

Ünlü bir öyküdür bu... konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. bir öykü de hayattan...

bir öykü de hayattan...

”Kısa bir öyküdür hayat; uğruna upuzun acılar çektiğimiz, kısa bir türküdür , bir kez daha dinlemek için delirdiğimiz!” der ünlü bir şair. Bu kadar güzel tanımlanır ”hayat”dediğimiz sınav. Bazen bilmiyorum nasıl yaşamam gerektiğini… Nasıl yaşamalıyım? Nasıl davran malıyım? Herkesi sevmeli miyim? Sevebilir miyim? Günlük mü yaşamalıyım? Yoksa geleceğe yatırım mı yapmalıyım? Ne...
  2. Klozet ( Gülümseten Bir Öykü)

Klozet ( Gülümseten Bir Öykü)

Bu hikayeyi okuyunca yüzümde öyle kocaman bir gülümseme oluştu ki sizlerle paylaşmadan edemedim meleklerim. Anne dışarıda alış-verişteydi. İki buçuk yaşındaki bebeğe babası gözkulak oluyordu.Aslında bu pek de zor bir şey değildi. Yavrucak halının üzerinde 'çay seti' oyuncağıyla oynarken baba da koltuğunda gazetesini okuyor, ara sıra da bebeğinin kendisine -çay seti oyuncağının minik...
  3. Ünlü Çiftlerin Tanışma Öyküleri

Ünlü Çiftlerin Tanışma Öyküleri

burak hakki sema simsek burak hakkının eşi hakki sema simsek ebru şallı hamile Türkiye'nin ünlü çiftlerinin evlilik hikayeleri...Nasıl tanıştılar nasıl evlendiler...Bazılarının ki gerçekten masal gibi... Mustafa Sandal – Emina Jahovic Onlarınki tıpkı bir peri masalı gibi… Mustafa ile Emina Bodrum'da tanıştılar. Konser vereceği Bodrum'a arkadaşının ısrarı üzerine iki gün önce gitmiş...
  4. Gökhan Türkmen - Bir Öykü

Gökhan Türkmen - Bir Öykü

gökhan türkmen gökhan türkmen bir öykü sözleri bir rüya rüya şarkı sözü Son zamanlarda sıklıkla dinlediğim şarkılara arasında yer alan Gökhan Türkmenin Bir Rüya adlı şarkısı, paylaşım sitelerinde de klibiyle de oldukça ilgi görüyor... sizlere tavsiyem klibini de izlemeniz.. Bir Öykü Ah bu sana ilk olmuşken ne acı ki son şarkım bu çok mu kolaydı yoksa zor mu sisli aşk mı tutku mu oldu...
  5. Bir öykü yazalım ...

Bir öykü yazalım ...

Merhabalar degerli misafirimiz, sitemizde toplu bir temizlik yapmak zorunda kaldik. Su anda gormek istediginiz konuyu maalesef sizlere sunamiyoruz. ilgili sayfamizin google siralamalarindan dusmesi icin gerekli algoritmik degerleri sitemize verdik. Verdigimiz rahatsizlik icin sizlerden ozur dileriz. Dilerseniz yukaridan sitemizin logosuna tiklayarak anasayfamiza gidebilir, Ya da ust sag...

Sayfayı Paylaş