gebe
  1. cns_01

cns_01 Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    95
    Ödül Puanları:
    0

Unutkanlar bu haberi okusun

Konu, 'Bilgi Hayattır' kısmında cns_01 tarafından paylaşıldı.

deney, unutkanlik, önlem, ilaclar, umut, ile ilgili tüm bilgileri burada bulabilirisniz

Unutkanlar bu haberi okusun

Almanya`da fareler üzerinde yapılan araştırmaya göre, beyindeki moleküler değişimler öğrenme ve hafızaya ilişkin genlerin işleyişini engelliyor.

Almanya`daki Göttingen Avrupa Sinirbilimi Enstitüsünden Andre Fischer ve ekibinin fareler üzerinde yaptığı araştırma, beyindeki moleküler değişimlerin öğrenme ve hafızaya ilişkin genlerin işleyişini engellediğini gösterdi.

Fischer ve ekibi, genç ve yaşlı farelerin bir yeri hatırlama becerisini karşılaştırdı. Belli bir bölmeye geldiklerinde farelere ayaklarından elektrik şoku verildi.

Bir saat sonra 3 aylık genç farelerin beynindeki hafıza ve yön bulmadan önemli rol oynayan hipokampus bölümündeki yaklaşık 2 bin genin daha etkin olduğu görüldü. Yaşlı farelerde ise sadece 6 genin etkin olduğu belirlendi.

HAFIZA KAYBINI ÖNLEYEN İLAÇLAR İÇİN UMUT
    Genç farelerde bölme ve elektrik şoku arasındaki bağlantının asetilasyon adı verilen bir tür kimyasal değişime neden olduğunu belirten bilim adamları, az olan asetilasyonu eski haline getirmek için yaşlı farelerin beynine ilaç enjekte etti. İlaç verilen farelerin genlerindeki etkinliğin de gençlerinkiyle benzer olduğu görüldü.

Bilim adamları, bu sonuçların insanların katıldığı araştırmalarda da doğrulanması halinde, bir gün yaşa bağlı hafıza kaybını önleyebilecek ilaçların geliştirilebileceği belirtti.

Kaynak;aa.com.tr

Unutkanlar bu haberi okusun konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. bu konuyu sakın okuma!

bu konuyu sakın okuma!

sakın okuma bu yazıyı okumak kesinlikle yasaktır!!! Aslında sana bunu okumaman gerektiğini taa başlığı yazarken söyledim ama beni dinlemiyorsun bak... hala devam ediyorsun okumaya, galiba birşeyler öğrenebileceğini sanıyorsun fakat havanı alırsın. Çünkü bu yazıda işine yarar bir şey yok.Tekrar tekrar etmeme rağmen hala okuyorsun! Büyük ihtimalle sorunlu bir insan olmalısın sen, insanların...
  2. Abd bu haberi konuşuyor

Abd bu haberi konuşuyor

ABD BU HABERİ KONUŞUYORBir yastıkta kocayın diyecem ama diyemiyorum :D ABD'DE İĞRENÇ BİR TARTIŞMA MAGAZİN BASININI MEŞGÜL EDİYOR. ÜNLÜ YILDIZ LINDSAY LOHAN YIL SONUNA DOĞRU LEZBİYEN SEVGİLİSİ SAMANTHA İLE EVLİLİK HAZIRLIĞI YAPIYOR. Bu ilişkiye şiddetle karşı çıkan Lindsay Lohan'ın babası Michael Lohan kızına ve sevgilisine savaş açtı. Kızının sevgilisi Samantha'nın tuvalet kağıdı...
  3. Laptop kullanan herkes bu haberi okusun!

Laptop kullanan herkes bu haberi okusun!

Çok önemli! Diz üstü ya da taşınabilir bilgisayar isimleriyle bilinen “Laptop” bilgisayarlar, yüksek teknolojinin hızını iş yaşamına taşıyor ve büyük kolaylıklar sağlıyor. Ancak sağlımıza verdikleri zararlarla da olumsuz etkilenmemize yol açıyor. Laptop kullanırken sağlığı korumanın yolları * Laptop'u mouse ile kullanmak, fazla sayıda bilek ve omuz hareketine yol açar. Bu nedenle klavyeyi...
  4. Bu Haberler Gülmekten Öldürür

Bu Haberler Gülmekten Öldürür

EVet melekler şimdi sırada melekler mekanı ana haberleri ,bazı komik haberlerle karşınızdaaaa 2001 yılında yurtta ve dünyada yaşanan bazı "garip olaylar" ın başlıklarını size sunuyoruz. -------------------------------------------------------------------------------- • Nevşehir'de dövüş horozlarını kaçırıp yediler. (8 Ocak) • Nuriş, Alaattin Çakıcı'ya "Sanal Pokemon"...
  5. Bu haberler beni yıpratmaz

Bu haberler beni yıpratmaz

Önce eşiyle ayrılacağı yazılan sonra bir aile dostuyla eşinin buluştuğu yönünde çıkan haberlere ateş püsküren Erbil, “Türk halkı beni çok iyi tanıyor. Bu haberler beni yıpratamaz. Tuğba, şöhretli biri değil. Dolayısıyla günlük yaşamında nasılsa dışarıda da öyle davranır. Birileri dedikodu yapacak diye aile dostuyla konuşmamazlık etmez. Bu haberleri yapanların aklından ne geçiyor bilmiyorum ama...

Sayfayı Paylaş