gebe
  1. MaWiM

MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    2.218
    Ödül Puanları:
    113

Uzaktaki Gökadalar

Konu, 'Kader Rüya Kozmik Gizli İlimler' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

Açıklama : Abell S0740 gökada kümesi olarak kataloglanan bu büyüleyici gökada topluluğu, çok ama çok uzakta, Dünya gezegeninden yaklaşık olarak 450 milyon ışıkyılı ötede yer almaktadır. Kümenin ortasında bulunan büyük eliptik gökadanın baskın olduğu bu keskin Hubble görüntüsü, çok çeşitli şekil ve boyuttaki gökadayı ve ön plandaki kırınım ışınlı birkaç yıldızı göstermektedir. 100.000 ışıkyılından daha geniş olan ve yaklaşık 100 milyar yıldız içeren dev eliptik gökada, kendi gökadamız sarmal Samayolu ile karşılaştırılabilir boyutlardadır. Hubble verileri bu çok uzak gökadalarda dahi, görkemli kolları ve toz şeritlerini; yıldız kümeleri, halka yapıları ve kütleçekimsel merceklenme yaylarını içeren çok sayıda ayrıntıyı açığa çıkarmaktadır. [​IMG]

Uzaktaki Gökadalar konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. En yaşlı gökadalar

En yaşlı gökadalar

Astronomlar, ışığı Dünya'ya 13.5 milyar yılda ulaşan en uzak gökadaları saptadı. Londra'da İngiltere Kraliyet Astronomi Derneği'ne buluşu sunan Richard Ellis ile öğrencisi Dan Stark, keşfin, Hawaii'de Mauna Kea yanardağı tepesinde 4 bin 205 metre rakımda kurulu olan Keck Teleskopu ile yapıldığını söyledi. Astronom Ellis, Reuters ajansına telefonla yaptığı açıklamada, Keck İkiz...
  2. UzaKLarDasIN...

UzaKLarDasIN...

...UzaklardasıN... Ben uçurumun kenarında, Sen aşağıdasın.. Düşemiyorum!! Elimi bağrıma götürdüğümde dokunabiliyorum belki sana ama gözlerimden yüreğime inen kilometrelerce damar kadar uzaksın bana..Yüreğimden gözlerime parıltı olana kadar, yollar eksilitiyor çehreni ! Gel az biraz, yaklaş! Ne Olur ! ? Aç kollarını yada Düşeyim ne olur ! ? ...UzaklardasıN... Ben uçurumun kenarında, Sen...
  3. Uzak

Uzak

uzak duruyorsun artık yakın kalmaktan korkuyorsun... kim aldı ki eline neşteri... ve kim ayırdı ki seninle beni... kırık dökük parçalarımı toparlamaya başladım... iyiyim aslında sen nasıl olduğumu sormasan da... eskisi gibi konuşmasan da benimle iyiyim... sadece nefes alırken birşeyler batıyor göğüs kafesime.. bir de ister is...temez ağlayıveriyorum durup dururken...ama iyiyim..cidden.. senden...

Sayfayı Paylaş