Uzay'da çöp korkusu

Konu, 'Bilim ve Teknik' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

 1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  21.238
  Beğenilen Mesajlar:
  597
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul
  Dünya yörüngesinde dolaşan binlerce parça uzay çöpü, iletişim cihazlarını tehdit ediyor.
  Uluslararası Uzay İstasyonu 12 Mart'ta büyük bir tehlike atlatmıştı. Eski bir uydudan kopan yalnızca 8 milimetre büyüklüğündeki bir parça, saatte 30 bin kilometrelik bir hızla istasyonun yakınlarından geçmişti.
  Uzay istasyonunun sadece dört kilometre uzağından geçmesine rağmen bu küçücük parça korku yarattı ve uzay istasyonunun üç mürettebatı önlem olarak Rus uzay gemisine tahliye edildi. Uzaydaki tehlikeli randevu hasarsız ve can kaybı olmadan atlatıldı, ancak bu kazaların ilerde de gerçekleşme olasılığına uzmanlar kesin gözüyle bakıyor.

  MİLİMETRİK PARÇALARIN KİNETİK ENERJİLERİ

  Uzmanlar geçmişte, uzaya atılan çöplerin tehlikeli olduğu konusunda sık sık uyarıda bulundular. En küçük milimetrik parçaların bile kinetik enerjisi öyle yüksektir ki, uyduya zarar verebilir ve santimetre büyüklüğündekiler ise bir uzay aracını parçalayabilir.

  Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA) uzay çöplerini araştırma programında görevli Mark Matney, dünyaya geri dönenden çok daha fazla evrene çöp yollandığını dile getiriyor: "Biz çarpışmalar ve çarpışma sonucu oluşan bulutlar hakkında bilgi topluyoruz. Mart, Nisan gibi Space Shuttle misyonunun başlayıp başlamayacağına karar vereceğiz."

   
 2. Melekler Mekanı

  Melekler Mekanı Tavsiye İçerikler Üye

  Benzer İçeriklerimiz:
   
Uzay'da çöp korkusu konusuna benzer içeriklerimiz
 1. Evlilik korkusu

  Her zaman çok cesur olmakla övünen erkekleri, evlilik deyince korkudan tir tir titreten ne olabilir? Çok basit... Erkekler sorumlulukların ilişkiyi bozacağını düşünüyor! Erkek için evlilik bilgiye dayalı bir tahminler dizisidir. Öte yandan , hepsi olmasa da bazı kadınlar için ise hayat sezgiden ibarettir. Durumun erkekler için böylesine korkutucu olmasının nedeni de budur. Kadınlar durgun...
 2. Çöp

  süprüntü görmek bayağı işler yapan kimse için hayra, yoksul için zenginliğe, zenginler için yöneticiliğe, mal ve eşya çokluğuna; Çöp, herkes için izzet ve şerefe delalet eder. ( Ayrıca Bakınız; Çöplük, Toz.)İş hayatında başarısızlığa ve adınızın bazı kötü olaylara karışacağınıza işarettir. Kadınlar için bu rüya, aşk hayatında sıkıntı demektir. İş hayatında başarısızlığa ve adınızın bazı kötü...
 3. Çöp:

  Çöp: Çöpler için çöp öğütücüsü kullanılması tavsiye olunur. Bu sayede çöp kutusuna sadece öğütülmeyen çöpler atılır. Çöp öğütücüsünün bulunmadığı durumlarda birden fazla çöp kutusu bulunmalıdır. Biri gündelik çöpler için diğeri de geri dönüşümlüler için kullanılabilir.
 4. Okul Korkusu

  Okula başlama, tüm başlangıçlarda olduğu gibi, hem coşku, hem de biraz kaygı verici bir olaydır. Okul dönemi, çocuk ve ailesi için yepyeni ve önemli bir evredir. Okula başlama; belirli bir olgunluğa ulaşma, sorumluluk alma, bunların getirdiği sevinç yanında, ana babadan ayrı, kendi başına yeni ve bilinmez bir serüvene başlamanın korkularını birlikte içerir. Oyun ve arkadaş deneyimi olmayan,...
 5. Hamilelik korkusu

  hamilelik korkusu adet geçiktirirmi dogum korkusu Merhaba kızlar, küçüklüğümden beri hep bir hamile kalma korkum olmuştur ama korkulucak birşey olmadığını tam tersi güzel bir duygu olduğunu anladım. sizdede varmı bu tarz duygular?

Sayfayı Paylaş