gebe
  1. MaWiM

MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    2.224
    Ödül Puanları:
    113

Vergi, zekat yerine geçer mi?

Konu, 'Dini sorularınız ve cevapları' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

vergi zekat yerine geçer mi vergi vermek Vergi vermek zekat yerine geçer mi?Vergi veren kişinin zekat vermeye zorunluluğu varmıdır sorularını merak ediyorsanız işte cevabı: [​IMG]

Vergi bir vatandaşlık görevidir; zekat ise dinî bir yükümlülüktür. Ayrıca zekat ile vergi, yaptırım kaynağı, temel gaye, oran , miktar ve harcanacağı yerler bakımından birbirinden farklıdır. Bu itibarla, devlete ödenen vergiler zekat yerine geçmez. Zekatın ayrıca verilmesi gerekir.

2. Özel Melek

Özel Melek Forum Okuru

vergi zekat yerine geçer mi
    Bu yüzden vergi zekat yerine geçemez.

3. ßeLeN

ßeLeN Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1.316
    Ödül Puanları:
    113
    Tabiki yerine geçmez..

Vergi, zekat yerine geçer mi? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Yardım Kuruluşlarına Para Vermek Kurban Yerine geçer mi?

Yardım Kuruluşlarına Para Vermek Kurban Yerine geçer mi?

Arkadaşlar, Yardım Kuruluşlarına verilen paralar kurban(udhiye) yerine geçer mi? Yani hiç etini ve kesilen hayvanı görmediğimiz kurban uygulaması veya bağışı "kurban kestim" yerine geçer mi? arzu edenlerin fikirlerini almak isterim.
  2. Havale yoluyla zekat verilebilir mi?

Havale yoluyla zekat verilebilir mi?

caminin bölümleri Zekatı elden vermek mecburmudur?Zekat havale yoluyla verilebilir mi?işte cevabı: Zekat, bizzat elden verilebileceği gibi, vekalet veya havale yoluyla da verilebilir. Burada önemli olan, zekatın zekat alacak kişiye ulaşmasıdır.
  3. Cuma namazının farzı  öğle namazının yerine geçer mi

Cuma namazının farzı öğle namazının yerine geçer mi

Cuma günleri kıldığımız namaz yani cuma namazı tam olarak öğlen namazı yerine geçiyor mu ? Bu hususta yazılı bir bilgi ve ya bildiğiniz birşey var mı paylaşın benimle. Hayırlı sahurlar.
  4. Öğrenciye Zekat Verilir mi ?

Öğrenciye Zekat Verilir mi ?

öğrenciye zekat verilir mi zekat öğrenciye verilir mi Genelde zekat verilirken akıllara takılan bir sorudur bu soru melekler :) Öğrenciye zekat verilir mi? Eğer öğrenci ergenlik çağındaysa ve kendine ait malı mülkü yoksa, babası zengin de olsa o öğrenciye zekat verilir. Tam açıklamayı kaynaklarıyla şöyle yapalım... İslâm'da aile fertleri arasında mal birliği değil, mal ayrılığı esası...
  5. Duş Almak Abdest Yerine Geçer mi acaba

Duş Almak Abdest Yerine Geçer mi acaba

Kızlar diyelim ki duş aldık ve abdest almaya gerek duymadık sonra namaz kıldık bu günah mı? Duş Almak Abdest Yerine Geçer mi bu konuda bilgi sahibi olanlar yazsın bana

Sayfayı Paylaş