gebe
  1. TİTAN

TİTAN Forum Okuru

Yangın Söndürme Tüpünün İcadı

Konu, 'Bunları Biliyor musunuz ?' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

yangın söndürme tüpü nasıl bulundu yangın söndürme tüpü nezaman bulundu yangın söndürme tüpü hakkında bilgi

Sevgili melekler, bu yazımızda yangın söndürme tüpünün icadı ve kimin bulduğu ile ilgili olarak sizlere bilgiler vereceğiz :)

İlk yangın söndürücü Alman fizikçi M. Fuches tarafından 1734 yılında yapıldı. Bu ilk yangın söndürücü, yangın sırasında alevlerin üzerine fırlatılmak üzere içi tuzlu su dolu cam toplardan oluşuyordu. Birinci Dünya Savaşı’na kadar, gazetelerde, evlerinde çıkan bir yangını bu aygıtla söndüren bir ailenin resmini içeren ilanlar yayınlandı. Modern yangın söndürme tüplerinin ilkini, 1816 yılında, Edinburgh’da George Manby yaptı. Manby, 1813 yılında korkunç bir yangına tanık olmuştu. Bir apartmanın beşinci katında çıkan yangın, aşağıdan hiçbir müdahale yapılamadığı için kısa zamanda yayılmış ve bütün binayı kaplamıştı. O zaman Manby’nin aklına bir şey takıldı. Eğer yangının çıktığı yerde ilk anda müdahale edebilecek bir şeyler olsaydı, felaket bu denli büyük boyutlara ulaşmayabilirdi. Bunun üzerine böyle bir aygıt geliştirmek için çalışmalara başladı. 1816 yılında, silindir şeklinde bakırdan bir yangın söndürücü yaptı.

60 santim yüksekliğindeki bu silindirin üçte ikisi, içinde kul bulunan suyla doldurulmuştu. Kalan üçte birlik bölüme de basınçlı hava sıkıştırıldı. Su, basınç sayesinde alevlerin üzerine püskürtülüyordu. Manby’nin yangın söndürücüsü, Long Acre’da, Hadley Simpkin and Lott firmasınca seri olarak üretildi. İlk birkaç yüz adetlik satıştan sonra, söndürücülere olan ilgi azaldı. Yangın söndürücülerin gerçek önemi, yarım yüzyıl sonra yangın felaketlerinin yaygınlaşmasıyla yeniden anlaşıldı.

Yangın Söndürme Tüpünün İcadı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Yangın söndürme aracı

Yangın söndürme aracı

Yangın söndürme araçlarının temel görevi yanan cismin hava ile ilişkisini kesmektir. Çoğu zaman havadan ağır , yanıcı olmayan gazlardan ve diğer maddelerden faydalanır. Karbondioksit havadan ağır ve yanıcı olmayan bir gazdır. Aynı şekilde sabun köpüğünde havadan ağır bir maddedir. Ve yangın söndürücü olarak kullanılabilir. Bu deneyi anne , babanızla veya öğretmeninizle bahçede yapmanız uygun...
  2. Yangın Var

Yangın Var

yangın var 3 Bir gemi kazası sonrası 4 kişi okyanusun ortasındaki küçük bir adada mahsur kalır. Ada tamamen kurumuş otlarla kaplıdır. Bir gün sabah kalktıklarında, adanın diğer tarafında yangın çıktığını ve üzerlerine doğru ilerlediğini görürler. Belli bir süre sonra yangın tüm adayı yakıp kül etmiştir ama 4 adam hala hayattadırlar. Bu nasıl olmuştur? (Yangın esnasında kesinlikle suya...
  3. Tüp geçiti kim buldu, tüp geçidin icadı

Tüp geçiti kim buldu, tüp geçidin icadı

tüpü kim icat etti Bu yazı: Tüp geçiti kim buldu, tüp geçidin icadı, tüp geçit ne zaman bulundu, tüp geçit nasıl bulundu, tüp geçit hakkında bilgi, tüp geçit ilk nerde yapıldı hakkında bilgiler içermektedir. Geçenler de, tüp geçit ile ilgili çok komik bir fıkra okumuştum :D:D Sonra dedim ki "beni bu kadar güldüren, tüp geçit hakkında bilgiler edinmek lazım" diye ve nihayetinde...
  4. Yangın söndürme tüpünü kim buldu, yangın söndürme tüpünün icadı

Yangın söndürme tüpünü kim buldu, yangın söndürme tüpünün icadı

Bu yazı: Yangın söndürme tüpünü kim buldu, yangın söndürme tüpünün icadı, yangın söndürme tüpü nasıl bulundu, yangın söndürme tüpü nezaman bulundu, yangın söndürme tüpü hakkında bilgiler içermektedir. "Yangın" söylemesi bile ne kadar ürkütücü değil mi Melek'lerim? Zira ürkütücü diye de bu konu hakkında tedbirli yada bilgili olmamak da gerekmiyor diyor ve size yangın tüpü hakkında...
  5. Yangın Söndürme Tüpünü Kim Buldu

Yangın Söndürme Tüpünü Kim Buldu

Yangın Söndürme Tüpünü Kim Buldu arkadaşlar bana bu konuda acilen bilgi yazarsanız çok sevinirim :)

Sayfayı Paylaş