gebe
  1. BEYZA21

BEYZA21 ♥ سن بنيم جننتيم نفسيمسين ♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    1.516
    Ödül Puanları:
    113

Yara Yaktirma (koterizasyon) Nedir?

Konu, 'Gebelik' kısmında BEYZA21 tarafından paylaşıldı.

rahim yarası yaktırma nedir,yara yaktırma acılı bir işlemmi,yara yaktırma nasıl yapılır,rahim yarası yaktıranlar,yara yaktırma hakkında bilgiler r.jpg

Rahim ağzında izlenen yaralarda en sık uygulanan tedavi yöntemi koterizasyon (yara yakma) yöntemidir. Koterizasyon yani yakma işlemi rahim ağzında yara saptanan hastalara smear testi yaptıktan sonra smear sonucu normal ise yapılır.

İşlem normal jinekolojik muayene masasında uygulanır ve en fazla 4-5 dakika kadar sürer. İşlem sırasında lokal veya genel anestezi uygulanmasına gerk yoktur çünkü hasta hemen hemen hiçbirşey hissetmez. Bu nedenle hastanede veya muayenehanede rahatlıkla uygulanabilen bir işlemdir. Hasta jinekolojik muayene masasına alındıktan sonra öncelikle normal muayene spekulumu takılarak rahim ağzı (serviks) görünür. Daha sonra koter aletinin kaleme benzer ucu ile rahim ağzına dokunularak işlem yapılır. Son olarak spekulum çıkarılır ve hasta hemen ayağa kalkarak günlük hayatına devam edebilir. İşlemden sonra ağrı veya hastanın normal hayatını etkişeyecek herhangi bir şikayet olmaz.

Yara yakma işleminden sonra 1 ay cinsel ilşki yasaklanır. Bu sürede sulu, beyaz veya hafif pembe kırmızı akıntı olabilir. Ara ara lekelenmeler olabilir. Bu şikayetler bir kaç haftada geçer. 1-2 ay içerisinde yakılan yerdeki epitel hüsreleri yenilenerek normal iyileşmiş görünüm alır.

Yara Yaktirma (koterizasyon) Nedir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. yardım ne olurrr

yardım ne olurrr

ya ben hep dertlerle cıkıyorum karsınıza ama baska dertlesecegım kımse yok ve sızın ıctenlıgınıze ablalıgınıza annelıgıne guvendıgım ıcın sızınle paylasıyorum sorunum su benı tanıyanlar en buyuk sorunumun esım oldugunu bılır beklıyorum ınsallah duzelecek dıyorum ama nafıle duzelmekten cok ıyıce kotulesıyor anlam veremıyorum bana sankı karısı degılde bı yabancıymısım gıbı davranıyor her...
  2. İlk yardım nedir

İlk yardım nedir

Herhangi bir kaza yada yaşamı tehlikeye düşüren durumda, sağlık görevlilerinin yardımı sağlanıncaya kadar, hayatın kurtarılması yada durumun daha kötüye gitmesini önlemek amacıyla, ilaçsız olarak yapılan uygulamalara ilk yardım denir. İLK YARDIMDA AMAÇ NEDİR? 1.Yaşamı koruma ve sürdürülmesini sağlama 2.Durumun kötüleşmesini engelleme 3.İyileşmesini kolaylaştırma İLKYARDIMCININ ÖZELLİKLERİ VE...
  3. Teoman - Yarından Bana Ne

Teoman - Yarından Bana Ne

Bu akşamüstü yine ben otururken penceremde Yorgun gün sırtımda Sağda solda insanlar görüyorum Hepsi birden koşuyorlar mutlu yarına Birkaç gün evvel olsaydı Ben de koşardım onlarla Bugün ben kaybettim Benim için yarın olan tek sevgim,kime ne? Şimdi ben gülüyorum Herşey tatsız ve anlamsız bugün artık Yarından bana ne Bundan sonra tek başıma ben Ne yaparım, nereye giderim boş umutlarla? Bir...
  4. yardım edinn ne yapayım :(

yardım edinn ne yapayım :(

kızlarr ya hanı evlılık arefesınyım yaaa cok agresıfım yaa herkeze bagırıyorum herkeze kızıyorum ama bu hastalıgımında verdıgı bırseymısdoktorum dedı ama ben en az moral bozukluguyla atlatmak ıstıyorum hadıı yardım edın bana nepayayım tedavımı olayımm :18::18:
  5. engellilere yardım  eden kurluşlar nelerdi?

engellilere yardım eden kurluşlar nelerdi?

eski tarihte engellilere yardım ettiği söylenen kuşlar var arkadaşlar ya bu kuşların ismi nedir hangileridir bilen var mı ? engellilere yardım eden kuruluşlar nelerdi?

Sayfayı Paylaş