gebe
  1. PeLiNiM

PeLiNiM Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    57
    Ödül Puanları:
    0

Yardım Kuruluşlarına Para Vermek Kurban Yerine geçer mi?

Konu, 'Dini sorularınız ve cevapları' kısmında PeLiNiM tarafından paylaşıldı.

Arkadaşlar, Yardım Kuruluşlarına verilen paralar kurban(udhiye) yerine geçer mi? Yani hiç etini ve kesilen hayvanı görmediğimiz kurban uygulaması veya bağışı "kurban kestim" yerine geçer mi? arzu edenlerin fikirlerini almak isterim.

2. makber

makber Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    9
    Ödül Puanları:
    0
    kurbanın kesildiğine emin olacağın bi kuruluşsa tabiki kurban vacibiyeti yerine gelir mesela bilinen İHH - CANSUYU ve DİYANET vakıfları kesildiğine dair size cd ulaştırıyo (((pelinsu kardeşimizin vekaletiyle bismillah allahu ekber denilip kesildiğini bile gösteriyolar))) bence bi kuruluşa bağış yapmak istiyosan bu 3'ünden birini tercih et...

3. PeLiNiM

PeLiNiM Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    57
    Ödül Puanları:
    0
    Teşekkürler canım:)

4. AuSSie-AnGeL

AuSSie-AnGeL Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    780
    Ödül Puanları:
    113
    Ahh pelin ablam dun aksam yemeğinde ki tartışma konusu buydu.. tam güzel bir konuya değinmissin kuzum.... bakalım sonuç ne çıkacak merak ediyorum....

5. ilkimsu

ilkimsu Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    120
    Ödül Puanları:
    0
    benim halamlar bağış amaclı kestiriyorlar ama gözleri önünde kesiliyor ve ordan direk bağıs amaclı durumu olmayan ailelere dağıtıyolardı kendilerine bırakmıyorlardı..

Yardım Kuruluşlarına Para Vermek Kurban Yerine geçer mi? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Adak yerine para verilebilir mi

Adak yerine para verilebilir mi

Arkadaşlarım benim bir adağım var bunu yerine getirmesem de yerine para versem ne olur, yani adak verecek kişi başka bir mağdura yada ihtiyaç sahibine para verebilir mi
  2. Adak Yerine Para Vermek Caiz midir?

Adak Yerine Para Vermek Caiz midir?

adak yerine para caiz midir verilebilir mi ne yapılmalı sorunun cevabı islami hükmü ile ilgili bilgiler burada melekler Bir işimiz ters gittiğinde başımız sıkıntıdan kurtulamadığında adak adarız melekler :) Bu adak her türlü olabilir.Oruç tutmak,kurban kesmek,para vermek gibi .Yalnız burada dikkat edilmesi gereken nokta ne adandıysa onun yapılmasıdır.Yani kurban adayan kurban kesmeli ,oruç...
  3. Zekat Yardım Kuruluşları Vasıtasıyla Verilir mi?

Zekat Yardım Kuruluşları Vasıtasıyla Verilir mi?

zekat nasıl verilir, yardım kuruluşlarıyla zekat, zekat nasıl verilir Zekâtta asıl olan “temlik”tir. Yani ayette sayılan sekiz sınıfa tahsis edilmesidir. Ancak kimi durumlarda zekât veren kimse, zekâta en fazla ihtiyaç duyan hak sahiplerine ulaşamayabilir. Böyle durumlarda “vekâlet” sistemi ile uzak yerlerdeki hak sahiplerine zekâtı ulaştırmak mümkün olur. Şöyle ki, zekât verecek kimse,...
  4. Kurban kesmek yerine sadaka vermek doğrumudur?

Kurban kesmek yerine sadaka vermek doğrumudur?

İbadetler Allah’ın emirleridir. Samimiyet ise ibadette en önemli temeldir. İbadette samimiyetin bir çok ölçüleri vardır. Bunlardan en önemlisi ibadetin sadece emredildiği için yapılması ve sorgulanmamasıdır. Allah hikmeti gereği bazı ibadetleri bizlere emreder. Bizler aklımızla bu hikmetleri anlayamayabiliriz. Fakat işin bu kısmını düşünmeden doğrudan emredildiği şekliyle yaparız. Çünkü...
  5. Sizce Makbule Geçer Mi?

Sizce Makbule Geçer Mi?

Fakir birine sadaka vermek (et değil) kurban kesme ihtiyacını giderir mi? Kesmek gerekir mi? Maddi durum da yetersizse sayılır mı?? :uhu:

Sayfayı Paylaş