Yatak odanızı tasarlarken...

M

Misafir

Forum Okuru

Evin belki de en önemli odalarından biridir yatak odaları… Yorgunluğumuzu, uykusuzluğumuzu taşırız bu odaya… Belki de yatağımızın konforunu en fazla hissettiğimiz zaman da bu zamandır.

Acaba yatağınıza uzandığınızda hiç düşündünüz mü, bir yatak odası tasarlamadan önce tasarımcı neyi hayal ediyor? Ya da ürün geliştirme uzmanları, ürünlerin model ve dizaynına karar verirken ya da ürünlerin malzemelerini seçerken en çok hangi özellikler üzerinde duruyorlar.

İşte size Calligaris baş tasarımcısı Gianni Ferro’nun hisleri; "Önce o odanın atmosferi düşünmek gerekir. Ben yeni bir yatak odası koleksiyonu tasarladığım günlerde, hep evimde yatak odamda olduğumu düşünüyorum. O odanın atmosferini hayal ediyorum. Sonra o atmosfer bir koku olarak tasarım masama ve eskizlerime yansımaya başlıyor. Bu atmosfere kendimce isimler veriyorum. Ama bunun adı konsept değil bende sadece o atmosferin ismi ve belkide ürünü satın alana da bunu yansıtabiliyorum" diyor.

Calligaris’in Balance model yatağı, city model komidini, şifonyeri ve çekmeceli çamaşır dolabı konbinasyonunda atmosfer; sadeliğin çekiciliği üzerine kurgulanmış… Tüm kombinasyon düşünülürken, odanın ortasına yatağı yerleştirmek ve yan aksesuarları tamamlayarak yaşam alanı oluşturmak ilk hedef olarak kurgulanmamış. Eğimli yatak başından başlayan hareket, komidine uzandığında sert hat ile kesilmiş. Dar ve uzun olarak tasarlanan şifonyerler ise yataktan kaynaklanan yatay atmosferi yükselterek, odaya ferahlık katmayı hedeflemiş. Koleksiyon, wenge ve kiraz ahşap seçenekleriyle zenginleştirilmiş... Komidinin, dolap takımının üst tezgahı; koyu kahve, extra beyaz renkli veya buzlu cam olabilme özelliğine de kavuşturularak, tasarım tamamlanmış.

Gianni Ferro’nun bu modeli tasarlarken, "sadeliğin çekiciliği" atmosferini hayal etmiş. Yatak odanızı seçerken bu atmosferi göz önünde bulundurmanızı öneririz.

Dünya’da 80’den fazla ülkede beğeniyle kullanılan Calligaris; masa, sandalye, aksesuar mobilya, işlevsel mobilya, home office mobilyaları, yemek odaları gibi çok geniş bir yelpazede üretiliyor. Ülkemizde Mubado Group tarafından temsil edilen Calligaris, seçkin satış noktalarında ziyaretinizi bekliyor.

Geri