gebe
  1. TİTAN

TİTAN Forum Okuru

Zümrüd-ü Anka Nedir?

Konu, 'Bunları Biliyor musunuz ?' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

anka nedir zümrüdü anka nedir anka ne demektir

Anka, masallarda adı geçen ve gerçekte var olmayan büyük ve süslü bir kuştur melekler :) Pek çoğunuz anka kuşuyla ilgili pek çok masal duymuşsunuzdur. Zümrüd-ü anka kuşuyla ilgili elimizde ki diğer bilgiler ise şöyle;

Zümrüdüanka edebiyat ve tasavvufta yer alan efsanevi kuş. Arapların anka, iranlıların simurg adını verdikleri kuş, Türkçede her iki şekliyle birlikte zümrüdüanka ve hüma yahud umay olarak adlandırılır. Efsanelere göre Kafdağının tepesinde direkleri abanoz, sandal ve öd ağacından yapılmış köşke benzer bir yuvada yaşar. Başı, yassı burunlu yırtıcı bir hayvan başı gibidir. Cüssesi çok büyük olup, uçtuğu zaman hava kararır. Uçarken sel sesine veya gök gürültüsüne benzer sesler çıkarır

Zümrüd-ü Anka Nedir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Üye Adınız Ne Anlama Geliyor ?

Üye Adınız Ne Anlama Geliyor ?

evet arkadaşlar üye adınız ne anlama geliyo ben biraz meraklıyım daaaa :laugh::laugh: benimki gül hanım ....... ismin birgül ordan geliyo Peki sizin ki ?????? neden bu adı seçtiniz???????
  2. Üstteki üye Neyle ünlü...

Üstteki üye Neyle ünlü...

Evvvveeeeettt melekler oyunumuz çok basit üstteki üyenin neyle ünlü olduğunu söylicez... Hadi bakalım benden başlayın.... Ayy çok merak ettimm neyle ünlü olduğumu :D:D:hhh:
  3. Simurg (zümrüdü anka) efsanesi

Simurg (zümrüdü anka) efsanesi

SİMURG (ZÜMRÜDÜ ANKA) EFSANESİ Rivayet olunur ki; Kuşların hükümdarı olan Simurg ( Zümrüd-ü Anka, Kaknus, ya da batıda bilinen adıyla Phoenix ), Bilgi Ağacı’nın dallarında yaşar ve her şeyi bilirmiş. Bu kuşun özelliği gözyaşlarının şifalı olması ve yanarak kül olmak suretiyle ölmesi, sonra kendi küllerinden yeniden dirilmesidir. Kuşlar Simurg'a inanır ve onun kendilerini kurtaracağını...
  4. Anka Nedir

Anka Nedir

Anka Nedir hani şu masallarda hep duyarız anka kuşu anka felan fistan işte o anka nedir acaba ?
  5. ya neden üye olamiyorum

ya neden üye olamiyorum

Form dolduruyorum ama olmuyor

Sayfayı Paylaş