1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  1.8 milyar kişi kayıt dışı çalışıyor

  Konu, 'Ekonomi-Finans-Borsa' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  OECD, dünyada çalışma gücünün yarıdan fazlasının iş güvenliği ve koruma olmaksızın çalıştığını açıkladı. Merkezi Paris'te bulunan OECD'nin yayımladığı raporda, dünyada kayıt dışı çalışan kişi sayısının 1,8 milyarı bulduğu, buna karşılık 1,2 milyar insanın ise kayıt altında olduğu belirtildi.

  ''Kayıt dışı sektörde çalışan işçi sayısının artmasının yoksul ülkelerdeki yoksulluk konusunda ciddi sonuçları olacak'' denilen raporda, kayıt dışı çalışanların sayısının, 2020 yılına kadar çalışma gücünün üçte ikisine ulaşacağı, ekonomik kriz nedeniyle bu sayının daha da artabileceği uyarısında bulunuldu.

  ''Finansal kriz birçok insanı çalışma hayatı dışına itiyor ve işsizlik sigortasının olmadığı gelişmekte olan ülkelerde insanlar düşük ücretli, koruma olmayan ve yüksek riske maruz kalan kayıt dışı işlerde çalışmaya zorlanıyor'' ifadesine yer verilen raporda, bu durumdan genç insanların ve yaşlıların yanı sıra özellikle kadınların etkilendiğine dikkat çekildi.

  Kayıt dışı ekonomik faaliyetlerin yoksul bölgelerde yüksek olduğu vurgulanan raporda, Sahra altı Afrika'sında tarım dışı sektörde çalışanların üçte ikisinin herhangi bir güvenlik, yasal hak ve korumadan mahrum olduğu ifade edildi. Raporda, Güney Asya'da çalışanların üçte ikisinin ve Latin Amerika'da ise yarısının iş güvenliği olmadan çalıştığı, tarımda çalışanlar dahil edildiğinde bu sayının daha da yükselebileceği vurgulandı.

  Kayıt dışı sektörde çalışan 700 milyon işçinin dünyada yoksulluk sınırı olan günlük 1,25 dolardan daha az ve 1,2 milyar insanın ise günlük 2 dolardan daha az kazandığını belirten OECD, güçlü büyüme oranlarına rağmen Çin, Hindistan ve Brezilya gibi ülkelerde kayıt dışı çalışmanın sorun olduğuna dikkat çekti.

  Raporu hazırlayanlardan Johannes Jutting, ''Hindistan, son 10 yılda her yıl yüzde 5 büyümesine rağmen, insanlar daha iyi iş koşullarının oluşturulmadığını düşünüyor. Çünkü 10 çalışandan 9'u, yani 370 milyon kadar insan, resmi sosyal güvenlikten yararlanamıyor'' dedi.

  OECD, kayıt dışı sektörde çalışanların işlerini korumayı desteklemek için, büyük mikro kredi sağlanması, ek kamu çalışma programları, iş becerilerini düzeltmek amacıyla nakit transfer programları ve sektörde çalışanlara uygun alt yapı dahil ''derhal ve alışılmadık faaliyetlere'' ihtiyaç duyulduğunu kaydetti.

  OECD, gelişmekte olan büyük piyasa ülkelerinin kayıt dışı sorununu halletmek için özellikle iş gücü piyasasındaki düzenlemelerle ilgili politikalarını gözden geçirmesi gerektiğine işaret etti.
   
1.8 milyar kişi kayıt dışı çalışıyor konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Hazine, bu hafta 2.5 milyar dolar dış borç ödeyecek

  Hazine, bu hafta 2.5 milyar dolar dış borç ödeyecek

  Hazine, bu hafta 2 milyar 447 milyon dolar genel bütçe ve hazine garantili dış borç servisi yapacak. Hazine, haftanın en büyük dış borç geri ödemesini 2 milyar 299 milyon dolar ile 17 Ekim Çarşamba günü yerine getirecek. Hazine, bugün 14,5 milyon dolar 18 Ekim’de 2 milyon dolar, 19 Ekim’de de 132 milyon dolar dış borç geri ödemesi gerçekleştirecek. Hazine, Ocak ayında 1 milyar...
 2. Bütçe 222 Milyar Ytl, Faiz Dışı Fazla 5.5'e Çekildi

  Bütçe 222 Milyar Ytl, Faiz Dışı Fazla 5.5'e Çekildi

  Enerji KİT'lerinin durumu ve IMF ile Faiz Dışı Fazla (FDF) oranı pazarlığı nedeniyle TBMM'ye sunulacağı son ana kadar netleşmeyen 2008 bütçesi 222.3 milyar YTL'ye bağlandı. Hükümet IMF'nin uyarılarına karşın 4 yıldır yüzde 6.5'te tuttuğu FDF'yi yüzde 5.5'e çekti. Bu değişiklik hem "harcamalarda gevşeme sinyali" hem de hükümetin Kuzey Irak'a yapılacak olası bir operasyon için kaynak...
 3. Hazine'den iki ayda 3.7 milyar dolar dış borç ödemesi

  Hazine'den iki ayda 3.7 milyar dolar dış borç ödemesi

  Hazine'nin gelecek hafta yapacağı 88.6 milyon dolarlık ödemeyle birlikte yılbaşından bu yana yaptığı toplam dış borç servisi 3 milyar 724.4 milyon dolara ulaşacak. Hazine, 25 Şubat'ta 3.4 milyon dolar, 26 Şubat'ta 1.1 milyon dolar, 27 Şubat'ta 8 milyon dolar ve 28 Şubat'ta 76.1 milyon dolarlık dış borç ödeyecek. Hazine'nin gelecek hafta yapacağı ödemeyle birlikte yılbaşından bu yana...
 4. 8 milyon kişi sigortasız çalışıyor

  8 milyon kişi sigortasız çalışıyor

  TÜİK'in verileri, toplam sayısı 20 milyon 736 bin olan çalışanların yüzde 43.2'yle 8 milyon 955 bininin herhangi bir sosyal güvenlik kurumuna kaydı bulunmadığını gösteriyor. Ankara- Türkiye'de 8 milyon 955 bin kişinin herhangi bir sosyal güvenlik kurumuna kaydı olmadan çalıştığı belirlendi. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerinden yapılan belirlemelere göre, Aralık ayında...
 5. AKP'ye kayıt dışı para suçlaması

  AKP'ye kayıt dışı para suçlaması

  CHP'li Atilla Kart, Deniz Feneri ve Yimpaş'tan AKP'ye kayıt dışı para aktarıldığını iddia etti. CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, Yimpaş Grubunun, Deniz Feneri olayıyla illegal ilişkiler içinde olduğunu, bu iki grubun da Hükümetçe himaye edildiğini gösteren bulguların bulunduğunu öne sürdü. "AKP Yozgat Şefaatli ilçe teşkilatının kara para ya da...

Sayfayı Paylaş