Etiketler:
 1. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru

  1. Abdülhamit ve Ruhşah Aşkı hakkında bilgi verin bana

  Konu, 'Soru-Cevap' kısmında Kayıtsız Üye tarafından paylaşıldı.

  Arkadaşlar sizden mümkünse 1. Abdülhamit ve Ruhşah Aşkı hakkında bilgi rica ediyorum nasıl aşk yaşamışlar tarihe nasıl kazınmış lütfen yazın.

   
 2. TİTAN

  TİTAN Forum Okuru

  1. Abdülhamit ve Ruhşah Aşkı
  1. Abdülhamit'in Aşkı

  Topkapı Sarayı Müze'si Arşiv'inde bulunan mektuplar Sultan 1. Abdülhamit'in Ruhşah'a olan aşkını gösteriyor. O mektuplardan birinde yazanlar şöyle: “Ruhşahım; Hamid’in sana kurban ola… Efendim sana bende olmuş bir kulunum; ister darp eyle ister öldür, sana teslimim… Billahi sebebi mevtim (ölümüme sebep) olursun… Bu gece de gelmezsen bilirim ki bana muhabbetin yoktur. Benim bu halime düşman bile rahmeder… Akşam sabah gelip bir lahza oturmak iş değildir. Kulun ayağına gider yüzünü sürerdi… İstemezsin diye gitmedim. Sen böyle edince ölüm bana hayırlı geliyor…”

  Başka bir mektup;

  "Fesüphanallah! Ben kulun siz efendime bu kadar kavuşmayı arzularken benim üzüntüme, elem ve kederime ve perişan halime, derman ve açılmış yarama merhem olursun diye sizden umut beklerken, geceleri yatağıma gelmemenizin sebebi ne olabilir? Ama Allah hakkı için benim ızdırabımı dindirir. Sen bana bu anımda merhamet etmezsen kim merhamet eder. Vallahi bu halimle her gece sabahlarım, bu gece de böyle sabahlamam hak değil. Bu bir iki gecedir gelirsiniz diye beklerken, senin böyle yapmana Allah razı olmaz. Bu gece de bana gelmezsen bilirim ki, bana karşı sevgin yok. Benim bu halimi gören, düşmanım bile olsa bana merhamet eder. Akşam sabah gelip bir anlık oturman iş değildir. Kulun gelir, beni istemiyor musun diyerek, sabaha kadar ayağına yüzünü sürerdi. Benim sana olan bu halimi de Allah bilir. Eğer dünyada ömrüm tamam olsa, ölsem dahi seni düşünürüm. Vallahi sümme billahi halim çok kötü oluyor. Sen de böyle ettikçe, billahi ölüm bana daha hayırlı geliyor.

  Ruhşah'ım Hamid'in sana kurban olsun. Mahlukatı ve alemi yaratan Allah, bir kusur ile insanı azap eylemez. Efendim sana bağlanmış bir köleyim. İster döv, istersen öldür. Bu gece gelmen lazımdır; aksi halde vallahi hastalanmama belki de ölümüme sebeb olursun. Ayağın altına yüzümü, gözümü sürerek rica ediyorum. Allah için kendimi durduramıyorum.

  Abdülhamid Ruhşah'ına kul kurban olsun. Bir kusur ile beni unutma. Benim vücudum toprak oluncaya, ölünceye kadar senden vazgeçersem, Allah bana layık olduğumu versin.

  Efendim; gideyim, belki beni ***ür diye buyurursun diyorum, ama sen bana ***ür demiyorsun. İnşallah-u Teala ömrümüz oldukça birbirimizin oluruz. Canım efendim, ben ayağına yüzümü sürerek senden rica ediyorum.

  Efendim, Hamid sana kurban olsun. Bu gece gelirseniz, bu kulunuzu ihya edersiniz. Billahi sabretmeye mecalim kalmadı. Hem onun başlangıç gecesidir, kerem senindir. Bu gece kendimi güç zaptettim. Ayağını öpeyim efendim, Allah-u Teala aşkına beni bu gece mahzun eyleme. Sana kul ve kurban olayım efendim."

  Abdülhamid
   
1. Abdülhamit ve Ruhşah Aşkı hakkında bilgi verin bana konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kelime-i Tevhid ve Anlamı hakkında bilgi verin

  Kelime-i Tevhid ve Anlamı hakkında bilgi verin

  Merhaba arkadaşlar hepinize hayırlı ve neşeli bir gün diliyorum ve sizden de aranızda dini konuda bilgi sahibi olan arkadaşlar varsa Kelime-i Tevhid ve Anlamı hakkında bilgi istiyorum.
 2. 1. Abdülhamit Hakkında Kısa Bilgi istiyorum

  1. Abdülhamit Hakkında Kısa Bilgi istiyorum

  Merhaba arkadaşlar ben sizden tarih konusunda bilginize var ise 1. Abdülhamit Hakkında Kısa Bilgi vermenizi rica ediyorum. Şimdiden 1. Abdülhamit Hakkında Kısa Bilgiler için çok tşkler.
 3. 1. Abdülhamit Hayatı Hakkında Bilgi istiyorum

  1. Abdülhamit Hayatı Hakkında Bilgi istiyorum

  Merhaba aranızda tarih konusunda merak sarmış ve tarihi bilgileri olan arkadaşlarım var ise o arkadaşlarımdan 1. Abdülhamit Hayatı Hakkında Bilgi paylaşmalarını rica ediyorum.
 4. Osmanlı Hanedanlığından 1.Abdülhamit Hayatı Hakkında Bilgiler

  Osmanlı Hanedanlığından 1.Abdülhamit Hayatı Hakkında Bilgiler

  1. Abdülhamit Hakkında Bilgi 1. Abdülhamit Yaşamı Hakkında Bilgi Sevgili melekler, Osmanlı Hanedanlığı üyesi bir padişahıhn hayat hikayesi ile karşınızdayız. Son dönemde ki başarısız yönetime rağmen gayretli ve iyi niyetli 1.Abdülhamit hakkında bilgi vermek istiyoruz sizlere melekler :) Osmanlı Devletinin en geç iktidara gelen padişahıdır. Sultan I. Abdülhamit, bütün başarısızlıklara...
 5. 1.Abdülhamit Yaptığı Yenilikler nelerdir yazın bana

  1.Abdülhamit Yaptığı Yenilikler nelerdir yazın bana

  Merhaba aranızda tarih ile ilgili bilgi sahibi olan arkadaşlarım var ise o arkadaşlarımdan 1.Abdülhamit Yaptığı Yenilikler hakkında bilgi rica ediyorum.

Sayfayı Paylaş