1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0

  1 doktora 653 hasta

  Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  Türkiye’de modern anlamda tıp eğitiminin başlamasının 181’inci yıldönümü, bugün çeşitli etkinliklerle kutlanacak. Ancak Tıp Bayramı öncesinde yapılan araştırma, Türkiye’deki sağlık sistemini gözler önüne serdi. Türk Sağlık-Sen’in araştırma sonuçları şöyle:
  - Türkiye’de yaklaşık 108 bin doktor görev yapıyor. Bu doktorlardan 24 bin 43’ü uzman, 37 bin 614’ü pratisyen olmak üzere 61 bin 657 doktor Sağlık Bakanlığı’na bağlı sağlık kuruluşlarında görevli.

  - Türkiye’de bir doktora 653 kişi düşüyor. Sağlık Bakanlığı’ndaki doktora ise 1149 kişi düşüyor.

  - Türkiye’de en az doktorun görev yaptığı il 80 doktorun hizmet verdiği Bayburt. En fazla il ise 11 bin 743 doktorla İstanbul.

  - Bir yılda Tunceli’de görev yapan uzman doktor sayısı 37’den 33’e düşerken, İstanbul’daki uzman doktor sayısı 3 bin 549’dan 4 bin 540’a yükseldi.

  - İstanbul, Ankara ve İzmir’de tüm Türkiye’deki uzman doktorların yüzde 41’i, pratisyen doktorların yüzde 39’u görev yapıyor.

  - Sağlık Bakanlığı 2007 yılında 2 bin 828’i uzman olmak üzere toplam 7 Bin 287 doktor atadı. Buna karşılık 2007 yılında 1561’i uzman doktor olmak üzere toplam 3 bin 16 doktor Sağlık Bakanlığı’ndaki görevinden istifa etti.

  - 2006 yılında istifa edenlerin sayısı 754’ü uzman doktor, 766’sı pratisyen doktor olmak üzere toplam 1520 olmuştu. Yani bir yılda doktor istifaları 2 kat arttı.

  - Doktorların en çok istifa ettikleri 5 il sırasıyla 479 doktorla İstanbul, 217 doktorla Ankara, 187 doktorla Şanlıurfa, 176 doktorla İzmir ile 147 doktorla Van. Doktorların en az istifa ettikleri il ise 10 doktorla Tunceli.

  Hürriyet
   
1 doktora 653 hasta konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Petek Dinçöz - Hasta Ettin (Doktor Tavsiyesi)

  Petek Dinçöz - Hasta Ettin (Doktor Tavsiyesi)

  Sana verdiğim tavizlerin Yarısını kendime verseydim Hiç bir derdim kalmazdı benim Senin kadar kendimi sevseydim Süpürge ettim saçlarımı Kabullendim suçlarını Yerine ben içtim, sakinleştim İçmediğin ilaçlarını Hasta ettin sen beni hasta Hasta olan sendin aslında Yeni reçeteme seni yazmadı doktor Kullanma diyor onu bir daha asla
 2. Teoman - Doktor - AKOR (versiyon 1)

  Teoman - Doktor - AKOR (versiyon 1)

  doktor akor Am D7 G C F Öyle büyük ki inan doktor içimdeki boşluğum Dm E Ne koyarsam koyayım hiç dolmuyor Am D7 G C F Eğer böyle yaşarsam hep aynı acıyı Dm E Bu sıcaklar bile beni donduruyor Am D7 G C F Kör bir dilenci vücudunda sigara yanıklarıyla Dm...
 3. doktor,hasta,hemşire...

  doktor,hasta,hemşire...

  hemşire nasıl olabilirim nasıl hemşire olabilirim olurum tabu oyunu orkide meleğimizin konusudur,önemle duyurulur:):) Hasta klinikten içeri girer. Hemşire hastayı karşılar. Hemşire= Buyrun. nasıl yardımcı olabilirim? Hasta= Dolgu yaptıracaktım. Hemşire = Dişinize mi ? Ve herkes = :)))))) Hemşire doktorun yanına gelir.Elinde bir sağlık karnesi , bir de hastanın verdiği liste...
 4. Hastayım

  Hastayım

  Meleklerim günaydın bu sabah bulantı ve kusmayla uyandım halada bulantım devam ediyo ve çok halsizim bulantımın geçmesi için ne yapabilirim bana fikir verirseniz çok sevinirim
 5. kızım 1 yaşında göz doktoruna mı çocuk doktoruna mı götürmeliyim?

  kızım 1 yaşında göz doktoruna mı çocuk doktoruna mı götürmeliyim?

  merhaba melekler kızım 1 yaşına girdi göz muaynesi yaptırmak istyorum normal bi göz dr una sıra aldım çoçuk dr unamı almam gerekirdi?

Sayfayı Paylaş