Etiketler:
 1. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru

  1. Mahmut Dönemi Olayları hakkında bilgi istiyorum

  Konu, 'Soru-Cevap' kısmında Kayıtsız Üye tarafından paylaşıldı.

  Merhaba arkadaşlar tarih bilgilerine merak saran ben özellikle de osmanlı tarihi hakkında bilgilere önem veren ben sizden 1. Mahmut Dönemi Olayları hakkında bildiklerinizi yazmanızı rica ediyorum.

   
 2. TİTAN

  TİTAN Forum Okuru

  1. Mahmut Dönemi Olayları Nelerdir

  1. Mahmut Dönemi Hakkında Bilgi


  -III. Ahmet'ten sonra tahta geçen I. Mahmut öncelikle İstanbul'un asayişini sağlamıştır.

  -İran üzerine seferler yaptı.

  -Osmanlı İran Seferi ile meşgul olurken Rusya Avusturya ile Prut ve Edirne antlaşmalarını işgal ederek Lehistan’a askeri müdahalede bulunmuş ve III.Ogüst’ü kral seçmiştir. Bunlardan başka, Rusların Azak Kalesine taarruzları ve Don Nehri’nde gemi bulundurmaları ve İran Seferi sırasında Osmanlı kuvvetlerine yardım için Kabartay arazisinden geçecek olan Kırım kuvvetlerini protesto etmeleri, Or-Kapu’yu teslim alarak Kırım’ı talan etmeleri, Bahçesaray’ı yakmaktan geri durmamaları ve Fransa’nın İstanbul sefirinin Osmanlı Devletini teşvik etmesiyle Rusya’ya harp ilan edildi.

  -Patrona Halil ve arkadaşları yakalanarak idam edildi.

  -Humbaracı Ahmet Paşa'yı durumu düzeltmek için ordunun başına getirdi. humbaracı Ahmet Paşa ordunun topçu ve humbaracı ocaklarını Avrupa tarzında düzenledi.

  -Subay yetiştirmek için Avrupa tarzında Kara Mühendishanesi açıldı.

  -Maliyeyi düzeltmek için çalışmalar yaptı.

  -Avusturya ve Rusya ile Belgrad Antlaşması imzalandı. Bu antlaşma ile Ruslar Karadeniz'de donanma bulundurma hakkını kaybettiler.
   
1. Mahmut Dönemi Olayları hakkında bilgi istiyorum konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Abbasiler Dönemi Kültür Ve Medeniyeti hakkında bilgi istiyorum

  Abbasiler Dönemi Kültür Ve Medeniyeti hakkında bilgi istiyorum

  Dün sizden Abbasiler Dönemi hakkında bilgi rica etmiştim hatta Abbasiler Dönemi nedir diye de sormuştum. Bu gün ise sizden Abbasiler Dönemi Kültür Ve Medeniyeti hakkında bilginiz varsa benimle de paylaşmanızı istiyorum.
 2. 3. Osman Dönemi Islahatları hakkında bilgi istiyorum

  3. Osman Dönemi Islahatları hakkında bilgi istiyorum

  Merhaba arkadaşlar sizden 3. Osman Dönemi Islahatları hakkında bilgi rica ediyorum benim gibi tarih sevenleri bu sayfaya bekliyorum:)
 3. Abbasiler Dönemi Türk Arap İlişkisi hakkında bilgi istiyorum

  Abbasiler Dönemi Türk Arap İlişkisi hakkında bilgi istiyorum

  Arkadaşlar ben sizden Abbasiler Döneminde Türkler ve Arapların ilişkisi hakkında bilgi rica ediyorum lütfen bilginiz var ise bana Abbasiler Dönemi Türk Arap İlişkisi hakkında bana da yazın.
 4. 1. Abdülhamit Hakkında Kısa Bilgi istiyorum

  1. Abdülhamit Hakkında Kısa Bilgi istiyorum

  Merhaba arkadaşlar ben sizden tarih konusunda bilginize var ise 1. Abdülhamit Hakkında Kısa Bilgi vermenizi rica ediyorum. Şimdiden 1. Abdülhamit Hakkında Kısa Bilgiler için çok tşkler.
 5. 1. Abdülhamit Hayatı Hakkında Bilgi istiyorum

  1. Abdülhamit Hayatı Hakkında Bilgi istiyorum

  Merhaba aranızda tarih konusunda merak sarmış ve tarihi bilgileri olan arkadaşlarım var ise o arkadaşlarımdan 1. Abdülhamit Hayatı Hakkında Bilgi paylaşmalarını rica ediyorum.

Sayfayı Paylaş