1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0

  10. Yıl Marşı'nı okutun genelgesi

  Konu, 'Eğitim ve Kadın' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük kitabında Atatürk'ün 10. Yıl Nutku, Atatürk'ün kişisel özellikleri, kadının toplumdaki yeri konularının yer almadığı ortaya çıktı.  Öğretmenlerden gelen şikayet üzerine, Milli Eğitim Bakanlığı bir genelge ekinde kitapta olmayan bölümlerin okutulmasını istedi.


  MİLLİ Eğitim Bakanlığı tarafından okullara ücretsiz dağıtılan 8. Sınıf İnktılap Tarihi ve Atatürkçülük ders kitabında başta 10. Yıl Nutku olmak üzere Atatürk ile ilgili bazı konuların programda olmasına rağmen ders kitabında olmadığı belirlendi. Öğretmenlerden gelen şikayet üzerine kitabı inceleyen ve eksiklikleri belirleyen Talim ve Terbiye Kurulu, bu bölümlerin de okutulması için genelge yayımladı.

  Gelecek yıl okutulacak ders kitaplarında 11 üniversiteye mensup 25 akademisyenle çalışma yapan, yapılacak değişiklikler konusunda öğretmenlerin de görüşlerini alan Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı, programda olmasına rağmen Atatürkçülükle ilgili konuların da ders kitaplarına eksik yansıtıldığını belirledi. Bu amaçla oluşturulan komisyon, ders kitaplarında ki Atatürkçülük ile ilgili eksik bölümlerin yeni baskı kitaplara yansıtılmasını kararlaştırdı.

  10. YIL NUTKU DA YOK Doç.Dr. Nuri Yavuz tarafından yazılan, Prizma Yayınevi tarafından basılan İlköğretim 8. Sınıf İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük ders kitabında da önemli eksiklikler bulunduğu belirlendi. Programda yer alan ancak ders kitabında bulunmayanlar arasında Atatürk'ün 10. Yıl Nutku'nun yer almaması da şaşkınlık yarattı. Durumu değerlendiren Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı, 10. Yıl Nutku'nun yanı sıra "Atatürk'ün Kişisel Özellikleri"nin de kitapta yer almadığını saptadı.

  KADININ DA ADI YOK Kitapta "Kadının Toplumdaki Yeri" ile ilgili okuma metninin de bulunmadığı belirlendi. Bakanlık, bu önemli eksikliklerin giderilmesi için ders kitabının yeniden basılıp öğrencilere dağıtılmasını gündeme getirdi. Ancak, bunun çok zor oylacağı öne sürüldü. Çözüm olarak, kitapta eksik olan bölümlerin bir genelge ekinde tüm okul müdürlüklerine duyurulması ve bunun ilgili konuların işlendiğinde sınıfta okutulması öngörüldü.

  Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı Prof.Dr. İrfan Erdoğan imzasıyla gönderilen genelgeye, sınıfta okutalacak metinlerde eklendi. Ancak, kitapta yer almayan bölümlerin, öğretmenlerin eline ulaşmasının ve sınıflarda okutulmasının da zor olduğu yetkililer tarafından belirtildi.
   
10. Yıl Marşı'nı okutun genelgesi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Amasya Genelgesi

  Amasya Genelgesi

  amasya genelgesinin nedenleri amasya genelgesi orjinal metni Amasya Genelgesi; 21-22 Haziran 1919 Ulusal egemenliğe dayanan, tam bağımsız Türkiye Cumhuriyeti'nin temellerini oluşturan ilk kuruluş belgesi olması nedeniyle de Amasya Genelgesi'nin Türk tarihinde ayrı bir yeri ve önemi vardır. 12 Haziran 1919'da Amasya'ya geçen Mustafa Kemal ve arkadaşları Hüseyin Rauf Orbay, Refet Bele ve Fuat...
 2. ‘Töre’ genelgesi

  ‘Töre’ genelgesi

  ‘Töre’ genelgesi İl veya ilçe sosyal hizmet birimleri, 24 saat ulaşılabilecek şekilde görevlendirilen personelin iletişim bilgilerini, genel kolluk kuvvetlerine bildirecek. Kadın sığınma evi bulunmayan yerlerde, mağdurların ilgili yere sevkine kadar geçen sürede geçici olarak korunmalarının sağlanacağı otel, pansiyon ve misafirhane gibi yerler, oluşturulan komitelerce...
 3. 10 yıldır şeker hastasıymış

  10 yıldır şeker hastasıymış

  Medical Park Hastanesi'nin Açılışında Başbakan Erdoğan, İnternet Üzerinde Sağlık Bilgilerini İzleyebileceği Numaranın Olduğu Kartı Gazetecilere Gösterdi. Medical Park Hastanesi’nin açılışında Başbakan Erdoğan, internet üzerinde sağlık bilgilerini izleyebileceği numaranın olduğu kartı gazetecilere gösterdi. Teleobjektifle görüntülenen karttaki numaradan Başbakan’ın 1998’deki test sonuçlarına...
 4. 10.Yıl Marşının Özellikleri

  10.Yıl Marşının Özellikleri

  Bu konu 10.yıl marşının özellikleri hakkında bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, 10. Yıl Marşı, Faruk Nafiz Çamlıbel ve Behçet Kemal Çağlar tarafından yazılan ve Cemal Reşit Rey tarafından 1933 yılında bestelenen marştır. Cumhuriyetin 10.yılında bestelenen bu marşla ilgili bazı bilgileri hatırlayarak, hafızamızı tazeleyim.. :) 10. yıl marşı 1933 yılında yapılan 10. yıl...

Sayfayı Paylaş