100 yaşına kadar yaşamanın 12 şaşırtıcı sırrı

kaprisli

Yeni Üye
Üye
100 yaşına kadar yaşamanın 12 şaşırtıcı sırrı
1. Anneniz sizi gençken doğurduysa
Eğer anneniz sizi dünyaya getirdiğinde 25 yaşından gençse, daha geç yaşta doğum yapan annelere göre 100 yaşına kadar yaşama şansınız daha çok olabilir. Chicago Üniversitesi bilim adamlarına göre genç annelerin yumurtaları daha sağlıklı oluyormuş.
2. Çay seviyorsanız


Hem siyah çay, hem de yeşil çay kalbe ve damarlara iyi gelen catechin maddesiyle dolu, günde 5 fincan yeşil çay içen 40.500 Japon kadın ve erkek üzerinde yapılan araştırmaya göre, bu kişilerde kalp hastalıkları ve kalp krizlerinden ölüm riski en azmış. Yalnız çayın taze demli olması gerekiyormuş, ‘salllama çaylar’ aynı etkiyi yapmıyormuş. “eyvah bana” ve çaya süt katmak yararlı etkileri azaltıyormuş, limon veya bal katıyoruz.
3. Yürümeyi seviyorsunuz
Her gün yarım saat yürüyoruz…
4. Diyet bile olsa cola içmiyoruz
Çünki, şeker hastalığı, tansiyon, bel çevresinde yağlanma ve dolayısıyla kalp krizi riskinizi arttıran katkı maddeleri varmış.
5. Uzun bacaklısınız
Vücudunuzun alt kısmının güçlü olması dengenize katkı yapıyor ve yaşlanınca düşerek bir yerinizi kırma riskiniz azalıyormuş. Düşmeye bağlı kırıklar yaşlılarda ölüm sebebi…
6. Mor renkli şeyler yiyorsunuz
Kara üzüm, mor erik, böğürtlen yiyip, kırmızı şarap için, Alzheimerı önlüyormuş, kalp ve beyin damarlarınız için çok faydalıymış. Günde bir fincan böğürtlen yemek hafızayı güçlendiriyormuş.
7. Sağlıklı bir kiloya sahipsiniz
Aşırı kilo şeker hastalığı ve kalp krizi risklerini arttırıyormuş
8. Hamburger sevmiyorsunuz
Kalın bağırsak kanseri olmak istemiyorsanız aşırı kırmızı et tüketmeyin, çünkü riski %42 arttırıyormuş.
9. Üniversite mezunusunuz
İlginç, ne kadar uzun süre tahsil yaparsanız, o kadar az sigara tiryakisi olunuyormuş. Başka bir deyişle üniversite mezunlarının sigara içmeme oranı yüksekmiş.
10. Arkadaşlarınızı seviyorsunuz
Hoşsohbet, iyi dostlarınız varsa şanslısınız, gerginliğinizi, sıkıntınızı giderip bağışıklık sisteminizin güçlenmesini, hücre yaşlanmasının azalmasını sağlıyor ve hayatınıza 4 -8 yıl ömür katıyorlarmış. Yani diyebiliriz ki, iyi dostlar insanın ömrüne ömür katıyor.
11. Hizmetçiniz yok
Yarım saat elektrik süpürgesi yapmak veya cam silmekle 285 kalori yakıyor ve ölüm riskini %30 azaltıyormuşsunuz.
12. Kendinizle barışıksınız
Hayata olumlu bakıyorsunuz, ailenizle vakit geçirmeyi seviyorsunuz, başkalarına yardım etmeyi seviyorsunuz..
alıntı
 
Üst