11 bin kişi işsiz kalacak

PaSikA

Yeni Üye
Üye
11 bin kişi işsiz kalacak
peeae4wve0K.jpg


Fransız otomotiv devi Peugeot-Citroen, bu yıl 11 bin kişiyi işten çıkaracağını açıkladı.


Fransa'nın en büyük otomotiv şirketi Peugeot-Citroen, işten çıkarmalara Fransa dışındaki fabrikalardan başlanacağını, istihdamdaki azalmanın gönüllülük esasına dayalı ve sözleşmelerin yenilenmemesi biçiminde olacağını açıkladı.

Aynı zamanda Avrupa'nın ikinci büyük otomotiv şirketi olan Peugeot-Citroen, geçen yıl sonu itibariyle 2,700 kişiyi işten çıkardı. Fransa hükümeti, zor günler geçiren Renault ve Peugeot-Citroen otomotiv şirketleri ile İsveçli Volvo'nun sahip olduğu Renault Trucks'a 6,5 milyar avro kredi yardımı yapacağını açıklamıştı.

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, hükümet yardımı alacak otomotiv şirketlerinin üretimlerini Fransa'da yapması ve Çek Cumhuriyeti'ndeki fabrikalarındaki üretimlerini Fransa'ya getirmesi gerektiğini söylemişti.

Fransız şirketinin işçi çıkarmalara Fransa dışındaki fabrikalardan başlanacağı açıklamasının, Sarkozy'i ''korumacılıkla'' suçlayan Çek Cumhuriyeti ve Slovakya'nın memnuniyetsizliğini daha da artırması bekleniyor.

ÇEK CUMHURİYETİ VE SLOVAKYA KISKACI

Avrupa Komisyonu da, Fransa'nın otomotiv üreticilerine devlet yardımı konusunda ''bir dizi kaygıları'' bulunduğunu, Fransa'nın bu yardımının AB rekabet kurallarını ihlal etmemesi gerektiğini açıklamıştı.

Bu arada şirket geçen yıl, küresel ekonomik kriz nedeniyle otomotiv satışlarındaki ''benzeri görülmemiş çöküş'' yüzünden geçen yıl 343 milyon avro zarar ettiğini bildirdi. Şirket 2007 yılında 885 milyon avro kar etmişti.

Şirketin geçen yıl satışları da yüzde 7,4 gerileyerek 54,4 milyar avro oldu.

Peugeot-Citroen üst yöneticisi Christian Streiff, bu yıl Batı Avrupa'da araç satışlarının yüzde 20 düşmesini ve 2009'un ilk yarısının zor geçmesini beklediklerini söyledi.
 
Üst